Wyprawa na Kalenicę

poniedziałek, 18.10.2021 12:00 2184 2

W Górach Sowich na dobre zagościła piękna i kolorowa jesień. Warto więc wybrać się na dłuższy spacer, ponieważ nagrodą są naprawdę wspaniałe i wielobarwne widoki.

Ciekawą propozycją na jesienną wycieczkę jest wyprawa na Kalenicę. Warto wybrać się tam szczególnie teraz, gdy wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest nieczynna z powodu remontu.
Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich.

Na jej szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa, z której przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się panorama Gór Stołowych, Suchych, Kamiennych czy Masywu Śnieżnika.

Wieża widokowa na Kalenicy powstała w 1933 roku. Co ciekawe wieża została zbudowana w Bielawie w warsztacie ślusarskim Steuer. To właśnie w Bielawie złożono wieże w celu sprawdzenia jej stabilności, a następnie rozłożono i wywieziono na szczyt Kalenica. Ten sam rzemieślnik zbudował w 1925 roku wieżę widokową, która stoi na szczycie Góry Parkowej w Bielawie.

Wieża na Kalenicy została uroczyście oddana do użytku 2 lipca 1933 roku dla uczczenia 50-lecia Bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego. Nadano jej wówczas imię marszałka Paula von Hindenburga. Była wielokrotnie odnawiana i remontowana. Na ostatnim piętrze wieży zamontowano tablice z szczegółowym opisem panoram i przyrody okolic Kalenicy.

Na Kalenicę można dojść na wiele sposobów. Najkrótsza trasa prowadzi z Przełęczy Jugowskiej. Spacer zajmie nam około godziny. Proponujemy trasę przez Schronisko PTTK Zygmuntówka, Rymarz (913 m n.p.m.), na którym znajduje się wyciąg narciarski oraz Słoneczna (949 m n.p.m.).

Warto dodać, że szczyty Kalenica i Słoneczna znajdują się na terenie Rezerwatu Przyrody Bukowa Kalenica. W Rezerwacie rosną buki, które ze względu na skalne podłoże, wykształciły skarłowaciałe formy.

TRASA NA KALENICĘ

Zdjęcia: Powiat Dzierżoniowski

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

abc poniedziałek, 18.10.2021 18:21
Co to za schronisko? To chyba nie w Górach Sowich?
Ddz poniedziałek, 18.10.2021 20:15
W artykule masz odpowiedź na swoje pytanie