Na ludowo w Jaszkowej Górnej

piątek, 15.6.2018 13:02 1626 0

Czym byłaby tradycja i kultura gdyby nie jej ludowe korzenie, które określają tożsamość… W gminie Kłodzko są ludzie, którzy chcą ją pielęgnować, dlatego też – jak co roku – organizują w Jaszkowej Górnej Festiwal Twórczości Ludowej, który połączony jest z uroczystym świętowaniem Dnia Matki.

Jednak tym razem było więcej powodów by się dobrze bawić, ponieważ festiwal był połączony z Truskawkowym Świętem przygotowanym przez Przedszkole Gminne z Oddziałami Żłobkowymi w Jaszkowej Dolnej oraz obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Rozpoczęło się od występu maluchów, które wierszem i piosenką składały życzenia swoim rodzicom. Odegrały także pantomimę, której główną bohaterką była Polska – nasza ojczyzna. Później na scenie pojawiły się dwie drużyny. Po jednej stronie byli Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Tur, po. Dyrektora Żłobka Gminnego w Ołdrzychowicach Kłodzkich Dominika Ferenc-Macherzyńska, sołtys Jaszkowej Górnej Krzysztof Herda oraz Prezes OSP Jaszkowa Górna Grzegorz Jurak. W drużynie przeciwnej znalazły się osoby wyłonione z publiczności. Wszystko po to, by rozegrać teleturniej „Kocham Cię Polsko”.

Nie mogło również zabraknąć występów lokalnych zespołów ludowych: Górnianek z Jaszkowej Górnej, Chóru Sołtysów im. Piotra Ćwichuły, Słowianek z Bierkowic, Śpiewanek ze Starego Wielisławia, Marzenia Gminy Kłodzko, Kum z Krosnowic oraz Jaskra z Ołdrzychowic Kłodzkich.

W międzyczasie odbył się pokaz policyjny, a na koniec Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zaprezentowała swoje umiejętności.

źródło: Gmina Kłodzko

Dodaj komentarz

Komentarze (0)