"Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego Zielińskiego” - wystawa trwa do 3 lipca

poniedziałek, 25.4.2022 12:27 657 1

Dusznicki młyn papierniczy serdecznie zaprasza na wystawę "Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego Zielińskiego".
Wernisaż odbył się 22 kwietnia, ale prace będzie można oglądać do 3 lipca br.


Muzeum Papiernictwa to nie tylko eksponaty czy wystawy związane z papierem. Jedną z ważniejszych misji instytucji jest również szerzenie wiedzy o lokalnym rękodziele oraz jego utalentowanych twórcach, do których niewątpliwie zalicza się Konstanty Zieliński.

Artysta urodził się w 1948 roku w Kowarach, a w 1967 r. podjął pracę w nieistniejącej już Hucie Szkła Sudety w Szczytnej. Praktyka kuglerska, zdolności rysunkowe oraz wyczucie szlifierskie ułatwiły mu wykonywanie pracy grawera od 1973, aż do zasłużonej emerytury. Konstanty Zieliński do dziś jednak pozostaje aktywny twórczo.

Jego unikatowe projekty wchodzą w skład zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Szklarskiej Porębie. Wielokrotnie prezentowane były na zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, m.in na wystawie w Kanazawie (Japonia).

Na wystawie zobaczymy szkła artystyczne – rzeźby inspirowane formami biologicznymi, grawerowane szkła kolorowe, na których artysta przedstawił sceny z dnia codziennego, za którymi tęsknił podczas pandemii oraz bezbarwne szkła z grawerunkiem architektury, postaci oraz motywów roślinnych.

Tłem prezentacji są abstrakcyjne prace malarskie w technice akwareli oraz szkice procesów ręcznej produkcji szkła. Procesy te utrwaliły się w pamięci Konstantego, kiedy jeszcze pracował w hucie.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

rysiu 67 czwartek, 05.05.2022 18:01
tak trzymaj kostek spotkamy sie na nastepnej wystawie...