26 lat historii w 1000 slajdów

środa, 10.2.2016 08:49 1003 0

Pracownicy Muzeum Ziemi Kłodzkiej od 1999 roku tworzą kroniki „Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej”. Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej właśnie udostępniło je w wersji cyfrowej. - To ponad 2000 zdigitalizowanych stron - mówi Julian Golak, główny organizator DNI.

              Slajd przedstawiający wydarzenia z czerwca 1998 roku

Udostępnione materiały przedstawiają m.in. wycinki prasowe, archiwalne zdjęcia oraz kopie oficjanych pism kierowanych lub pisanych przez ambasadarów, ministrów i dostojników kościelnych. Dzięki cyfryzacji można je przeglądać z każdego urządzenia podłączonego do internetu.

- Kroniki pokazują, jak rozwijały się przez lata Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Materiały przedstawiają nie tylko historię naszej akcji, ale także dziesiątek osób, które przez lata brały udział w jej tworzeniu – mówi Julian Golak.

Dni Kultury to największy cykl wydarzeń społeczno-kulturalnych na pograniczu polsko-czeskim. Każdego roku odbywa się ok. 100 różnorodnych wydarzeń: koncertów, konferencji, plenerów artystycznych, konkursów i innych przedsięwzięć tworzonych zarówno na pograniczu, jak i coraz częściej w miejscowościach oddalonych od granicy polsko-czeskiej. Od samego początku, czyli od 1990 roku, głównymi organizatorami wydarzeń są Julian Golak i Teresa Bazała.

Za proces digitalizacji materiałów odpowiadał Tomasz Gmerek. Materiały dostępne są na stronie DNI: www.dnikultury.eu w zakładce „Zasoby zdigitalizowane”.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)