Wieniec z Kiełczyna najpiękniejszym w województwie [ZOBACZ WIDEO]

środa, 11.9.2024 07:00 3432 0

Wieniec dożynkowy z Kiełczyna robi błyskotliwą karierę. Niektórzy twierdzą nawet, że to kariera błyskawiczna... Rzeczywiście, niedawno wygrał konkurs powiatowy, a w ubiegłą sobotę wojewódzki. W przyszłym roku będzie reprezentował nas na dożynkach prezydenckich.

Wszystko zaczęło się 24 sierpnia, gdy zwyciężył podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek w Ostroszowicach i oficjalnie został reprezentantem powiatu dzierżoniowskiego. Wkrótce potem piękny wieniec pojechał do Małowic w gminie Wińsko (powiat wołowski) na regionalne święto plonów. Twórcy z Kiełczyna 7 września stanęli przed prawdziwym wyzwaniem, bo w konkursie brały udział kunsztowne arcydzieła z całego Dolnego Śląska. Misternie wykonane, doskonale oddawały ducha (sięgających szesnastego wieku) rolniczych tradycji.

- Na dożynkach wojewódzkich wystartowały reprezentacje 20 powiatów - wspomina sołtys Kiełczyna Tadeusz Józefiak. W takim towarzystwie twórcom przyszło walczyć o prymat najpiękniejszego wieńca w regionie. Choć bardzo skromni zwycięzcy doskonale znają wartość skrupulatnej, wytrwalej pracy, nie udają zaskoczenia. - Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. Liczyliśmy raczej na wyróżnienie. Na dzień przed wyjazdem uzupełnialiśmy stroje o wianki dla pań, żeby spełnić wymogi konkursowego regulaminu - przyznaje zdumiony.

Trudno się dziwić, kiedy chętnych do żmudnego wyplatania wieńców brakuje, a surowce trzeba gromadzić na długo przed dożynkami. - Nasza wieś jest nieduża, a rada sołecka liczy kilka osób. Przygotowania trwały cały rok, bo trzeba było zebrać mnóstwo roślin w odpowiednim czasie i stadium rozwoju. Do wykonania wieńca użyliśmy m.in. czterech podstawowych zbóż (pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta). Poza tym kwiatów, ziół, lnu czy nawet dyni lub soi - chętnie ujawnia warsztat i dodaje. - To dla nas niesamowita radość i wielka promocja turystycznego Kiełczyna. Wieniec stał się kolejną perełką obok sanktuarium, pałacu czy Wzgórz Kiełczyńskich - podkreśla zadowolony sołtys.

Wieniec zaczeka cały rok w jednej z sal pałacu w Kiełczynie. Laureat wojewódzkiego konkursu będzie miał ważną misję do spełnienia. Wystartuje bowiem w konkursie na etapie krajowym. - W przyszłym roku wieniec z Kiełczyna będzie reprezentować nasz powiat w dożynkach prezydenckich - czytamy na Facebooku Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Wieniec uosabia plony i obok bochna chleba jest najważniejszym symbolem dożynek. - To wyraz dumy i radości ze szczęśliwie zakończonych żniw, stąd też dbałość, by prezentował się okazale, zachwycał kształtem i bogactwem dodatków. Powstaje poprzez oplecenie szkieletu wykonanego z wikliny lub innych giętkich gałązek. Tradycyjnie wszystkie elementy łączy się za pomocą lnianych sznurów i nici. Ramiona wieńca i inne części konstrukcyjne są oplatane kłosami zbóż. Wieniec powinien zawierać każde zboże, które rośnie na polskiej ziemi - wyjaśnia Katarzyna Strzyż z Biura WIR, cyt. za: www.wir.org.pl/archiwum/siewca/dozynkowy_wieniec.htm.

 Fot. UG Dzierżoniów,
Facebook Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie

Dodaj komentarz

Komentarze (0)