Terytorialsi nieustannie niosą pomoc zwierzętom– pomóż i TY!

niedziela, 17.5.2020 20:00 1497 0

Zwierzęcy Folwark pod Legnicą należy do Fundacji Centaurus, która od 15 lat działa na rzecz ochrony zwierząt. Tam zgromadzili  kilkaset koni i setki innych zwierząt, jak psy, koty, świnie, osły, owce, kury, lamy oraz inne. Ze względu na pandemię, 90 % Darczyńców fundacji wycofało się i cofnęło deklarację wsparcia - firmy same się zamykają, starsi ludzie boją się wychodzić z domu a sezonowi pracownicy w większości wyjechali w swoje rodzinne strony.

Ze względu na fakt, iż tych zwierząt w sumie pod ich skrzydłami są tysiące - i są to zwierzęta z jakiegoś względu odrzucone już raz przez ludzi, czyli schorowane albo starsze - nie ma możliwości, aby ktokolwiek się nimi zajął, szczególnie ponad 500 końmi.

Ze względu na trudną sytuację organizacyjną zaistniałą w związku z pandemią a jednocześnie rozpoczęty już sezon pastwiskowy, Fundacja Centaurus zwróciła się z wnioskiem do Dowódcy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej o udzielenie wsparcia.  W dniu  15 maja żołnierze 16 DBOT zostali skierowani do Fundacji Centaurus, celem udzielenia wsparcia. Niesiona pomoc to przede wszystkim przenoszenie (demontaż i ponowne rozstawianie) namiotów, które w upalne  bądź deszczowe dni mają stanowić schronienie dla zwierząt, budują ogrodzenia, przeprowadzają zwierzęta na nowe kwatery oraz wykonują szereg innych prac związanych z przygotowaniem pastwisk na sezon 2020 znajdujących się na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Ponadto w ramach pomocy dla bezbronnych zwierząt żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej  przy użyciu samochodów ciężarowych będących na wyposażeniu jednostki wspierają Centaurus w przewozie darów.

Nieodpłatnie przetransportowaliśmy żywność, słomę i siano  otrzymane od ludzi dobrej woli do  obiektów Centaurusa –  mówi kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy 16 DBOT.

Centaurus sam do tej pory wspierał przez wiele lat inne organizacje, utrzymywał ich zwierzęta, pomagał finansowo. Całkiem niedawno, bo na jesieni, przyjęli około 50 koni z Fundacji nasza Szkapa, która upadła. Wcześniej utrzymywali około 20 koni Fundacji Pegasus, na stałe stacjonują tam konie Pogotowia dla Zwierząt. Teraz jednak - Ci najwięksi nie dają rady, a do zebrania są ogromne kwoty.

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowani są  żołnierze WOT. W czasie pandemii Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

 Jeśli ktokolwiek z Was ma do oddania słomę, siano, owies, jęczmień, marchew, jabłka, karmę dla psów i kotów - można dzwonić do Fundacji Centaurus (tel. 535 162 322) bądź na numer punktu informacyjnego  16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (tel. 261 654 911) i umówić się na nieodpłatne przekazanie niezbędnych dla Fundacji rzeczy z terenu całej Polski do azylu Centaurusa.

Fundację również można wspierać na www.1000koni.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)