W poszukiwaniu własnej tożsamości kulturowej

wtorek, 25.10.2016 11:36 742 0

W niedzielę 16 października byliśmy świadkami niezwykłego widowiska. O godzinie 13.00 w Sky Tower we Wrocławiu – „w niezwykle wysokiej scenerii” – mogliśmy obejrzeć performance, będący zwieńczeniem międzynarodowych warsztatów muzyczno-tanecznych „Music of sources” („Muzyka źródeł”). Była to realizacja projektu w ramach programu Erasmus+ Akcja KA1. Mobilność edukacyjna. Organizatorem całego przedsięwzięcia była Fundacja Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz Drzwi”.  Studenci i młodzież ze szkół artystycznych trzech krajów europejskich wspólnie pracowała twórczo w malowniczo położonym u podnóża Gór Sowich zacisznym Ośrodku Kultury i Sportu „Wyspa Koni” w Ostroszowicach.

Efektem ich działań była dwa pokazy. Ten wrocławski, zaskakujące show, które można było podziwiać również z góry.  Eliptycznie usytuowana galeria na pierwszym piętrze pozwalała widzom na niezwykłe wprost wrażenia - postrzeganie na umiejscowionej na parterze przestrzeni pokazowo-wystawienniczej Sky Tower, potocznie zwanej „Łezką”, działań tancerzy. Odmienne doznania towarzyszyły performerom, którzy „wtapiając się w podłogę”, podczas wykonywania swoich układów, mogli podziwiać wieżę jednej z najwyższych budowli w Polsce. Projekt wspaniale wpisał w działania związanie z Wrocławiem jako Europejską Stolicą Kultury. Performance’wi tanecznemu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu słowackiego chóru „ Mystic Choir” z grupy partnerskiej artRIS oraz czescy wolontariusze artystyczni ze stowarzyszenia Spolek divadelnich ochotniku Alois Jirasek, którzy rozbrzmiewali w czeskiej formacji folkowej, wykreowanej na potrzeby warsztatowe.

Inny w swoim charakterze był pokaz, który miał miejsce w sobotę 15 października o godz. 17.00 w Ostroszowicach w Ośrodku Kultury i Sportu „Wyspa Koni”. To było poszukiwanie własnych źródeł w przestrzeni wyciemnionej i nastrojowej profesjonalnej sali baletowej, poszukiwanie własnej ekspresji w tańcu, płynącym w wnętrza wokalnym dźwiękom, zwłaszcza w towarzystwie mongolskich zaśpiewów.

Ich inspiracją artystyczną stał się Teatr Źródeł Grotowskiego

Młodzi uczestnicy działań artystycznych tworzyli platformę porozumienia, wspólnej integracji poprzez poszukiwanie własnej ekspresji (wewnętrznego głosu-wokalu, własnego indywidualnego ruchu) oraz wchodzili w interakcje grupowe przez odkrywanie archetypów własnych, kulturowych różnych tradycji i nacji, ale o wspólnych praindoeuropejskich korzeniach.

Prowadzącymi zajęcia byli: Eliza Anna Niemczycka – mezzosopran liryczny, Magdalena Górnicka-Jottard - choreograf tańca współczesnego oraz gościnnie multiinstrumentalista Sambor Dudziński.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)