Weekend z przewodnikiem. Bezpłatne wycieczki górskie

środa, 20.9.2023 11:51 3229 0

Archeologiczna i geologiczna przeszłość Ślęży,  mroczne Góry Stołowe z tajemniczym morderstwem w tle, uzdrowiska ziemi wałbrzyskiej, duchy dawnych wsi, rowerem po ziemi kłodzkiej - to tylko niektóre propozycje Weekendu z Przewodnikiem w dniach 6-8 października. Beż można się dowiedzieć jak się ubrać w góry i jak bezpiecznie zejść z gór po zmroku. Trzydniowa impreza łączy trzynaście jednodniowych, różnorodnych wycieczek, w czasie których będzie można  bezpłatnie z przewodnikiem odwiedzić sudeckie zakątki, zarówno te bardzo znane, jak i te jeszcze nieodkryte. 

Jeden ze spacerów połączony będzie z praktycznymi warsztatami na temat ubioru w górach, inny - skoncentrowany na jesiennej przyrodzie i połączony z wizytą w obozie obrączkarskim, a jeszcze inny - pozwoli uczestnikom doświadczyć tego, jak bezpiecznie zejść z gór po zmroku. W sobotę i niedzielę możemy wybierać spośród propozycji takich jak: rowerowe wycieczki w Kotlinie Jeleniogórskiej i po Ziemi Kłodzkiej, spacer śladem wymarłych miejscowości czy wzdłuż Leśnego Szlaku Wspinaczkowego. Ci, którzy mają już doświadczenie górskie i chcą sprawdzić się na długich dystansach, mogą wybrać eskapadę po “Sudeckich rubieżach”, lub dotrzeć na szczyt Ślęży nieoznakowanymi ścieżkami. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z wycieczek po Górach Stołowych, uzdrowiskach Ziemi Wałbrzyskiej, Pogórzu Kaczawskim czy wreszcie - odwiedzając zakątki jednego z najciekawszych sudeckich miast - Świdnicy.

Wszystkie te propozycje łączy jedno - są przygotowane i prowadzone przez pasjonatów, doświadczonych w swoim fachu, przewodników górskich sudeckich, zrzeszonych w Stowarzyszeniu SKPS. Szczegóły i informacje na temat zapisów znaleźć można na stronie https://skps.wroclaw.pl/ oraz Facebooku: https://www.facebook.com/SKPSWroclaw . Projekt sfinansowano z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego 2023 ze środków Województwa Dolnośląskiego.

Jeśli nie wiemy, co jest dla nas najlepszą propozycją, możemy napisać na adres: weekendzprzewodnikiem@gmail.com, opisując swoje preferencje, doświadczenie górskie (lub jego brak), oraz to, czy poszukujemy wycieczki dla siebie, czy także dla swojej rodziny lub grupy przyjaciół, a przewodnicy pomogą znaleźć optymalne rozwiązanie. 

PIĄTEK, 6 PAŹDZIERNIKA 2023 

1 – Zachód słońca na Ślęży

Dwoje doświadczonych podróżników sprawnie poprowadzi grupę na szczyt Śląskiego Olimpu, by podziwiać zachód słońca na szczycie. Uwaga! Po zachodzie robi się ciemno! 
9 km, 500 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/w3zHyV9w6Zt41yyp8

2 – Przyrodnicza Brama Lubawska

Dwie ornitolożki z Grupy Obrączkarskiej Odra poprowadzą wycieczkę skoncentrowaną na jesiennej przyrodzie. Uwaga! Na zakończenie można “wpaść”, ale tylko w sieci  służące do badania migrujących ptaków. 
10,5 km, 250 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/QMnUNqZHpqXVbshCA

3 – Wysoki Grzbiet i warsztaty “Jak ubrać się w góry?”

Nikt nie pokaże w praktyce lepiej, co na siebie włożyć w górach, niż redaktor naczelny SKALNIKblog i bohater skalnikowych filmów na youtube! Na spacer po Górach Izerskich i warsztaty zapraszamy pod linkiem: https://forms.gle/kLtBcv7pUn2xVFV39
13 km, 400 m w górę, dla każdego

 SOBOTA, 7 PAŹDZIERNIKA  2023 

4 – Świdnica (BRAK MIEJSC)

Największe atrakcje Świdnicy, Stare Miasto z Rynkiem, Wieżą Ratuszową i Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz dwie monumentalne świątynie: Kościół Pokoju i świdnicka Katedra. Wszystko to okraszone ciekawostkami i błyskiem w oku jednego z największych pasjonatów Miasta. 
5 km, po płaskim, dla każdego

Szczegóły, zapisy (JEDYNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ)https://forms.gle/jhEtUAREKxkJWaAM8

5 – Leśny Szlak Wspinaczkowy

Góry Stołowe z nieco innej perspektywy, z przewodnikami, a jednocześnie instruktorami wspinania, którzy wprowadzą nas w historię wspinaczki w rejonie oraz zdradzą tajniki tworzenia skalnych dróg.
15 km, 350 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/p5tr9bp6gZ1Bgrxk8

6 – Ślęża inaczej

Masyw Ślęży trasami innymi niż zwykle, dająca pretekst do zanurzenia się nieco w przeszłości: geologicznej, archeologicznej i historycznej. Przy okazji spróbujemy pokazać, jak można wspomóc się techniką w górach – nawigacja, mapy cyfrowe, geoportale, łączność radiotelefoniczna.
19 km, 800 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/6drWR4z9XzngaS3y6

7 – Uzdrowiska Ziemi Wałbrzyskiej 

Podróż w czasie do dawnego kurortu Altwasser i wędrówka ku Szczawnie-Zdroju, podziwiając po drodze widok z wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina.
10,5 km, 350 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy:https://forms.gle/dKrL5LpKGPr8jVbc9

8 – Rowerem po Ziemi Kłodzkiej

Leniwa sobota na rowerze w kameralnym gronie, z przepięknymi widokami na Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie i dużo, dużo więcej!
30 km, 420 m w górę, dla dorosłych 

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/ELZSz8nCq7gw1pbY6

NIEDZIELA, 8 PAŹDZIERNIKA 2023

9 – Duchy dawnych wsi

Jeśli interesują Cię ruiny, opuszczone miejsca i wiesz, co znaczy słowo “urbex” – to wycieczka dla Ciebie. 
16,5 km, 500 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Zapraszamy: https://forms.gle/iswaA5N5ZbXkEHCAA

10 – Mroczne Góry Stołowe

Historia tajemniczego morderstwa, spacer pod Skalną Czaszkę, a do tego jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Górach Stołowych – Narożnik i mało znany labirynt Białych Skał. Brzmi intrygująco?
7 km, 180 m w górę, dla każdego

Informacje i zapisy: https://forms.gle/qKQkLNWXKFHD6A5E9

11 – Pogórze Kaczawskie  (BRAK MIEJSC)

Wycieczka autokarowo – piesza, łącząca perełki Pogórza Kaczawskiego w przepiękną, dostępną niemal dla każdego przygodę. 
13 km, 300 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy (JEDYNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ)https://forms.gle/wCeUohxBisaVBY3z5

12 – Sudeckie Rubieże

Niby jeszcze Sudety, a już do Śnieżki daleko  Czym jest Wał Okmiański i czy skałki mogą za coś pokutować – tego dowiecie się od “lokalsów”, czyli Marcina i Kasi!
26 km, 300 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/a7JiPriZzjeBfLubA

13 – Rowerowa Kotlina Jeleniogórska

Rowerowa wycieczka „Po królewsku”, czyli śladami królewskiej rodziny i arystokracji u podnóża Gór Olbrzymich. Szczegóły.
28 km, 280 m w górę, dla każdego.

zapisy: https://forms.gle/EA2ERvVLbUcZ56xc9 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)