125-lat Zakładu Karnego

piątek, 12.9.2014 17:24 5652 0

Zakład Karny w Kłodzku obchodził 125-lecie istnienia. Uroczystości związane z jubileuszem połączone zostały z nadaniem sztandaru.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Tuż po niej, na Placu Bolesława Chrobrego zorganizowana została ceremonia nadania sztandaru.

 - Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie ogromnej pracy, pięknych gestów oraz otwartych serc ludzi, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości obchodów 125-lecia istnienia Zakładu Karnego w Kłodzku. Ufundowanie sztandaru to akt docenienia trudu, jaki każdego dnia ponoszą wszyscy funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego w codziennej służbie – mówił podczas uroczystości kpt. Jacek Marcelewicz, dyrektor Zakładu Karnego w Kłodzku. 

Zakład Karny w Kłodzku powstał na rok 1889. Właśnie wtedy w obiekcie osadzono pierwszych skazanych przebywających wcześniej w kłodzkiej Twierdzy. Obecnie kłodzkie więzienie funkcjonuje jako zakład typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych, w którym znajduje się w sumie 659 miejsc  dla osadzonych. Jednostka posiada elektroniczny system zabezpieczeń, który spełnia wszystkie normy europejskie. 

- Kłodzki Zakład Karny zatrudnia doskonale wyszkoloną kadrę funkcjonariuszy wszystkich wymaganych specjalności. Zadania realizaowane przez załogę to nie tylko resocjalizacja osadzonych za murami. To także szeroko rozumiana działalność prospełeczna np. budowa chodników przy ul. Bohaterów Getta przez grupę skazanych w formie nieodpłatnej, zabezpieczanie miejsc i ulic, gdzie groziły podtopienia, udział w akcji sprzątania świata czy wolontariaty - tłumaczy kpt. Jacek Marcelewicz. 

W uroczystości nadania sztandaru udział wzięli m.in. wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska, poseł Monika Wielichowska, poseł Andrzej Dąbrowski oraz przedstawiciele samorządu lokalnego i służb mundurowych powiatu kłodzkiego. Dodaj komentarz

Komentarze (0)