[FOTO] Zajęcia z polszczyzny dla dzieci w Żelaźnie

czwartek, 21.4.2022 15:00 370 0

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie zaprosiła uczniów miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej na zajęcia z polszczyzny.

Poznawanie arkanów języka polskiego zaczęliśmy od krótkiej rozgrzewki. Dzieci miały za zadanie powtarzać krótkie łamańce językowe, ale trudne w wymowie, a na dodatek nie pomylić się. Sami się przekonajcie, że szybkie powtórzenie, to wcale nie jest taka łatwa sprawa:

,,Stół z powyłamywanymi nogami", ,,W czasie suszy szosa sucha", ,,Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa", ,,Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego", ,,Konstantynopolitankiewiczówna" , ,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie", itp. Były to świetne gry słowne, ćwiczenia dykcji poprzez zabawę.

Dla podkreślenia szacunku do języka ojczystego pni bibliotekarka Roma wraz z klasą czwartą stworzyli na podstawie krótkiej rymowanki inscenizację. W tym celu dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Każda grupa otrzymała krótki wiersz:

,,Chciał polizać jeża byczek.

Chlast i ukłuł się w języczek.

A jeż na to:

to nie ładnie,

brać do buzi, co popadnie."

Uczestnicy mieli za zadanie wyznaczyć między sobą narratora, byczka i jeża. Następnie przedstawić scenkę wg własnej interpretacji tak , aby zaciekawić pozostałych. Miało to być, mimo takich samych rekwizytów, bardzo oryginalne i własne. Należało też zwrócić uwagę, zwłaszcza narrator - na poprawną dykcję, tempo czytania, interpunkcję poprzez odpowiednią modulację głosu. Ważne było też akcentowanie pewnych wyrazów i zwrotów, od czego uzależnione jest oddanie właściwego sensu.

Dzieci przy tak krótkiej scence mogły doświadczyć nie tylko jaki jest piękny nasz ojczysty język, ale poznać też jego wartość i tożsamość. Uczyły się poprzez zabawę. Zauważyły, że umiejętność mówienia po polsku to super moc. Natomiast umiejętność wymówienia łamańców językowych - to już poziom master.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)