komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 21 kwietnia 2021

Anzelma, Bartosza

Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej wyróżniony Super Diamentem

piątek, 26.2.2021 08:40 , komentarze: 1 , odsłony: 511
kategorie artykułu:

40. Wrocławska Księga Pamięci: Wiedza, oddanie, kreatywność w walce z pandemią.

 

Na temat bohaterów tej edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci – podczas wręczania im przyznanych przez prezydenta miasta Jacka Sutryka medali „Zasłużony dla Wrocławia – Merito di Wratislavia”, a także specjalnych wyróżnień w postaci Super Diamentów – wypowiedziano wiele superlatywów.

Oni sami zgodnie jednak przyznają, że honory, których dostąpili 23 lutego br. osobiście, są udziałem zespołów ludzi, wykonujących teraz swoją pracę w ochronie zdrowia w sposób zasługujący na najwyższy szacunek i uznanie.

– Chylę nisko czoło przed państwa profesjonalizmem, zasługami, ogromną wiedzą, a także umiejętnością dzielenia się swoją pracą pro publico bono. Dziękuję za wielkie serce, za humanitaryzm, za to, że tym, którzy tego potrzebują, ofiarowujecie nie tylko umysł, ale dobre słowo, życzliwość, cierpliwość i uśmiech – który w tych ciężkich momentach staje się po prostu bezcenny. We Wrocławiu cenimy sobie to, że jesteśmy otwarci i serdeczni, a państwo swoim życiem udowadniają, że są elitą tego otwartego serca – mówił wiceprezydent Mazur. 

Adresaci powyższych podziękowań zebrali się 23 lutego br. w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. W obecności gospodarza tego miejsca – szefa DIL Pawła Wojciechowskiego oraz prorektora ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. dr. hab. Szymona Dragana – wiceprezydent Jakub Mazur uhonorował dziesięć osób.

 

Żołnierz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Renata Mycio znalazł się w gronie 9 wrocławskich naukowców i lekarzy, którzy na co dzień wspierają Dolnoślązaków w walce z Covid -19.

 

Troje z wyróżnionych odebrało Super Diamenty 

– Za odwagę i determinację w walce z koronawirusem we Wrocławiu podczas pandemii – tak brzmi napis na statuetkach, czyli Super Diamentach. Wręczamy je osobom, które gdy zaczęła się pandemia, nie zaprzestały działalności zawodowej na rzecz wrocławian w obawie przed koronawirusem, a ich gotowość do niesienia potrzebującym pomocy w tym czasie jest ponadstandardowa i godna szczególnego uznania – wyjaśnia red. Wanda Ziembicka-Has.

23 lutego br. Super Diamentami 40. Wrocławskiej Księgi Pamięci zostali uhonorowani:

kpt. Renata Mycio

Oficer prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu. Od początku pandemii – pod przychylnym okiem swojego dowódcy – wspiera ludzi środowisk kombatanckich, ale nie tylko. Jest głównym koordynatorem szczepień z ramienia 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odpowiada na potrzeby wrocławskich i dolnośląskich szpitali, np. w sprawie zabezpieczenia namiotów do szczepień lub innego wsparcia udzielanego ze strony wojska. Umożliwiła pacjentom szpitali i DPS skontaktowania się z bliskimi podczas akcji „Łączymy na święta”, nie zapominając także o najmłodszych, przebywających w domach dziecka współorganizując akcje Mikołajkową.

Odpowiada na każdą prośbę o pomoc – albo kontaktując osobę proszącą z odpowiednimi służbami, albo organizując wsparcie we własnym zakresie, np. ogłaszając zbiórki pieniężne w środowisku wojskowym. W ten sposób np. schorowana osoba otrzymała nie tylko nowy tapczan, ale posprzątano jej mieszkanie, a teraz trwa zbiórka funduszy na wymianę tam okien. Kapitan Mycio osobiście dostarczyła też zakupione z własnych środków lekarstwa kardiologiczne schorowanemu Polakowi, jadąc na... polsko-czeską granicę, ponieważ nasz rodak mieszka w Czechach.

- Dziękuję za wyróżnienie i ten akt uznania. Pomaganie jest wpisane w naszą służbę, zgodnie z jej motto: „Zawsze gotowi, Zawsze blisko”, a jednym z naszych zadań jest m.in. wspieranie lokalnej społeczności – wyjawiła skromnie kpt. Renata Mycio  – przyznając jednocześnie, że jest zaskoczona, zarówno wytypowaniem jej do nagrody jak i przyznaniem samego wyróżnienia.

Oprócz wsparcia „dla ducha”, niesiona pomoc ma także zwłaszcza dla seniorów, osób chorych i samotnych konkretny wymiar – w postaci zrobionych zakupów, dostarczeniu paczek z  żywnością czy umawianiu wizyt lekarskich i dowozu do przychodni. Takich form pomocy, których udzielono w pierwszych miesiącach pandemii dzięki interwencji kpt. Mycio, jest dziś blisko 10 tysięcy. Nic więc dziwnego, że w środowisku Wrocławian jest z sympatią nazywana Aniołem wrocławskich seniorów.

 

lek. stomatolog Radosław Jadach

W chwili wkroczenia do nas koronawirusa, działalność prowadzonej przez niego obecnie kliniki Dental Salon została wstrzymana tylko na dziesięć dni i właściwie jedynie po to, by jej szef przygotował bardzo szczegółowe i restrykcyjne protokoły postępowania w gabinetach stomatologicznych. Zostały one następnie udostępnione nieodpłatnie wszystkim stomatologom w Polsce i za granicą – na grupach i forach internetowych. Dr Jadach nagrał także osiem filmów edukacyjnych dla lekarzy na czas COVID-19. Wraz ze swoim zespołem wspomagał sanepid oraz NFZ w stworzeniu procedur przyjmowania i leczenia stomatologicznego pacjentów na kwarantannie oraz z pozytywnym testem na koronawirusa. Dental Salon oczywiście także pacjentów przyjmował. Co więcej, w placówce zapadła decyzja o rozszerzeniu programu pro publico bono o urazy zębów u dzieci – taka pierwsza pomoc jest również udzielana najmłodszym natychmiast. 

– To, co zdarzyło się marcu ubiegłego roku, sprawiło, że zostaliśmy sami i sami musieliśmy tworzyć wszystko od początku. Tylko zespoły nas nie opuściły i za to też chcę mojemu zespołowi podziękować – mówił wzruszony dr Jarosław Jadach

lek. chirurg stomatolog Jacek Ćwirko

W czasie tuż przed rozwojem pandemii, w roku 2019 uczestniczył w zaawansowanym kursie implantologicznym na Uniwersytecie Medycznym w Kartagenie, w Kolumbii, gdzie doskonalił chirurgiczne procedury implantologiczne. Po powrocie bacznie zaś obserwował rozprzestrzenianie się koronawirusa w naszym kraju, a gdy i w Polsce ogłoszono pandemię, zdecydował – wraz ze swoją asystentką Martą Wites – o nieprzerywaniu działalności i konieczności niesienia pomocy dentystycznej pacjentom, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dr Ćwirko był zawsze dostępny pod telefonem na każde wezwanie cierpiących. Cały czas utrzymuje otwarty gabinet. Dzięki swojej postawie zdobył miano odważnego stomatologa, za co doceniła go także Rada Osiedla „Plac Grunwaldzki”, nominując go do tytułu Honorowy Mieszkaniec Osiedla.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, choć mam świadomość, że jestem jednym z wielu stomatologów, którzy wrocławianom w czasie pandemii służą – powiedział, odbierając Super Diament dr Jacek Ćwirko

Siedmioro z wyróżnionych odebrało medale... „Zasłużony dla Wrocławia – Merito di Wratislavia”

 dr n. med. Danuta Wendycz-Domalewska

Specjalistka laboratoryjnej immunologii medycznej we wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, kieruje Laboratorium Biologii Molekularnej. Szybko zorganizowała i zaczęła sprawnie zarządzać pracami laboratorium pod kątem wykrywalności zakażeń wirusem SARS CoV-2 wśród pacjentów i pracowników USK, a także kontrahentów zewnętrznych, którymi są aż 63 jednostki medyczne z Dolnego Śląska.

Absolwentka Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim, doktor nauk medycznych od 1998 r. W pracy dydaktycznej kieruje specjalizacją diagnostów laboratoryjnych, prowadzi również szkolenia podyplomowe diagnostów laboratoryjnych. Należy do Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, posiadaczka wielu certyfikatów w zakresie obsługi aparatów do badań wirusologicznych technikami biologii molekularnej. Jest współautorką 26 publikacji naukowych.

– Nagrodę traktuję także jako wyróżnienie dla mojego zespołu. Wszystko się udaje, jeżeli pracuje zespół – powiedziała dr Danuta Wendycz-Domalewska, odbierając medal z rąk wiceprezydenta Wrocławia Jakuba Mazura.

dr n. med. Sylwia SerafińskaJako zastępca ordynatora I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego i asystentka w Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMed we Wrocławiu od marca roku 2020 nieprzerwanie pracuje na pierwszej linii walki z COVID-19 w zespole kierowanym przez prof. Krzysztofa Simona. Na co dzień zajmuje się tam diagnostyką i terapią chorych, szkoleniami personelu w zakresie metod diagnostyczno-terapeutycznych oraz procedur epidemicznych i szerzeniem wiedzy w zakresie COVID-19 podczas webinariów poświęconych tej chorobie, organizowanych pod jej kierownictwem przez personel lekarski I Oddziału Zakaźnego we współpracy z Dolnośląską Izbą lekarską.  

– Przyjmuję tę nagrodę w imieniu całego naszego zespołu, z pokorą, i chcę ją zadedykować tym chorym na COVID-19, którzy dziękowali, że wyszli z naszego oddziału, w przeciwieństwie do tych, którym się to niestety nie udało – powiedziała dr Sylwia Serafińska.

prof. dr hab. n. med. Waldemar Goździk

Jest kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK przy ul. Borowskiej. Na tamtejszym Oddziale Intensywnej Terapii zostało wydzielonych 14 stanowisk dla pacjentów covidowych. Dzięki staraniom prof. Goździka sześć z nich, by służyć pacjentom najciężej dotkniętym przez COVID-19, ma możliwość wykorzystania ECMO, czyli rodzaju protezy, która zastępuje pracę płuc i (lub) serca, pozwalającej na pozaustrojowe natlenianie krwi i eliminację z niej dwutlenku węgla. Na oddziale utworzony został również mobilny zespół ECMO do transportu pacjentów z COVID-19 z innych szpitali w kraju. Prof. Gożdzik sprawował nadzór nad przygotowaniem i wyposażeniem ambulansu ECMO, pozyskanego ze środków miasta Wrocławia. Jak ważna i skuteczna okazała się technika ECMO (która jest bardzo inwazyjną i ryzykowną terapią) dla oddziału USK, zaświadcza m.in. zakończone sukcesem długotrwałe leczenie ciężarnej i chorej na COVID-19 pacjentki, u której przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia.

– Odbieram tę nagrodę dla całego zespołu. Dla lekarzy, pielęgniarek, fizykoterapeutów i całej rzeszy innych ludzi, którzy na oddziale są niezbędni – powiedział prof. Goździk.

dr n. med. Wojciech Barg

Od 2018 r. kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Przedtem pracował kolejno w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, w Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej  Terapii, w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Alergologii, a także w Katedrze i Zakładzie Fizjologii. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Medycznej, gdzie uzyskał również doktorat i habilitację. Ma dwie specjalizacje z chorób wewnętrznych. W kręgu badawczych zainteresowań dr. Barga znajdują się metabolomika w chorobach płuc i aktywacja bazofili. Napisał lub jest współautorem ponad 140 prac naukowych, m.in. rozdziałów w monografiach lub podręcznikach. 

– Mam zaszczyt kierować bardzo dobrym zespołem lekarskim, pielęgniarskim, tzw. personelem niższym – bez tych ludzi nie dałoby się. Ci ludzie pomagają skrajnie chorym pacjentom i to im należy się uznanie – podkreślił dr Wojciech Barg.

prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur

Kierownik Katedry i Klinika Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej i kierujący oddziałem w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od września 2020 r. na polecenie wojewody i dyrektora USK zorganizował i prowadził oddział internistyczny dla chorych z infekcją COVID-19. Jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania osocza ozdrowieńców w leczeniu wczesnej fazy zakażonych wirusem SARS-COV-2. Na badania nad osoczem otrzymał grant Agencji Badań Medycznych. Efektem zastosowania osocza z pewnością stało się uchronienie wielu chorych przed groźnymi powikłaniami pocovidowymi, a nawet przed śmiercią. Obecnie prof. Mazur jest odpowiedzialny za utworzenie Centrum Chorób Wewnętrznych w USK i na Uniwersytecie Medycznym.

– Pracujemy w zespole, najczęściej we współpracy z kolegami z SOR-u i anestezjologami, a także innymi osobami, które swoje obowiązki wykonują wzorowo i z oddaniem – zaznaczył, odbierając prezydencki medal, prof. Mazur.

prof. dr n. med. Jarosław Drobnik

Naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Od początku zaangażowany w walkę z epidemią koronawirusa w tym szpitalu, a także w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Publicznego, Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy, Milickim Centrum Medycznym i wrocławskim Pogotowiu Ratunkowym. Opracował lub współtworzył procedury, związane z walką z epidemią, autor szeregu koncepcji zapobiegania epidemii, które wdrożono na poziomie wojewódzkim i krajowym. Propagator stosowania środków ochrony osobistej i dystansowania oraz szczepień przeciwko COVID-19, również jako konsultant. Przeprowadza badania m.in. w kierunku stosowania danych epidemiologicznych jako podstawy oceny i prognozowania stanu zdrowia ludzkości, analizy danych ze sprawozdawczości rutynowej i specjalnych danych epidemiologicznych.

– To szczególny moment dla mnie, ale także dla mojego zespołu i całej epidemiologii, która na co dzień jest mało widoczna. Bez niej jednak nie ma bezpiecznych procesów w szpitalu, przychodni, czasami na ulicy... Po prostu nie ma bez niej bezpiecznego życia – podkreślił, dziękując za wyróżnienie, prof. Drobnik.

dr n. med. Janusz Sokołowski

Od 2016 r. kieruje Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w DSS im. Marciniaka we Wrocławiu i jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny ratunkowej, wykonuje też obowiązki lekarza dyżurnego Ośrodka Tlenoterapii. Dobre zabezpieczenie personelu oddziału w środki ochrony indywidualnej, utrzymanie trybu niezależnego przyjmowania chorych zakażonych koronawirusem i tych bez infekcji, a także rozbudowanie struktury SOR-u do potrzeb działania w stanie pandemii (sale izolacyjne) pozwoliły na utrzymanie ciągłości pracy oddziału, którym kieruje dr Sokołowski. Żeby polepszyć opiekę nad pacjentami, podjął się zorganizowania własnego, SOR-owego transportu dla chorych, zwłaszcza tych z najcięższymi objawami COVID-19, wymagającymi zastosowania ECMO w Klinice Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego. Za największy sukces dr Sokołowski uważa jednak utrzymanie zgranego i świetnie współpracującego ze sobą w najtrudniejszych chwilach zespołu.

– To nagroda dla wielu zespołów, dla wieluset ludzi – jako dowód na to, że oddziały ratunkowe zostały docenione. Bardzo za to dziękuję – powiedział dr Sokołowski po po odebraniu medalu „Zasłużony dla Wrocławia”

Nagrody przyznawane są wybitnym postaciom nauki, kultury i sztuki. W tym roku, w związku z pandemią, wyróżnienia wręczono lekarzom i osobom, które cały swój czas, także ten wolny od obowiązków, przeznaczają na wsparcie osób samotnych, chorych na Sars Cov 2, ozdrowieńców oraz seniorów potrzebujących pomocy.

 

Wasze komentarze

Za ten tapczan, sprzątanie mieszkania i leki na granicę...
poniedziałek, 01.03.2021 05:58 autor: siostrapck
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
2
dzisiaj, 8 godz temu
1
poniedziałek, 19.4.2021 12:45
7
poniedziałek, 19.4.2021 09:45
1
niedziela, 18.4.2021 15:03
3
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
AMJ Dzierżoniów
AMJ Dzierżoniów
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny