Zabytki techniki i Diory w nowym miejscu

środa, 15.7.2015 09:32 4499 3

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, działające z powodzeniem od lat w Jaworzynie, powstanie także na terenie byłej Parowozowni w Dzierżoniowie. Miasto podpisało z placówką porozumienie o współpracy. Zwiedzający będą mogli m.in. kupić jeden bilet do obu muzeów, które będą się nawzajem promować i wspierać w działaniach. 
- Współpraca z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej znakomicie wpisuje się w nasze plany związane z Centrum Przesiadkowym, wyraźnie zwiększy też atrakcyjność turystyczną Dzierżoniowa – mówi burmistrz Dariusz Kucharski.  

Oprócz stałych wystaw taboru, sprzętu kolejowego i muzealnych eksponatów techniki na terenie dawnej parowozowni powstanie także duża, stała wystawa związana z Diorą. Produkowane w niej odbiorniki możemy dziś oglądać w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa, przy ul. Świdnickiej. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń i bogaty dorobek Diory konieczne jest znalezienie większego miejsca. Nie bez znaczenia jest fakt, że korzystający z komunikacji publicznej turyści będą ją mogli obejrzeć w chwilę po przyjeździe do miasta. 

- Dzierżoniowska ekspozycja będzie inna niż ta w Jaworzynie Śląskiej. Nie będziemy ze sobą konkurować, chcemy stworzyć taką ofertę, dzięki której osoby odwiedzające muzeum w Jaworzynie będą chciały zobaczyć muzeum w Dzierżoniowie. Taka promocja będzie działać w dwie strony – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak Dyrektor Muzeum w Jaworzynie Śląskiej. 

Oprócz stałych wystaw muzeum organizuje co roku trzy duże, znane w regionie imprezy – Galę Parowozów, Festiwal Zabytków Techniki i Przemysłowe Miasto Dzieci. Możliwe, że ta ostatnia, bardzo interesująca dla młodszych mieszkańców, impreza od następnego roku będzie odbywać się także w Dzierżoniowie.

- Miasto Dzieci jest przedsięwzięciem, które z jednej strony stanowi alternatywę dla wypoczynku wakacyjnego poza miejscem zamieszkania, z drugiej promuje wśród dzieci wiedzę o własnym, często nieznanym, otoczeniu i środowisku. To projekt, który poprzez zabawę wychowuje, uczy pracy w zespole, przedsiębiorczości, szacunku do pieniędzy i wykonywanych zadań, a przede wszystkim wpływa na rozwój pozytywnych cech charakteru, tj. tolerancji, empatii, współodpowiedzialności – wyjaśnia Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.

źródło: UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

wtorek, 21.07.2015 00:45
dlaczego muzea kolejnictwa na zachodzie europy nie pobierają pieniędzy od...
?? sobota, 18.07.2015 09:39
A kiedy ktoś rozliczy z działalności poprzedniego właściciela tego muzeum?
Obi piątek, 17.07.2015 15:24
24 listopada 1855 r. otwarto odcinek linii kolejowej, który połączył...