komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

1,4 mln zarejestrowanych osób i 5 tys. szans na życie dzięki Dawcom szpiku z Polski. Fundacja DKMS podsumowuje 10 lat działalności

środa, 7.11.2018 10:26 , komentarze: 0 , odsłony: 274
kategorie artykułu:

Liczba zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych w Polsce systematycznie wzrasta. Od czasu, gdy w 2008r. Fundacja DKMS rozpoczynała funkcjonowanie w naszym kraju, w bazie Dawców było zarejestrowanych niespełna 35 tys. osób. Obecnie ich łączna liczba przekracza już 1,5 mln, z czego w Fundacji DKMS jest ich ponad 1,4 mln! Trudno wyobrazić sobie lepszy prezent na dziesięciolecie działalności w Polsce.

Już niebawem minie 10 lat od kiedy Fundacja DKMS zaczęła działać w Polsce jako niezależna Organizacja Pożytku Publicznego, posiadająca status Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Prowadząc działania w zakresie rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku, wspiera osoby chorujące na nowotwory krwi i inne choroby układu krwionośnego.
Coraz więcej Dawców, coraz więcej przeszczepieńDzięki wzrostowi liczby zarejestrowanych Dawców szpiku, z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba wykonywanych transplantacji od polskich Dawców. W 2007r. 17% polskich pacjentów otrzymało szpik bądź komórki macierzyste od Dawcy z Polski, zaś 83% od Dawcy zagranicznego, podczas gdy w 2017r. – już 61% polskich pacjentów miało Dawcę z Polski, a jedynie 39% z zagranicy. Systematycznie zwiększa się też liczba przeszczepień wykonywanych od Dawców niespokrewnionych z naszego kraju: w 2007r. wykonano 148 takich zabiegów, w 2017r. było ich blisko 3 razy więcej (421 zabiegów). Te liczby i statystyki świadczą o jednym: coraz więcej osób może – dzięki przeszczepieniu szpiku od niespokrewnionego Dawcy – otrzymać szansę na życie. A takiej pomocy potrzebować może każdy z nas, bo białaczkę i inne nowotwory krwi diagnozuje się co godzinę w Polsce i co 35 sekund na świecie. Jak mówi Anna, jedna z Pacjentek korzystających ze wsparcia Fundacji DKMS: – Choroba nie wybiera. Dziś ja potrzebuję pomocy, jutro to możesz być Ty.


2. miejsce w Europie, 4. na świecie Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych Dawców. W sierpniu 2018r. zajmowaliśmy 2. miejsce, z ponad 1,5 mln zarejestrowanymi potencjalnymi Dawcami szpiku. Wyprzedzili nas tylko sąsiedzi zza zachodniej granicy – w niemieckiej bazie znajduje się ponad 8,1 mln zarejestrowanych Dawców! W statystykach światowych także plasujemy się wysoko – tuż za Amerykanami, Niemcami i Brazylijczykami. Systematycznie wzrasta liczba osób, które każdego roku decydują się na zostanie potencjalnym Dawcą szpiku. Aktualnie w ciągu roku ponad 7 razy więcej osób rejestruje się   jako Dawcy, w porównaniu do pierwszych lat działalności Fundacji DKMS w Polsce. W 2009r.  do bazy Fundacji DKMS dołączyło 29,5 tys. osób, a przez cały 2017r.   ponad 213 tys. Imponujący jest również wzrost liczby Dawców faktycznych: z 4 w 2009r. do 1111 osób, które oddało szpik w 2017r. W ciągu ostatnich 10 lat wykonano łącznie ponad 5,8 tys. przeszczepień szpiku od polskich Dawców. Jak pokazują badania IQS dla Fundacji DKMS „Dawstwo szpiku kostnego – motywacje i bariery”, osoby zostające Dawcami chcą nieść pomoc i wiedzą, że ten niewielki wysiłek z ich strony może uratować czyjeś życie. – Tylko tyle? Czy tylko tyle wystarczy, aby przeciwstawić się śmierci? Dobre chęci, chwila czasu poświęcona dla innej osoby? – pyta retorycznie Paweł, Dawca faktyczny. – Z mojej strony nic wielkiego, a ze strony Biorcy…   pomyślcie sami – dodaje Paulina, która zarejestrowała się jako Dawca i oddała szpik osobie potrzebującej pomocy. A Celina, również Dawczyni faktyczna, celnie puentuje: – Świadomość, że ktoś żyje dzięki Tobie, jest po prostu bezcenna.

Mocno pomocni WolontariuszeRzesza pomocnych osób jest ogromna, także jeśli chodzi o grono Wolontariuszy wspierających Fundację – łącznie, w latach 2009 – 2018r. było ich ponad 60 tys. Dzięki ich zaangażowaniu i entuzjazmowi, udało się zrealizować ponad 11 tys. akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, tzw. Dni Dawcy. Z każdym kolejnym rokiem jest ich więcej. W 2009r. odbyły się 53 Dni Dawcy, w 2017r. aż 2075.

Projekty specjalneW Fundacji DKMS toczy się wiele ciekawych projektów. HELPERS' GENERATION to ogólnopolska akcja studencka zainicjowana w 2013r., skupiona wokół misji pomocy chorym na nowotwory krwi. Dotychczas w jej ramach przeprowadzono 989 akcji rejestracji i zarejestrowano 108 349 potencjalnych Dawców szpiku. Z tej grupy już 580 osób miało okazję podzielić się cząstką siebie z chorym na nowotwór krwi i dać mu szansę na życie. Projekt #KOMÓRKOMANIA, adresowany do uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, został zapoczątkowany w 2016r. Zakłada prowadzenie działań edukacyjno – informacyjnych na temat idei dawstwa szpiku oraz organizację akcji rejestracyjnych. Do tej pory w szkołach zorganizowano już 977 akcji i zarejestrowano 29 580 potencjalnych Dawców szpiku, z czego 58 osób realnie dało szansę na nowe życie swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Najmłodszy stażem projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”, powołany do życia w 2017r., za główny cel stawia sobie rzetelną edukację społeczeństwa na temat dawstwa, obalanie mitów z nim związanych, dostarczanie wiedzy dla osób gotowych zarejestrować się jako potencjalni Dawcy oraz podtrzymywanie w gotowości Dawców już zarejestrowanych. W ramach kampanii powstała zakładka na stronie Fundacji, która jest sukcesywnie rozszerzana o kolejne artykuły edukacyjne (www.dkms.pl/naszpikuj-sie-wiedza).

Odkąd Fundacja DKMS rozpoczęła swoją działalność w Polsce, nasza misja jest wciąż taka sama - znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Realizujemy ją na wiele sposobów: prowadzimy akcje rejestracyjne, uczestniczymy w wydarzeniach międzynarodowych, jak np. Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day) oraz krajowych, jak Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W 2008 roku połowa Pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku nie znajdowała zgodnego genetycznie Dawcy, a dziś, dzięki znaczącemu wzrostowi liczby potencjalnych Dawców szpiku, 80% Pacjentów znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”. Cieszymy się jako Fundacja, że mamy w tym swój udział. Dziesięciolecie to naturalna okazja do podsumowań. Najważniejsze wydają mi się jednak nie same liczby, a płynący z nich wniosek, że nas – Polaków – cechuje niezwykła gotowość do niesienia pomocy. Właśnie dzięki tej empatii i zaangażowaniu Dawców, możemy pomagać kolejnym Pacjentom potrzebującym przeszczepienia szpiku. Mam gorącą nadzieję, że kolejne lata działalności Fundacji DKMS sprawią, że jeszcze więcej Pacjentów otrzyma szansę na nowe życie.

Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS

 

Wasze komentarze


piątek, 19.4.2019 22:48
piątek, 19.4.2019 11:57
czwartek, 18.4.2019 13:30
czwartek, 18.4.2019 12:21
czwartek, 18.4.2019 12:18
czwartek, 18.4.2019 12:12
czwartek, 18.4.2019 09:02
czwartek, 18.4.2019 08:59
1
środa, 17.4.2019 12:19
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ABC OGRODU
ABC OGRODU
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele