komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 21 kwietnia 2021

Anzelma, Bartosza

Zespół Parlamentarny ds. Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku

piątek, 5.3.2021 13:10 , komentarze: 1 , odsłony: 491
kategorie artykułu:

Do 2027 r. powstanie linia kolejowa dużych prędkości, która połączy Dolny Śląsk z CPK. W tej sprawie odbyło się spotkanie Zespołu Parlamentarnego ds. Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku.

W dniu 5 marca 2021 r. w trybie zdalnym odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Parlamentarnego ds. Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku. Posiedzenie było poświęcone inwestycjom kolejowym prowadzonym w naszym regionie przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny. 

W wydarzeniu wzięli udział przewodniczący Zespołu Parlamentarnego poseł Paweł Hreniak, parlamentarzyści, prezes zarządu CPK Mikołaj Wild wraz ze współpracownikami, dyrektor naczelny Oddziału Regionalnego PKP PLK Jerzy Dul, dyrektor oddziału GDDKIA we Wrocławiu Lidia Markowska, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Jan Pyś oraz samorządowcy m.in. Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń. Burmistrz Siechnic Milan Usak, Burmistrz Bierutowa Piotr Sawicki, Wójt Czernicy Włodzimierz Chlebosz, Wójt Gminy Wiejskiej Henryk Kuriata, Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

W ramach kolejnego już spotkania Zespołu Parlamentarnego, posłom został zaprezentowany poziom zaawansowania prac przygotowawczych dla budowy linii kolejowej dużych prędkości, która połączy Dolny Śląsk znowo budowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Spotkanie było również okazją do dyskusji i przedstawienia uwag, wniosków i opinii do projektu.

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Dla ponad 500 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Pierwsze roboty budowlane mają sięrozpocząć już za trzy lata.Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy iCPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i 1789 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest Centralny Port Komunikacyjny.

„Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to ogromna szansa rozwojowa również dla Dolnego Śląska. Dzięki nowym połączeniom kolei dużych prędkości maksymalnie skrócimy dojazd do Warszawy. Dziś z Wrocławia są to 4 godziny, po zakończeniu inwestycji czas ten skrócimy do niecałych dwóch godzin. Co istotne, linia kolejowa do Wrocławia i dalej - do granicy z Czechami, będzie jedną z pierwszych realizowanych w ramach CPK; według planów cały odcinek powstanie już w 2027 roku”  - powiedział Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku poseł Paweł Hreniak.

W województwie dolnośląskim to budowa 119 km nowych linii kolejowych imodernizacja 126 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowychznajdzie się 2,33 mln mieszkańców województwa.

Na inwestycje kolejowe na terenie województwa dolnośląskiego składają się:
1. W ramach relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław – Wałbrzych– Lubawka (granica państwa PL-CZ w kierunku Pragi)

2. W ramach relacji Sieradz – Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów –Zielona Góra.

3.W ramach relacji Warszawa – CPK – Częstochowa – Opole – Nysa – Kłodzko

„Planujemy na każdym etapie realizacji inwestycji konsultacje społeczne. Chcemy wsłuchiwać się w głos mieszkańców, co więcej przewidujemy konsultacje dodatkowe poza tymi, które wymagane są przez prawo. Niezwykle ważne jest również to, że po infrastrukturze przygotowywanej dla kolei dużych prędkości, będą mogły poruszać się również pociągi lokalne, które pozwolą na połączenia z mniejszymi miejscowościami” – powiedział Grzegorz Bogusławski - Centralny Port Komunikacyjny.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
2
dzisiaj, 9 godz temu
1
poniedziałek, 19.4.2021 12:45
7
poniedziałek, 19.4.2021 09:45
1
niedziela, 18.4.2021 15:03
3
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
AMJ Dzierżoniów
AMJ Dzierżoniów
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE