„Wspieramy młodzież na Ziemi Kłodzkiej”

poniedziałek, 29.6.2015 08:15 2244 0

Stowarzyszenie Fundus Glacensis z Kudowy Zdroju w dniach 23-24 czerwca realizowało forum liderów pod hasłem „Wspieramy młodzież na Ziemi Kłodzkiej”. To I etap programu „Równać Szanse” – Fora Lokalne. W forum wzięło udział 40 osób (animatorów, nauczycieli, społeczników, przedstawicieli instytucji i organizacji i samorządowców).


Forum otworzyli: Piotr Maziarz- burmistrz Kudowy Zdroju, Maciej Awiżeń -starosta kłodzki , Artur Łęga z PFDiM oraz prezes stowarzyszenia Fundus Glacensis, Wojciech Heliński. Wstępnie zostały poruszone tematy o potrzebie wsparcia młodych ludzi w naszym regionie. Zwrócono uwagę na pytania jakie powinniśmy sobie zadać i z jakimi problemami mamy obecnie do czynienia.


Pierwszym tematem moderowanym przez animatora, pedagoga, wiceprezesa Stowarzyszenia Fundus Glacensis Marka Mazurkiewicza była „Edukacja szkolna, poszkolna i pozaszkolna młodych ludzi – zarys problematyki.” Dyskusja dotyczyła aktualnych form pracy z młodzieżą w szkołach i poza szkołą. Zadano pytania czy szkoła odpowiada na potrzeby młodych ludzi i w jakim zakresie. Poruszono temat diagnozowania środowiska młodych, rozumienia ich potrzeb. „Szkoła po lekcjach – działalność instytucji edukacyjnych” to kolejny punkt poświęcony tematyce edukacji młodzieży. Agnieszka Boczkowska z Fundacji Aktywnego Rozwoju prowadziła dyskusję dotyczącą oferty zajęć pozadydaktycznych. Jarosław Wrona animator i koordynator projektów realizowanych przez młodzież poprowadził dyskusję w punkcie „ Działamy, czyli nie jest tak źle”. Uczestnicy prezentowali projekty realizowane z młodzieżą i ze znaczącym udziałem młodzieży, w tym projekty w ramach „Równać Szanse”. Wskazano źródła i możliwości pozyskiwania funduszy na realizację inicjatyw. Omówiono problemy i zagrożenia podczas realizacji projektów. Ważną częścią dyskusji było zwrócenie uwagi na ewaluacje. 


Drugi dzień forum otworzyła Joanna Mazurkiewicz animator ,instruktor Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju. W punkcie „W co się bawić?” dyskutowano o ofercie spędzania czasu wolnego przez młodzież. Zostały przedstawione różne formy aktywowania młodych w powiecie, wskazano plusy i minusy zajęć, warsztatów oferowanych młodzieży. Marek Pawłowski ekspert aktywizacji zawodowej /Warszawa/ zaprosił do rozmowy o barierach i problemach społecznych w tym wchodzenia młodych na rynek pracy w aspekcie lokalnym i globalnym. „Gdzie działać” dyskusję o dostępności usług edukacyjnych, rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych poprowadził Jacek Kowalczyk wiceburmistrz Dusznik-Zdroju. O współpracy lokalnej na rzecz młodych ludzi rozmawiał z uczestnikami forum Szczepan Smoleński z Fundacji Rozwoju Inicjatyw Lokalnych Qdowa, realizującej liczne projekty.

Ostatnim punktem drugiego dnia forum było podsumowanie: przedstawienie wniosków, lepszych form działań z młodzieżą, powołanie zespołu do spraw diagnozy lokalnej w temacie „młodzież na Ziemi Kłodzkiej”. Forum wypracowało kilka wniosków w następujących kwestiach:

• Doprowadzenie do konsolidacji przedstawicieli lokalnych grup i środowisk działających na rzecz młodzieży
• Weryfikacja oceny mocnych i słabych stron lokalnych podmiotów działających z młodzieżą
• zainteresowanie samorządowców i lokalnej opinii publicznej problematyką wspierania młodzieży
• Powstania grupy osób zainteresowanych wypracowaniem form działania na rzecz młodzieży na terenie powiatu kłodzkiego oraz podjęciem działań przygotowawczych do przeprowadzenia diagnozy środowiska lokalnego w kontekście realizacji efektywnych działań dla i z młodzieżą.

Jarosław Wrona

Dodaj komentarz

Komentarze (0)