25 marca, Kłodzko: XXI Dzień Akordeonu, czyli muzyczna uczta dla fanów tego instrumentu

niedziela, 26.2.2023 14:01 931 0

XXI DZIEŃ AKORDEONU to impreza z wieloletnią tradycją. Pomysłodawcą i organizatorem jest Liliana Stopka, nauczyciel dyplomowany prowadzący klasę akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej w Kłodzku. Podczas koncertu XXI edycji Dnia Akordeonu zaprezentują się duet akordeonowy „Art Acc Duo” oraz „Prządka Trio”.

ART ACC DUO, czyli Łukasz Nowakowski i Michał Cholka, grają nową, energetyczną muzykę rozrywkową, ale także odnajdują się w muzyce poważnej. Muzycy zdobywali nagrody na międzynarodowych konkursach akordeonowych oraz brali udział w kursach mistrzowskich, otrzymali stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentowali poznańską uczelnię na Koncercie Roku najlepszych dyplomantów.

PRZĄDKA TRIO to zespół składający się z wybitnych muzyków:

Wiesław Prządka jest jednym z najwybitniejszych polskich akordeonistów oraz jedynym Polakiem grającym na bandoneonie diatonicznym – instrumencie charakterystycznym dla argentyńskiego tango. 
Wirtuoz, kompozytor, aranżer i dyrektor artystyczny  dużych produkcji muzycznych. Artysta, który wprowadził w naszym kraju akordeon jako instrument solowy do sal koncertowych oraz filharmonii. Jako pierwszy Polak, odważył się grać na nim muzykę całego świata wprowadzając własne innowacje, tworząc przez lata liczne autorskie projekty i aranżacje. Gra na akordeonie w jego wykonaniu nadała temu instrumentowi nową, dużą wartość muzyczną.
W duszy Wiesława Prządki brzmi przede wszystkim muzyka francuska w różnych stylach i odsłonach oraz namiętne tango. Czerpiąc z tych dwóch źródeł tworzy atmosferę swoich koncertów oraz nagrań płytowych. Wiesław Prządka to artysta sentymentalny i uczuciowy.  Jego wirtuozeria gry na instrumentach jest na najwyższym poziomie, ale to przekaz artystyczny czy wręcz duchowy, jakiego można doświadczyć na jego koncertach, wyróżnia go na rynku muzycznym. Spotkanie z nim to przeżycie, emocje, a on sam na scenie to duża doza elegancji i dobrego smaku.
Jako wszechstronny artysta koncertuje na estradach Polski i świata w różnych formacjach muzycznych: własnych, gościnnie oraz jako wykonawca solowy. Jest również dyrektorem artystycznym dużych produkcji muzycznych, na które zaprasza wybitnych artystów z Polski i całego świata.

Rafał Karasiewicz – muzyk, pianista, kompozytor, aranżer i producent. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego i ad. dr Pawła Zawadzkiego. Na stałe związany z Teatrem Muzycznym „CAPITOL”.
Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej
i Wrocławskiej, z wrocławskimi teatrami, m in. Teatrem Polskim i Teatrem Współczesnym oraz z Wałbrzyskim Teatrem Dramatycznym. Ma na swoim koncie współpracę z takimi wybitnymi postaciami jak mi Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Grażyna Łobaszewska, Irena Santor, Krystyna Prońko, Kinga Preis, Olga Bończyk, Justyna Szafran, Janusz Radek i wielu innych. 

Zbigniew Wrombel – muzyk, instrumentalista, kompozytor i aranżer, gra na kontrabasie i gitarach basowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu profesora Piotra Czerwińskiego. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce.
Grał w takich zespołach jak String Connection, Grupa Warsztat (laureat festiwali Jazz nad Odrą),  Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiwego, Vintage Band, Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje też między innymi z takimi muzykami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel, Maciej Strzelczyk oraz wokalistkami i wokalistami: Hanną Banaszak, Haliną Zimmermann, Justyną Szafran i Januszem Szromem.
Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Melanie Goerlitz, Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly.

• Gość specjalny: Chris Schittulli – wokalista francuski, tłumacz, ambasador francuskiej piosenki w Polsce i polskiej piosenki po francusku
Francuz o włoskich korzeniach pochodzący z Grenoble. Dla swojej żony Polki przeprowadził się z Francji do Warszawy, gdzie obecnie mieszka i rozwija swoją karierę muzyczną.  Muzyczny samouk o niepowtarzalnej scenicznej charyzmie i wyjątkowym głosie.
Muzyka towarzyszyła mu od dziecka, ale dopiero w wieku 17 lat Chris rozpoczyna naukę śpiewu. Prowadzili go m.in. światowej sławy baryton Mark Pancek oraz Thierry Peala, uznany wokalista jazzowy. Przygoda z bel canto pozwoliła mu na tworzenie muzyki pełnej ekspresji, uczuć i emocji. Chris z łatwością porusza się w szerokim repertuarze pop, jazz, rock, pop-opera, piosenki autorskiej czy poezji śpiewanej.
Od 2008 roku współpracuje z Richardem Crossem, słynnym trenerem wokalnym we Francji. W 2013 roku ukończył paryską szkołę Pédagogie de Richard Cross, co pozwoliło mu rozwinąć pasję pedagoga śpiewu.
Współpracuje z wieloma orkiestrami i grupami muzycznymi we Francji.  Współzałożyciel i wokalista francuskiej grupy muzycznej DIVINO Tłumaczy na język francuski i interpretuje teksty polskich Mistrzów takich jak Jacek Cygan, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, Agnieszka Osiecka, Julian Tuwim.  
Współpracuje z wybitnymi polskimi muzykami, tj. Bogdan Hołownia, Piotr Wrombel, Jarek Małys, Hadrian Filip Tabęcki, Witold Cisło, Robert Murakowski, Robert Majewski, Piotr Rodowicz, Maciej Strzelczyk, Sebastian Wypych, Wiesław Prządka etc… W 2017 roku we współpracy z Bogdanem Hołownią wydał płytę C’est si bon (2017) stanowiącą ukłon w stronę polskich i francuskich mistrzów piosenki.
Aktualnie we współpracy z René Koelblen i Wiesławem Prządka powstaje projekt muzyczny Wasowski i Przybora à la française. W lutym 2020 roku wystąpił przed Prezydentem Emmanuelem Macron podczas jego oficjalnej wizyty w Polsce.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)