Witamy w klubie czytelników. Dwie książki do wygrania!

niedziela, 22.3.2015 09:58 1262 0

Księgarnie Matras i Doba.pl wspierają czytelnictwo. 

Specjalnie dla Was, co 2 tygodnie będziemy mieli do wygrania nowości i bestsellery księgarni MATRAS.

Dzisiaj zachęcamy do lektury "Heretyk z familoka. Biografia Janoscha" Angeli Bajorek.

Recenzję przygotowała Renata Lizurej z księgarni Dolnośląskiej we Wrocławiu.

Czytajcie uważnie, bo pytanie konkursowe dotyczyć będzie rekomendowanej książki.

W tej edycji konkursu do wygrania są: "Heretyk z familoka. Biografia Janoscha" Angeli Bajorek oraz "Pęknięte odbicie" Dawn Barker.

Fundator nagród


 

"Heretyk z familoka. Biografia Janoscha" Angela Bajorek

Dziesiątego marca 2015 roku, obchodził osiemdziesiąte czwarte urodziny człowiek, którego miliony dzieci i dorosłych na całym świecie, znają pod imieniem Janosch. Miał on życie ciekawsze, niż niejedna powieść, a fikcja i żart przenikały się w nim z grozą i smutnymi realiami dzieciństwa w  Trzeciej Rzeszy.

Angela Bajorek należy do wąskiego kręgu "szczęściarzy", którym Janosch nie tylko udzielił wywiadu, ale także zaufał i obdażył przyjaźnią. Z setek rozmów, maili, wywiadów, dokumentów prasowych, recenzji książkowych i teatralnych, stworzyła niepowtarzalną opowieść o Horstcie – chłopcu z Zabrzańskiego familoka, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy niemieckich.

Janosch to postać wymykająca sie jednoznacznym ocenom. Ten utalentowany plastyk i niezwykły gawędziarz, niczym trikster, lub jakiś śląski Loki, zwodzi swoich biografów i dziennikarzy. Jednych oburza, innych prowokuje, a przy tym, jest ujmujący i przyjacielski. Raz mówi to, co chcemy usłyszeć, tylko po to, żeby za chwilę odwołać tę opinię.  Promieniuje humorem i zadowoleniem, żartowniś i szczęśliwiec. Ale nie zawsze tak było.

Dzieciństwo Horsta Eckerta, przedstawione bardzo sugestywnie w słynnym (i autobiograficznym) "Cholonku", było pełne strachu i przemocy. Pijący i agresywny ojciec, matka wymuszająca posłuszeństwo krzykiem i  rózgą, nie byli w środowisku w którym się wychował niczym niezwykłym. Do tego dodajmy brutalnych nauczycieli i księży, próbujących siłą wtłaczać wiedzę i wiarę do głowy wrażliwego i inteligentnego chłopca - oto przepis na buntownika i anarchistę, nieznoszącego wszelkich przejawów autorytetu, od fuhrera do Boga.

Dziś jest zadowolonym emerytem, wygrzewającym się na rajskiej wyspie, ale zanim na nią trafił, spędził wiele lat na egzorcyzmowaniu demonów dzieciństwa, alkoholem i literaturą.

Interesującą częścią "Heretyka z familoka" jest zawikłany stosunek Janoscha do Zabrza i odwrotnie. Zanim sie władze miejskie spostrzegły, stały się cześcią grubszego żartu autora "Panamy". Z jednej strony ten, znany zachodni pisarz, chętnie przyznający się do swojego śląskiego dziedzictwa, rozsławił miasto i region na całym świecie.  Z drugiej zaś, jest on  obrazoburcą, łamiącym wszelkie konwenanse, drwiącym z religii i narodu. Jakże trudna, ale i komiczna niczym z  "Cholonka", rola przypadła lokalnym politykom! Zauroczeni sypatycznym starszym panem, deklarującym swą dozgonną miłość do Polski, śląska i Zabrza, szybko orientują się, że to żartowniś, anarchista i rogata dusza, nie dająca się ugłaskać ani oswoić.

Janosch pozostaje sobą, nie daje się kupić, sprzedać, wykorzystać. To buntownik, a jego bunt jest rebelią śmiechu przeciwko strachowi. Głosi, że jeśli możesz wybrać, to wybierz szczęście, wybierz słońce, wybierz wolność.


"Pęknięte odbicie" Dawn Barker

 

Zapadająca w pamięć historia, w której ożywają najgorsze lęki każdej świeżo upieczonej matki…

Tony bardzo się martwi. Jego żona Anna nie radzi sobie z opieką nad ich nowo narodzonym synkiem. Tak bardzo pragnęła dziecka, a kiedy Jack wreszcie przyszedł na świat, oboje z mężem wprost nie posiadali się ze szczęścia. Ze szpitala wrócili już jako pełna rodzina. 

Od tamtego momentu Anna nie jest jednak sobą. W jednej chwili płacze, w następnej wręcz tryska optymizmem. To pewnie normalne po urodzeniu dziecka, dochodzi do wniosku Tony, po prostu Anna musi się przyzwyczaić. A on miał przecież ostatnio tyle pracy. Ale wszystko powinno się jakoś ułożyć. Tyle że Anna i Jack znikają bez wieści. A Tony czuje, że coś jest naprawdę nie w porządku…

Czy problem depresji poporodowej jest poruszany wystarczająco często?
Czy łatwiej wybaczyć komuś, kto nie działał w pełni sił umysłowych?

Jak, i czy w ogóle można, pogodzić się ze śmiercią dziecka?

UWAGA! KONKURS

W jakim mieście i w, którym roku urodzil się tytułowy Janosch?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 25 marca pod adresem: konkursy@doba.pl

W temacie prosimy wpisać MATRAS, w treści: imię, nazwisko, miejscowość i telefon.

Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani telefonicznie. Jedna osoba wygrywa jedną książkę. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Książki będą do odbioru w  księgarniach Matras we Wrocławiu, Wałbrzychu lub Świdnicy (do wyboru przez czytelnika).

Sprawdź adres swojej księgarni -http://www.matras.pl/ksiegarnie

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)