2,5 mld złotych na transformację regionu wałbrzyskiego po przemyśle węglowym

sobota, 10.7.2021 01:58 7001 14

Korzyści dla regionu wałbrzyskiego dzięki pozyskaniu środków unijnych w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przedstawili 9 lipca 2021 r. w  Kłodzku dolnośląscy samorządowcy. 2,5 mld złotych ma zostać przeznaczone na projekty dotyczące inwestycji związanych z przekształcaniem skutków funkcjonowania na tych terenach przemysłu węglowego: rekultywację wyrobisk, odnawialne źródła energii czy likwidację kopciuchów.  

W spotkaniu uczestniczyli starosta kłodzki Maciej Awiżeń, burmistrz Kłodzka Michał Piszko, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński.

- Plan sprawiedliwej transformacji to szansa dla subregionu wałbrzyskiego. Dzięki projektowi o wartości 2,5 mld złotych będzie można inwestować w odnawialne źródła energii i ekologiczną komunikację, dokonywać wymiany kopciuchów. Gminy, która mają na swoich terenach wyrobiska, hałdy pokopalniane będą miały szansę je zrekultywować. Walczymy także o zdrowe środowisko dla młodszych pokoleń – czyste powietrze i przyjazną infrastrukturę – wyjaśniał burmistrz Kłodzka Michał Piszko.

- Szczególne zniszczenia w wyniku wydobycia węgla dotyczą Wałbrzycha i Nowej Rudy – dotychczas mamy palące się hałdy pokopalniane czy zbiorowiska mułów – mówił starosta Maciej Awiżeń. - Transformacja nie została zrealizowana do końca. Ze względu na wysokie zatrudnienie w górnictwie likwidacja tej gałęzi przemysłu przyczyniła się do wysokiego poziomu bezrobocia strukturalnego, niektóre rodziny nie są w stanie do dziś wyjść z tej trudnej sytuacji. Dziś uzdrowiska toczą wojnę o czyste powietrze, jednak wciąż budynki prywatne i instytucje są ogrzewane kopciuchami, mamy szansę to zmienić. Będziemy tez chcieli wymienić autobusy przynajmniej na hybrydowe.

 - Od kilku lat zabiegaliśmy w Brukseli, by stworzyć dla byłego województwa wałbrzyskiego osobny fundusz, który miałby tę zaniechaną transformację dokończyć. Żeby był sprawiedliwy. Są pieniądze dla Górnego Śląska i Wielkopolski, gdzie funkcjonowały kopalnie węgla brunatnego, więc wywalczyliśmy jeżdżąc przez trzy lata do Brukseli pieniądze dla naszego regionu - mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej- Zagłębie wałbrzysko-noworudzkie to nie tylko Wałbrzych, Nowa Ruda, Boguszów Gorce. Całe byłe województwo wałbrzyskie było związane z wydobyciem i przeróbką węgla. Póki to działało, wszyscy byli zadowoleni. Ale w latach 90. podjęto decyzję, pewnie słuszną, o likwidacji tego przemysłu, jednak transformacja do nowej formy życia społeczno-gospodarczego nie została przeprowadzona. Zostaliśmy w dużym stopniu zostawieni sami sobie z problemem bezrobocia, hałd, dostępu do czystej wody czy pękającymi w wyniku działań górniczych budynkami. Przez ostatnie 25 lat w Wałbrzychu, Nowej Rudzie, w Kłodzku, Ząbkowicach odczuwamy ogromne skutki tego, że przez 500 lat była tu właściwie monokultura węglowa. 

- Wspólnie z samorządowcami, działaczami ekologicznymi i mieszkańcami stworzyliśmy plan sprawiedliwej transformacji społecznej, przekazaliśmy go marszałkowi, spisaliśmy wszystkie konsultowane projekty. Większość mieszkańców oczekuje likwidacji kopciuchów, by powietrze w byłym województwie wałbrzyskim było czyste. Na północy Polski węgiel w ogóle nie jest używany do ogrzewania mieszkań czy obiektów publicznych. Chcemy odejść od węgla w sposób mądry i sprawiedliwy. Kwota 2,5 mld złotych przeznaczona będzie na takie projekty. Niebawem będą ogłaszane nabory i konsultacje na temat projektów związanych z likwidacją kopciuchów, termomodernizacją budynków, instalacjami fotowoltaicznymi, rekultywacją terenów pogórniczych, jak również ze skutkami społecznymi i zdrowotnymi transformacji węglowej. Nie wszyscy wiedzą, ale w tym regionie zapadalność na nowotwory układu oddechowego jest znacznie większa niż w innych częściach kraju. To nie jest przypadkowe. Paląca się hałda w Nowej Rudzie truje także dalszą okolicę. Wcześniej nigdy nie było na to pieniędzy, ale jeśli chcemy stawiać na turystykę, zachęcać ludzi, żeby się osiedlali, a nie wyjeżdżali, musi być zielono i czysto - przekonywał prezydent Wałbrzycha. 
Fot. Piotr Bidowaniec

Przeczytaj komentarze (14)

Komentarze (14)

niedziela, 11.07.2021 16:47
2,5 mld ???Ale jaja!!!!Tygodniowy urobek .Trzeba było dofinansować kopalnie a...
Lola niedziela, 11.07.2021 20:07
TAK ! i tu trzeba zadać pytanie w czyim interesie...
niedziela, 11.07.2021 20:43
Ano w takim interesie ze TO UNIA EUROPEJSKA NAS POTRZEBUJE!!!NIE...
PINDELLL niedziela, 11.07.2021 18:25
Te 2,5 mld to dzięki Pani Kaneckiej i jej wybitnym...
niedziela, 11.07.2021 09:17
PO wygra wybory, Tusk będzie premierem i da wam tyle...
Lola niedziela, 11.07.2021 09:22
czyżby było ci przykro że stracisz obecnego????
niedziela, 11.07.2021 12:12
Dar narodu niemieckiego dla narodu polskiego Donald Tusk załatwi wszystko
P. sobota, 10.07.2021 15:40
Panowie Piszko oraz Awizen stanowią swą powierzchowniścią smutnànpomniki własnej...
kseropunkt piątek, 09.07.2021 22:13
w kwestii zbiorowiska mułów to panowie awiżeń i piszko mogą...
piątek, 09.07.2021 22:25
mama nie nauczyła cię szacunku do ludzi, że nazwiska piszesz...
kseropunkt sobota, 10.07.2021 12:49
aj waj, ochłoń...
sobota, 10.07.2021 19:21
ja nie muszę, ale widzę, że ciebie hemoroidy świerzbią
kseropunkt sobota, 10.07.2021 21:39
chciałbyś podrapać, co? poszukaj u chłopaków ze zdjęcia
DKL sobota, 10.07.2021 00:27
czy to się nazywa żebranina???? a jak się nazywa pozbywanie...