[FOTO] "Ty też możesz chronić Ziemię". Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w Krosnowicach

czwartek, 28.4.2022 15:14 320 0

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów tego święta została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

W tym roku, w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach miała miejsce lekcja biblioteczna pt. ”Ty też możesz chronić Ziemię”. Uczestnikami byli uczniowie klasy drugiej miejscowej Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą Lucyną Śliwką oraz panią Agatą Młynarską-Mochol.

Lekcja była różnorodna od przekazania wiadomości na w/w temat, po rozwiązywanie krzyżówki ekologicznej oraz zajęć plastycznych. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat segregacji śmieci, dbania o środowisko, recyklingu i ekologii . Chłopcy  pochwalili się dużą wiedzę o wszechświecie: Mikołaju Koperniku i o planetach, wymienili ich aż 9.

 

Na zakończenie lekcji było kolorowania obrazków tematycznych oraz były czytane wiersze o planecie Ziemi: 

Moja Ziemio ukochana

życzę słońca Ci od rana

żebyś była coraz lepsza.

Pięknych pól i czystych lasów,

trochę chmurek, śpiewu ptaków,

pięknych kwiatów letnią porą

Boś Ty naszą jest podporą.

Bardzo wszyscy Cię kochamy

I się bardzo postaramy,

by najmniejszy skrawek Twój

czysty był, jak wody zdrój.

Dzień Ziemi jest okazją głębszej refleksji nad stanem naszego środowiska. Mamy chwilę czasu by zastanowić się, w jaki sposób możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji. Z pomocą, jak w wielu innych przypadkach, przychodzą nam książki.

W bibliotece w Wojborzu, jedenaścioro dzieci z klasy zerowej, w tym Sofia i Nikita z Ukrainy spotkały się w strefie rodzinnej, aby stworzyć kolorowankę z napisem Dzień Ziemi. Przeczytana została również książeczka pt. „Tomek staje się eko” autorstwa Genevieve Rousseau i Estelle Meens.

 

Bibliotekarka Ewa z Filii w Starym Wielisławiu oraz Roma z Filii w Żelaźnie przyłączyły się do akcji sprzątania w swoich środowiskach lokalnych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)