komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 23 maja 2019

Iwony, Dezyderego

"Zdobycie międzyleskiego zamku – Bitwa z husytami"

piątek, 12.4.2019 11:02 , komentarze: 0 , odsłony: 787
kategorie artykułu:

 

"Jest rok 1428, pod dowództwem Prokopa Wielkiego na Śląsk wyrusza husycka rejza, główne siły zmierzają przez Głuchołazy, w kierunku Nysy..

Biskup wrocławski Konrad Oleśnicki jako przywódca czesko-śląskiej koalicji antyhusyckiej posyła swoje hufce na przeciw, 18 marca tegoż roku w okolicach Nysy dochodzi do konfrontacji..zwycięsko z bitwy wychodzą husyci, ich pożoga ma już otwartą drogę do śląskich miast.

Przez przełęcz Międzyleską z mniejszym oddziałem wyrusza Jan Kolda, na swojej drodze napotyka przeważnie opustoszałe domostwa okolicznego chłopstwa, które plądruje i podpala, zmierza w kierunku Międzylesia...tu – Wolfhard von Glaubitz..pan na międzyleskim zamku próbuje organizować obronę swojej siedziby ściągając na żołd najemników mających odwagę przeciwstawić się przeważającym siłom nieprzyjaciela…"

...od tamtych wydarzeń mija 591 lat, my jako Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie swoimi działaniami chcemy przybliżać w każdej możliwej formie wiedzę o tamtych burzliwych czasach, organizujemy wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Międzylesiu, Zamkiem Międzylesie na dziedzińcu i terenach przyległych do Zamku Międzylesie wydarzenie pt „Zdobycie międzyleskiego zamku – Bitwa z husytami”, w ramach którego odbędzie się X Średniowieczny Obóz Szkoleniowy dla grup rekonstrukcji średniowiecza z całej Polski. Jako, że jest to jubileuszowa X edycja chcemy ją zorganizować godnie i w historycznym miejscu. Takim bez wątpienia jest międzyleski zamek. Wydarzenie zorganizowane zostanie w dniach 27-28 kwietnia 2019 r.

W trakcie Wydarzenia organizujemy trzy miniturnieje:

Turniej łuczniczy dla rekonstruktorów.

Turniej rycerski na miecz i tarczę dla rekonstruktorów.

Turniej bojowy na sprzęt go-now dla publiczności.

Odbędą się także warsztaty łucznicze oraz gry plebejskie dla publiczności.

Przedstawimy również bitwę z husytami o zamek międzyleski, będzie to widowisko fabularne oparte na wydarzeniach z historii, z roku 1428.

Na zakończenie sobotnich wydarzeń zaprezentuje się wszystkim przybyłym na międzyleski zamek grupa „Flamme” z pokazem tańca z ogniem.

By ukazać mieszkańcom miasta i turystom przebywającym w tym czasie na terenie Międzylesia i okolic  stroje oraz broń z tamtej epoki odbędzie się w niedzielne południe(12:00) 28 kwietnia 2019 roku przemarsz uczestników Obozu głównymi traktami Międzylesia. Nie bez przyczyny wybraliśmy taki termin naszego przedsięwzięcia, gdyż jest to okres w historii Kłodczyzny przypadający na spalenie Międzylesia w roku 1428 przez oddziały husyckie(591 rocznica).

Chcąc jeszcze bardziej przybliżyć realia tamtych czasów oddamy trzy salwy z broni czarnoprochowej (hakownice i piszczele):

1. Plac Wolności – przy mostku na suchej fosie zamku Międzylesie,

2. Plac Wolności – parking przed wejściem do międzyleskiego ratusza,

3. Dziedziniec międzyleskiego zamku.

 

Wasze komentarze


wczoraj, 16 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
wtorek, 21.5.2019 13:01
1
wtorek, 21.5.2019 12:45
wtorek, 21.5.2019 12:22
wtorek, 21.5.2019 12:18
wtorek, 21.5.2019 11:45
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ELMECIK
ELMECIK