Szkoły Niepubliczne w Bielawie: sprawdź aktualną jakość powietrza w mieście

poniedziałek, 31.10.2022 16:30 562

SZKOŁY NIEPUBLICZNE W BIELAWIE PRZY UL. WOLNOŚCI 105 PODPISAŁY UMOWĘ Z NASK – PAŃSTWOWYM INSTYTUTEM BADAWCZYM DOTYCZĄCĄ UDZIAŁU W PROJEKCIE EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA.

Z inicjatywy Darii Michalskiej – dyrektora Szkół Niepublicznych w Bielawie została podpisana umowa z NASK na projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa. W dniu 9 września 2022 r. na budynku Szkół nastąpił montaż czujnika smogu oraz tablicy LED do wyświetlania wyników pomiarów. Już teraz każdy, nie tylko uczniowie naszej szkoły, studenci, pracownicy i rodzice odwiedzający szkołę, ale także bielawianie mogą codziennie sprawdzić aktualną jakość powietrza w mieście. Czujnik i wyświetlacz są zamontowane w miejscu widocznym na frontowej ścianie budynku przy ulicy Wolności 105.

Czy oddychamy czystym powietrzem?

Każdego dnia obserwujemy poziom zanieczyszczeń w atmosferze, do czego i wszystkich zachęcamy. Nie tylko przechodnie, ale także kierowcy i czekający na pobliskim przystanku pasażerowie mogą codziennie monitorować stan powietrza, którym oddychamy. Szkoła uczestniczy w projekcie edukacyjnym, aby zwrócić uwagę na ważny problem, jakim jest smog.

Zanieczyszczenie powietrza, czyli inaczej "SMOG" jest niebezpiecznym zjawiskiem, zwłaszcza w zbliżającym się okresie grzewczym.. Nazwa pochodzi od angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). Najprościej mówiąc, jest to mieszanina z trujących zanieczyszczeń w powietrzu spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych.

Zdrowotnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza są:

- zmiany nowotworowe,

- osłabienie układu odpornościowego,

- niewydolność nerek i wątroby,

- alergie,

- niekorzystny wpływ na układ oddechowy.

Co zwiększa powstawanie smogu?

- palenie w domowym piecu paliwem niskiej jakości, śmieciami, miałem węglowym,

- intensywny ruch samochodowy.

Mieszkańcy Bielawy mogą każdego dnia sprawdzać stan powietrza dzięki wyświetlaczowi z ikonami. Zapraszamy!