Województwo Dolnośląskie wygrało w konkursie Zdrowy Samorząd 2024

piątek, 8.3.2024 14:45 178 0

Województwo Dolnośląskie zwyciężyło w konkursie Zdrowy Samorząd za program polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na lata 2023-2025!

7 marca podczas uroczystej Gali IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zostały wręczone statuetki dla zwycięzców VII edycji konkursu "Zdrowy Samorząd" dla najlepszych zdrowotnych programów samorządowych. Aż dwie statuetki powędrowały do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który został nagrodzony przez ekspertów zasiadających w Radzie Konsultacyjnej konkursu, a także zwyciężył w plebiscycie Czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego.

- Uzyskanie tak prestiżowej nagrody to dla nas ogromne wyróżnienie. Udowodniliśmy, że na Dolnym Śląsku realizujemy projekty innowacyjne i unikatowe w skali naszego kraju. To powód do dumy z naszego regionu i Wrocławia. - mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Program polityki zdrowotnej skierowany jest do mieszkańców Województwa Dolnośląskiego ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Program ma również na celu propagowanie wiedzy z zakresu Oncofertility skierowanej zarówno do pacjentów, jak i do kadry medycznej poprzez dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz wsparcia specjalistów.

Odbiorcami programu są mężczyźni i kobiety w wieku 18-40 lat ze zdiagnozowaną chorobą onkologiczną bądź hematologiczną. W programie od 2023 r. realizowana jest procedura krioprezerwacji tkanki jajnika, a na początku roku 2024 w drodze procedury konkursowej wybraliśmy podmioty, które będą realizowały procedurę kriokonserwacji nasienia w latach 2024-2025.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przeznaczył prawie 2,2 mln zł na realizację programu polityki zdrowotnej dotyczącej procedury krioprezerwacji tkanki jajnika oraz 162 tys. zł na realizację procedury kriokonserwacji nasienia. Na podstawie wyników programu możliwe jest jego rozszerzenie dla większej populacji mieszkańców województwa.

Obecnie choroby nowotworowe są coraz częściej uleczalne, dlatego podniesienie tematu zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem terapii onkologicznej jest tak istotne. Dodatkowo ważną informacją jest fakt, że Program nie opóźnia leczenia onkologicznego pacjentów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)