komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 23 czerwca 2021

Wandy, Zenona

Wymiary ochronne ryb – jakich gatunków dotyczą?

piątek, 7.5.2021 12:28 , odsłony: 498
kategorie artykułu:

Wymiary ochronne ryb to wyznaczona odpowiednimi przepisami długość złowionego zwierzęcia, która liczona jest od samego pyska aż do końca płetwy ogonowej. Zwierzę o niższym bądź niekiedy większym progu długości, musi zostać wypuszczone na powrót do wody.

Dlaczego wymiary ochronne ryb i ich przestrzeganie jest tak istotne?

Zwiększona eksploatacja i inne zachowania związane z degradacją wód mają wpływ na rybostan. Negatywne oddziaływania w nadmiernej ilości znacznie przyczyniają się do zmniejszenia tego poziomu, a co za tym idzie, zagrażają populacji mieszkańców wód. Pasja wędkarska nie będzie istnieć, kiedy w jeziorach zabraknie okazów, którymi można byłoby się poszczycić. Zmniejszona ilość ryb jest czynnikiem, z którym nawet najlepszej jakości wędka sobie nie poradzi. Jednymi z najistotniejszych elementów, które będą miały efektowny wpływ na połowy, to nic innego jak przestrzeganie regulaminu i stosowanie się do zaleceń okresów, oraz wymiarów ochronnych ryb. Zasady z tym związane, mają na celu usprawnić rozrodczość wszelkich okazów i pozwolić im na stałe zapełnianie polskich jezior, by w ostatecznym rozrachunku wędkarze bez obaw mogli oddawać się swojej pasji. Wymiary ochronne ryb dotyczą każdego miłośnika połowów i należy je dokładnie przestudiować.

Gatunki ryb, które wymagają dokładnej analizy podczas wędkowania

Ogólne zasady i warunki połowu ryb określa Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, w którego treści znajdują się najistotniejsze aspekty – przykładowo wymaga się posiadanie karty wędkarskiej, ze zwolnieniem z tego obowiązku osób do lat 14 oraz cudzoziemców czasowo przebywających na terenie Polski. Przestrzeganie regulaminu jest kluczem do spokojnego oddania się swojej pasji i przyczynienia się do poprawy bądź nienaruszenia rybostanu w naszych jeziorach. Wymiary ochronne ryb, to długość od pyska do końca płetwy ogonowej i określa się je następująco: amur do 40 cm, lin do 25 cm, sum do 70 cm, boleń do 40 cm, okoń do 18 cm, świnka do 25 cm, brzana do 40 cm, łosoś do 35 cm, węgorz do 60 cm, certa do 30 cm, miętus do 25 cm, wzdręga do 15 cm, głowacica do 70 cm, pstrąg potokowy do 30 cm, rozpiór do 25 cm, jaź do 25 cm, pstrąg tęczowy do 30 cm, kleń do 25 cm, jelec do 15 cm, szczupak do 50 cm a górny od 90 cm, karp do 30 cm a górny od 70 cm, sandacz do 50 cm a górny od 90 cm. Dolny limit ochronny to informacja mówiąca o minimalnej długość ryby, którą można zabrać zaś górny o maksymalnym wymiarze. Okazy objęte szczególną ochroną i całkowicie wykluczone z połowu to między innymi: alosa, babka czarnoplamka, mała oraz piaskowa, brzanka, wszystkie gatunki igliczniowate, kozy i minogi, czy kiełb białopłetwy oraz Kesslera. Zastanawiasz się, jak zdobyć kartę wędkarską? To nie takie trudne!

Wędkarstwo z dumą

Choć ogólnie zasady są takie same, każdy okręg posiada swoje dokładne obliczenia, które wpływają na możliwości połowów. Tablice informacyjne umieszczane są w miejscach przeznaczonych do wędkowania i mogą się od siebie różnić. Znając jednak podstawowe wymagania, jakie należy spełniać, nie ma obaw przed wybraniem się na połowy. Pięknych okazów, które czekają w jeziorach, dzięki dokładnemu przestrzeganiu zasad, nie zabraknie. Wspólna odpowiedzialność ma tu istotne znaczenie i każdy może przyczynić się do poprawy rybostanu w polskich jeziorach. Dostosowując się do wszystkich zasad, jakie obowiązują wędkarza, pasją tą można się będzie cieszyć przez jeszcze długo czas. Dbajmy więc o wody, przestrzegajmy reguł oraz łówmy z pełną świadomością.

 

 
dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
wtorek, 22.6.2021 12:25
6
sobota, 19.6.2021 23:02
poniedziałek, 21.6.2021 22:00
1
poniedziałek, 21.6.2021 21:45
poniedziałek, 21.6.2021 19:08
poniedziałek, 21.6.2021 18:54
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK