WYWIAD: Dlaczego scaling jest ważny?

niedziela, 31.7.2022 21:15 4094

O tym, że gabinet stomatologiczny powinniśmy odwiedzać regularnie, a nie tylko wówczas gdy odczuwamy ból zębów, wiemy wszyscy. Jednak nadal zapominamy o regularnych wizytach higienizacyjnych, które pomagają pozbyć się m.in. płytki bakteryjnej, sprzyjającej powstawaniu próchnicy oraz paradontozy. Jednym z podstawowych zabiegów higienizacyjnych jest scaling, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego, gromadzącego się wokół szyjek zębowych oraz nad i pod dziąsłami. O tym, dlaczego regularny scaling jest niezbędny w procesie dbania o jamę ustną, opowiada Angelina Barwacz, dyplomowana higienistka stomatologiczna odpowiedzialna za szkolenia przyszłych adeptek tego zawodu w A2 Clinic Dzierżoniów.

 Dlaczego usuwanie kamienia jest tak ważne?

Angelina Barwacz: W płytce oraz kamieniu nazębnym znajduję się wiele milionów bakterii, które nie tylko zagrażają naszej jamie ustnej, ale również działają wyniszczająco dla naszego organizmu. Choroby, jakie powoduje kamień nazębny, to oczywiście próchnica zębów i zapalenie przyzębia, ale również schorzenia serca oraz nerek. Nie wspominając już o tym, że nadmiar kamienia nazębnego często jest przyczyną nieświeżego oddechu. Ponadto brak wizyt higienicznych może skutkować szybszym powstawaniem ubytków próchnicowych,  możliwością odczuwania nadwrażliwości zębów i dziąseł, krwawieniem z dziąseł podczas szczotkowania zębów lub spożywania posiłków. Należy regularnie korzystać z profesjonalnych zabiegów czyszczenia zębów, ponieważ zaniechanie tego obowiązku może prowadzić do ruchomości zębów. Skutkiem będzie oczywiście ich utrata.

 

Ile razy w roku powinno się wykonywać scaling?

A.B.: Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia kamień nazębny powinniśmy ściągać dwa razy w roku. Osoby, które cierpią na zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia lub nieprawidłowo dbają o higienę jamy ustnej, zapraszane są na zabieg oczyszczania zębów co trzy miesiące. Częściej na wizycie higienizacyjnej powinni pojawiać się także palacze tytoniu, kawosze i miłośnicy zielonej herbaty.

 

Czy usuwanie kamienia jest tym samym co piaskowanie zębów?

A.B.: Nie – to dwa różne zabiegi. Scaling polega na ściągnięciu kamienia, czyli złogów o kolorze biało-żółto-brunatnym, zlokalizowanych najczęściej pomiędzy zębem a dziąsłem. Piaskowanie to odrębny zabieg, który wykonuje się jedynie na szkliwie zębów, aby usunąć osad, powstały na skutek działania barwników, znajdujących się w jedzeniu i napojach, głównie w kawie, herbacie oraz tytoniu. Warto wykonać oba zabiegi razem, aby uzyskać efekt bielszych i pozbawionych zanieczyszczeń zębów.

 

Czy scaling jest bezpieczny? 

A.B.: Prawidłowo wykonany zabieg jest bezpieczny i nie niszczy szkliwa. Najlepiej przeprowadzić go w gabinecie stomatologicznym, gdzie ocenia się stan uzębienia i dobiera odpowiednią metodę usuwania kamienia.

 

Ile trwa zabieg i czy jest bolesny?

A.B.: Zabieg nie jest bolesny, a czas jego trwania różni się w zależności od stanu zębów pacjenta – im więcej złogów do usunięcia, tym więcej czasu spędzimy w gabinecie. Scaling zazwyczaj trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. 

 

Jak zadbać o higienę jamy ustnej w domu?

A.B.: Choć domowa rutyna jest ważna, nasze pierwsze kroki i tak powinniśmy skierować do przychodni stomatologicznej, zapisując się na wizytę profesjonalnego czyszczenia zębów. W gabinecie higienistka lub higienista stomatologiczny nauczy nas prawidłowo myć zęby, przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej, a także dobierze odpowiednie przybory. Dzięki regularnemu stosowaniu się do zaleceń w domu, efekt po zabiegu utrzyma się dużo dłużej. 

 

A2 Clinic Dzierżoniów zaprasza na wizyty higienizacyjne:

 

 

Dzierżoniów, os. Błękitne 30

Rejestracja pacjentów tel. 74 666 8 777

recepcjaddz@a2clinic.pl

www.a2clinic.pl

https://www.facebook.com/a2clinicdzierzoniow/