2 tygodnie w mundurze! Najmłodsi Terytorialsi w szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [FOTO]

wtorek, 16.4.2024 16:44 1205 1

To już kolejne powołanie w tym roku, w trakcie którego w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16 DBOT) wstępują nowi Terytorialsi. 12 kwietnia ponad 50 ochotników przekroczyło bramę jednostki wojskowej, gdzie zostali umundurowani i otrzymali indywidualne wyposażenie. 

Przez najbliższe 2 tygodnie będą skupiać się na poznawaniu podstawowych umiejętności posługiwania się bronią, elementów taktyki, podstaw topografii jak również zasad dotyczących medycyny pola walki. Dodatkowo kandydaci „zagłębią się” w treści Regulaminu Żołnierza Wojska Polskiego oraz Regulaminu Musztry po to, aby na koniec szkolenia znali zasady żołnierskiego zachowania.

– Bardzo się cieszę, że zainteresowanie służbą w naszej Brygadzie jest tak wysokie i z każdym kolejnym powołaniem ilość chętnych nie maleje – mówi Dowódca 16 DBOT płk Edward Chyła. – Obecne szkolenie przeprowadzamy na ziemi kłodzkiej, gdzie stacjonuje 163 Batalion Lekkiej Piechoty  – dodaje. 

Już od samego początku, dowódcy określają szkolonym stały harmonogram dnia. Dzień rozpoczyna się pobudką o świcie, szybką toaletą oraz rozruchem fizycznym, który zapewnia uczestnikom szybkie rozbudzenie. Po tak intensywnym poranku śniadanie smakuje wyśmienicie. Kolejne godziny przewidziane są na ćwiczenia „w terenie”.

Szkolony realizuje wszystkie czynności w oporządzeniu (kamizelka bojowa, hełm, maska). Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ należy pamiętać o ciężkim plecaku oraz broni, którą ma zawsze przy sobie. Kolacja jest wyczekiwanym punktem dnia, gdyż po jej zakończeniu szkoleni mają czas na odpoczynek.

Zwieńczeniem szkolenia bojowego jest egzamin zwany Pętlą taktyczną, na którym oceniane są zdobyte umiejętności i wiedza. Nie oznacza to końca „szesnastki” (szkolenie podstawowe), gdyż pozostaje jeszcze przygotowanie do najważniejszego dnia każda żołnierza – złożenie przysięgi wojskowej, która odbędzie się 27 kwietnia.

Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj Sił Zbrojnych dają możliwość połączenia życia codziennego, nauki w szkole, pracy zawodowej ze służbą w wojsku. Każdy, kto jest zainteresowany służbą w WOT może skontaktować się z rekruterem poprzez stronę internetową rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji. [-]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Kafel środa, 17.04.2024 15:45
Zniszczyli przemysł, zubożyli społeczeństwo i cieszą się, że ludzie garną...