SZKOŁA JAZDY JAZDA Z DROZDEM

czwartek, 6.6.2024 21:00 1702
Szkolimy na autach z manualną lub automatyczną skrzynią biegów.
Posiadanie prawa jazdy ułatwia życie i daje nowe możliwości. Co do tego nikt nie ma wątpliwości i właśnie dlatego robimy prawo jazdy.

Posiadanie prawa jazdy czy to na "manual" czy na "automat" dla osoby, która właśnie zdała egzamin to wielka radość i zmiana stylu życia.  
 
Co przemawia za zrobieniem kursu na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów?
W obecnej rzeczywistości świat motoryzacji idzie w kierunku automatyzacji i polepszenia warunków prowadzenia pojazdów poprzez zastosowanie automatycznych skrzyń biegów - pozbawionych pedału sprzęgła. Z roku na rok zwiększa się sprzedaż pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym, a większość tych pojazdów to "automaty".To nie oznacza, że automatyczne skrzynie biegów to najnowszy krzyk mody i świat motoryzacji wcześniej nie znał takich aut. Wystarczy wspomnieć, że automatyczna skrzynia biegów pochodzi z Bostonu i powstała w 1904 roku! Obecnie w Stanach Zjednoczonych na taki rodzaj napędu decyduje się prawie 90% kierowców. Dlaczego?Odpowiedź zapewne nikogo nie zdziwi - prowadzenie  pojazdu z automatyczną skrzynią biegów jest dużo prostsze, nie wymaga tak daleko posuniętej podzielności uwagi, co przekłada się na sam proces nauki jazdy. Zmiana biegów, nauka ruszania i zatrzymywania, ruszanie "pod górkę" to elementy nauki jazdy, które w "automacie" nie sprawiają problemów. Auto płynnie rusza, nie gaśnie i podczas jazdy biegi same się zmieniają. Z doświadczenia mogę zaznaczyć, że kursanci najbardziej przejmują się z dwóch powodów: że auto zgasło i że ktoś na nich trąbi. W "automacie" jest mniejszy stres, więcej uwagi możemy poświęcić temu co się dzieje na drodze i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.

A jakie są minusy?
Z pewnością wyższy koszt samego szkolenia, mniejsza ilość ofert nauki jazdy na automacie, a w przypadku chęci rozszerzenia uprawnień na "manual" konieczność ponownego zdania egzaminu praktycznego pojazdem z manualną skrzynią biegów. W mojej ocenie drugi egzamin praktyczny będzie dla osób posiadających już pewne doświadczenie w ruchu drogowym w jeździe automatem, dużo mniejszym stresem, który często jest zabójczy dla egzaminowanych osób. Tylko czy ktoś kto zacznie jeździć automatem w ogóle będzie chciał przesiadać się na manual?
 
Czy prawo jazdy na "automat" zamyka drogę do szkolenia na wyższe kategorie prawa jazdy C i D czyli samochody ciężarowe i autobusy?
Absolutnie nie. Co więcej z "Ustawy o kierujących pojazdami" wynika, że osoba szkoląc się na samochodzie ciężarowym lub autobusie z automatyczną skrzynią biegów i zdanym egzaminie praktycznym pojazdem z automatyczną skrzynią biegów na kat. C i D może po zdanym egzaminie prowadzić pojazdy zarówno z automatyczną jak i manualną skrzynią biegów. Teoretycznie możemy sobie wyobrazić kierowcę zawodowego (przemierzającego tysiące kilometrów rocznie na manualu), który posiada uprawnienia kat. B z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynia biegów (kod 78) i nie mogącego prowadzić samochodu osobowego wyposażonego w manualną skrzynię biegów. Dla mnie to absurd.
 
W szkole "Jazda z Drozdem" od 2 lat realizujemy szkolenia na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli chcesz zrobić prawo jazdy, u nas masz możliwość wyboru auta szkoleniowego w "automacie" lub "manualu".