komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 28 maja 2020

Jaromira, Justa

Większość osób w kwarantannie po powrocie z zagranicy to całe rodziny

niedziela, 29.3.2020 19:56 , komentarze: 21 , odsłony: 10828
kategorie artykułu:

Zapytaliśmy dzierżoniowski sanepid, ile osób z powiatu dzierżoniowskiego zostało już poddanych testom i skierowanych do szpitala z podejrzeniem zakażenia wirusem. Poprosiliśmy także o wyjaśnienie Czytelnikom zasady zmiany liczb dotyczących osób hospitalizowanych: że jest to rotacja osób z wynikiem ujemnym, jedni wychodzą ze szpitala, inni tam trafiają i czekają na wynik.

- Liczba osób przebadanych w naszym powiecie wynosi 19. Nie wszystkie osoby były kierowane do szpitala. Niektórym osobom w kwarantannie, które miały kontakt z osobą podejrzaną, bądź zakażoną koronawirusem PPIS w Dzierżoniowie zlecał pobór próbek w miejscu kwarantanny. Obecnie 10 osób czeka na przyjazd próbkobiorców, którzy po wykonaniu wymazów zawiozą koronabusem próbki do badań do Laboratorium Wirusologii do Wrocławia.

Osoby, u których wystąpiły objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem są kierowane do szpitala na oddział zakaźny. Osobom tym wykonuje się wymazy i udzielane są właściwe świadczenia medyczne. Zdarza się, że wymazy są pobierane na Izbie Przyjęć. Lekarz decyduje czy osoba pozostaje w szpitalu. Najczęściej po uzyskaniu wyniku (-) osoba udaje się do domu. Zdarza się, że pacjent ma rozpoznane inne schorzenie i wtedy mimo wyniku (-) jest hospitalizowany na innym oddziale (nie zakaźnym). Pacjent, który ma wynik (+) najczęściej jest hospitalizowany na oddziale zakaźnym, ale przy lżejszym przebiegu choroby może kontynuować leczenie w izolacji domowej. Dlatego jednego dnia mogą być hospitalizowane 2 osoby, a w następnym dniu już tylko 1 lub 0, albo 2 osoby, ale są to już inni pacjenci
– odpowiada dzierżoniowski Sanepid.

Kwarantanną, liczącą 14 dni, można być objętym z dwóch powodów:
- objęte są nią osoby przekraczające granicę Polski po 14 marca 2020 roku (z wyjątkami). W tym przypadku inspektor sanitarny nie wydaje decyzji. Kwarantanna dotyczy tylko tej osoby, współmieszkańcy nie są objęci kwarantanną. Dane osób powracających do kraju są wprowadzane przez Straż Graniczną do systemu, a wgląd i możliwość pobrania ma m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna.
- kwarantanna z tzw. styczności z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie. W tym przypadku kwarantanną są objęci wszyscy współmieszkańcy osoby „z kontaktu”. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje każdej osobie decyzję administracyjną nakazującą kwarantannę. Dane osób pochodzą z Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych na terenie całego kraju. Stacja, do której przesłano wynik (+) pacjenta zamieszkującego dany powiat ustala kontakty tej osoby i powiadamia właściwego inspektora sanitarnego o zaistniałej sytuacji. Właściwy Powiatowy Inspektor Sanitarny obejmuje te osoby i ich rodziny kwarantanną. Zasady obowiązujące podczas kwarantanny są takie same.

Nad przestrzeganiem zasad kwarantanny czuwa policja. Oficjalnych zgłoszeń przez policję dotyczących naruszenia kwarantanny na terenie naszego powiatu nie było.

Jaki jest przekrój społeczny grupy osób przebywających obecnie na kwarantannie w powiecie dzierżoniowskim z mocy rozporządzenia po przekroczeniu granicy? Chodzi tutaj o określenie ewentualnego ryzyka epidemiologicznego związanego z tym, że kwarantannę obligatoryjnie odbywają tylko osoby, które przyjechały z zagranicy, a zwolnione są z niej członkowie ich rodzin.

Okazuje się, że o ile 90% osób podlegających kwarantannie to osoby, które powróciły z zagranicy - są to jednak głównie rodziny, które w całości poddają się kwarantannie. 10% stanowią osoby, które podlegają kwarantannie z uwagi na możliwy kontakt z osobą zakażoną.
- Warto podkreślić, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych. W przypadku osób chorych zastosowanie ma hospitalizacja lub izolacja domowa – podkreśla Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. - Jeżeli osoba przekraczająca granicę nie ma możliwości odbycia kwarantanny w miejscu pobytu/zamieszkania, może ją odbyć w innym dowolnym miejscu we własnym zakresie, które podaje w czasie przekraczania granicy pogranicznikom. W przypadku braku takiej możliwości zgłasza ten fakt na granicy i w tym przypadku zostaje wyznaczone miejsca do odbycia kwarantanny przez organy państwa. Kwarantanna zbiorowa jest przygotowana i stanowi zabezpieczenie logistyczne służb Wojewody Dolnośląskiego. 

Dzieje się tak wówczas, gdy powracający nie chce narażać swoich bliskich na ewentualne zakażenie lub odwrotnie – to rodzina nie zgadza się, by taka osoba odbywała kwarantannę w domu, nie chcąc ryzykować własnego zdrowia. W planach jest uruchomienie miejsc izolacji na terenie kraju, dotyczących osób przechodzących badania na obecność koronawirusa, tak aby jeszcze przed uzyskaniem wyniku taka osoba mogła być odseparowana od rodziny, a także miejsc izolacji dla osób przechodzących chorobę w sposób lekki, niewymagający hospitalizacji.

Z jakimi problemami zgłaszają się telefonicznie do starostwa i sanepidu mieszkańcy? Co ich niepokoi? Jakie problemy muszą pokonać? Z informacji od służb wynika, że mieszkańcy oczekują porad i informacji. Często powtarzające się pytania kierowane do dzierżoniowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dotyczą:
- jak zorganizować życie jednego członka rodziny odbywającego kwarantannę z pozostałymi osobami z otoczenia domowego,
- jak należy zachować się w razie wystąpienia choroby w kwarantannie, - kierowcy zawodowi w sprawie urlopu i kwarantanny, |
- dlaczego niektóre zakłady fryzjerskie i kosmetyczne świadczą usługi podczas występowania zagrożenia,
- czy można otworzyć sklep obuwniczy, - obowiązki pracodawcy w sprawie zabezpieczenia pracowników w czasie epidemii, - czy jest zgodne z prawem zmuszanie pracownika do urlopu wypoczynkowego z powodu wspólnego zamieszkania z osobnikiem przebywającym w kwarantannie.

Podobnie w przypadku Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, ogromną ilość czasu, o każdej porze dnia i nocy, zajmują rozmowy telefoniczne od zaniepokojonych mieszkańców naszego powiatu, i nie tylko naszego.

- Czasem są to porady, informacje, zapoznanie z trybem postępowania, jak zgłosić pracodawcy, że osoba powracająca znajduje się w kwarantannie. Pytania dotyczą również udzielenia pomocy w konkretnej sytuacji życiowej. Telefony są zarówno od kwarantannowanych, ale także wiele osób pyta o możliwość wykonania testów. Problemem dla powracających z zagranicy może być wyznaczenie miejsca do odbycia kwarantanny poza terenem powiatu dzierżoniowskiego w przypadku braku możliwości odbycia kwarantanny w miejscu zamieszkania – informuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

foto. Pixabay

 

Wasze komentarze

To nie pora na świąteczne odwiedziny !!!!!
poniedziałek, 30.03.2020 09:29 autor:
100% racji.
poniedziałek, 30.03.2020 22:57 autor:
Hotele robotnicze były za komuny.
poniedziałek, 30.03.2020 13:06 autor: fel
Nie może być, biznes szczepionkowy nie pozwoli.
niedziela, 29.03.2020 22:06 autor: MH
Wiec nie trac czasu, przyglupie, bo masz tylko mniej wiecej...
poniedziałek, 30.03.2020 00:45 autor: obiektywna
Spoko. Już go mam.
poniedziałek, 30.03.2020 12:48 autor: MH
A ty dokąd wracasz jeśli czujesz niebezpieczeństwo
niedziela, 29.03.2020 21:37 autor: Wolf
Musieli wracać?
niedziela, 29.03.2020 20:09 autor:
A dlaczego każdy powiat nie organizuje miejsca na kwarantannę.
niedziela, 29.03.2020 20:51 autor: autor
wczoraj, 19 godz temu
18
wtorek, 26.5.2020 14:45
11
poniedziałek, 25.5.2020 14:30
91
poniedziałek, 25.5.2020 14:51
6
niedziela, 24.5.2020 18:45
17
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele