"Starków - mała wieś z wielką historią"

czwartek, 29.9.2016 13:13 2128 0

9 września br. w niewielkiej miejscowości Starków, k. Kłodzka miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W miejscowej świetlicy odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Zapomniane Zabytki Ziemi Kłodzkiej. Starków – mała wieś z wielką historią”. Zrealizowała go 15-osobowa, nieformalna grupa młodzieży o nazwie „Detektywi Przeszłości”, na co dzień uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, pod opieką p. Marka Królikowskiego, nauczyciela historii i regionalisty. Młodzi odkrywcy mają na swoim koncie już kilka projektów o tematyce regionalnej, w tym projekt „Stary Wielisław, wieś z historią w tle”, który zdobył główną nagrodę Rady Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” w kategorii Inicjatywa-Projekt-Produkt Roku 2015.

Na realizację kolejnego projektu pozyskaliśmy tym razem grant finansowy w konkursie „Wolontariat dla Dziedzictwa 2016”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa z siedzibą w Warszawie – mówi Magdalena Fil, liderka grupy. Do współpracy przy realizacji projektu udało nam się pozyskać Wójta Gminy Kłodzko oraz Dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, a także sponsorów: Bank Spółdzielczy w Kłodzku oraz p. Tadeusza Śliza, właściciela firmy Tasbau z Polanicy-Zdroju. Osobowości prawnej, niezbędnej na etapie składania wniosku projektowego, użyczyło nam Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, Naukowych i Artystycznych SILNIA z Kłodzka

Celem projektu było zinwentaryzowanie, we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Oddział w Wałbrzychu, zabytków zlokalizowanych na terenie Starkowa. Oprócz obiektów wpisanych na listę zabytków (kościół p.w. św. Mikołaja i dawny dwór pojezuicki) Detektywi Przeszłości skatalogowali znajdujące się we wsi pomniki małej architektury sakralnej (kapliczki i krzyże przydrożne). W oparciu o te materialne ślady przeszłości zaprojektowana została trasa turystyczna po Starkowie. Wraz z krótka historią wsi, znalazła ona swoje odzwierciedlenie na tablicy informacyjnej umieszczonej obok budynku świetlicy, której uroczystego odsłonięcia dokonano w trakcie spotkania podsumowującego projekt. Kolejna tablica została umieszczona w centrum miejscowości, tuż obok kościoła. Znalazły się na niej informacje historyczne o tym najważniejszym zabytku Starkowa w języku polskim, czeskim i niemieckim.

Uczestniczącym w konferencji podsumowującej mieszkańcom wsi, gościom i lokalnym pasjonatom historii zaprezentowane zostały pozostałe materiały promujące miejscowość i jej wielokulturowe dziedzictwo, które stworzone zostały w trakcie realizacji projektu: folder z mapką turystyczną, widokówki, magnesy oraz profesjonalny przewodnik po zabytkach Starkowa. Dopełnieniem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Zabytki mojej wsi”. Wyrazem uznania dla młodych twórców, oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych, było zamieszczenie zwycięskich i wyróżnionych prac w przewodniku turystycznym po miejscowości.

Materiały promujące projekt i miejscowość przekazane zostały do punktów informacji turystycznej w Kłodzku oraz Polanicy-Zdroju, a także innych instytucji. Podstawowe informacje o miejscowości i działaniach projektowych zamieszczone zostały na stronie internetowej, stworzonej w projekcie (www.historiastarkow.cba.pl).

Szczególne podziękowania za pomoc okazaną w trakcie realizacji projektu należą się p. Danielowi Kaźmierczakowi, sołtysowi Starkowa, radzie sołeckiej, a także p. Jerzemu Skibie, który był (i jest) dla nas nieocenionym źródłem wiedzy o przeszłości tej niewielkiej, ale jakże bogatej w historię miejscowości Ziemi Kłodzkiej.

 

Magdalena Fil

Detektywi Przeszłości

Dodaj komentarz

Komentarze (0)