Sukcesy bielawskiej strażaczki OSP w międzynarodowych zawodach

piątek, 24.9.2021 14:30 3228 8

Beata Świderska, strażaczka - ratownik działająca przy OSP Bielawa i nauczycielka WF i edukacji mundurowej w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie jest jedyną kobietą w naszym powiecie, która bierze udział w międzynarodowych zawodach strażackich TFC - Toughest Firefighter Challenge i FCC – Firefighter Combat Challenge. - Bardzo zależy mi na promowaniu służb mundurowych i pokazaniu, że "siła jest również kobietą" – mówi pani Beata.

 Zawodnicy startują w pełnym umundurowaniu bojowym z aparatami ochrony układu oddechowego na plecach. Konkurencje polegają na wniesieniu na szczyt wieży pakietu węży o wadze około 20 kg, następnie zawodnik wciąga taki sam pakiet na lince ratowniczej na szczyt i umieszcza w pojemniku, później należy zbiec z wieży na dół i przy pomocy urządzenia symulującego rozbijanie młotem przesunąć obciążenie po wyznaczonym poziomym torze. Kolejne zadanie - pokonanie slalomu, przeciągnięcie napełnionej wodą linii gaśniczej oraz strącenie celu. Ostatnią konkurencją jest przeciągnięcie ważącego blisko 80 kg manekina na odległość około 30 m. Podczas tych konkurencji strażacy doświadczają ekstremalnego wysiłku, jednak odzwierciedlają realne wymagania, jakie są stawiane strażakom. Bez odpowiedniego przygotowania współzawodnictwo jest niemożliwe.

- Toughest Firefighter Challenge to najtrudniejsze zawody dla najtwardszych strażaków, w pełnym wyposażeniu bojowym (rękawice, hełm, aparat powietrzny, mundur bojowy, ciężkie buty). Wykonuje się sześć zadań na czas, ograniczenie do sześciu minut. W tym sezonie udało mi się osiągnąć najlepszy czas – 4 minuty. Sztuką jest rozłożenie sił. Samo ukończenie toru jest trudne. Wielu mężczyznom z PSP się to nie udaje. Tor jest taki sam dla kobiet i dla mężczyzn – podkreśla pani Beata. Bielawska strażaczka w sierpniu tego roku wzięła udział w międzynarodowych zawodach strażackich w Dortmundzie, Kołobrzegu i Płocku, a obecnie przygotowuje się do zawodów w Berlinie

W międzynarodowych zawodach w Kołobrzegu w dniach 27 – 28 sierpnia 2021 r., gdzie konkurencje odbywały się na piasku (tego typu podłoże jest ogromnym utrudnieniem) udało jej się uzyskać: 1. miejsce w kategorii tandem kobiecy, 2. miejsce w kategorii tandem mix oraz 3. miejsce indywidualnie.

W Płocku natomiast uzyskała 1. miejsce w kategorii tandem mix i 1. miejsce w tandemie kobiecym.

Z kolei na zawodach o najwyższej randze - w Dortmundzie - była 5. w kategorii mix.

Beata Świderska pochodzi z Legnicy, w bielawskiej Ochotniczej Straży Pożarnej służy od prawie pięciu lat, realizując swoje marzenie z dzieciństwa. Dwa lata zajęło jej przekonanie władz, by przyjęli kobietę. Ale zaraz po niej do służby zaciągnęła się kolejna kobieta. Pani Beata ukończyła AWF, obroniła pracę doktorską z zakresu sportu osób niepełnosprawnych.

- Jako opiekun klas mundurowych chciałabym, aby uczniowie w naszej szkole, a także młode dziewczyny wiedziały, że kobiety też mogą pracować w służbach mundurowych i odnosić sukcesy, rywalizować z mężczyznami i być wsparciem podczas akcji. Trzeba na to ciężko pracować, trenować – mobilizuje pani Beata. Sama by utrzymać formę regularnie biega, ćwiczy na siłowni i na specjalnym torze z kolegami strażakami.

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

As poniedziałek, 27.09.2021 10:25
Przereklamowana ityle w temacie
Jan niedziela, 26.09.2021 13:56
Mamy najlepszych na świecie strażaków i strażaczki :) Powinniśmy być...
M niedziela, 26.09.2021 20:06
Kobieta orkiestra...profesjonalistka we wszystkim co robi, świetna nauczycielka i wychowawczyni,...
niedziela, 26.09.2021 12:22
Gratulacje, na pewno uczniowie są dumni
sobota, 25.09.2021 20:53
A ja się pytam gdzie jest do tej pory prezes...
Prezes jest jeden niedziela, 26.09.2021 07:40
Prezes mieszka na Żoliborzu.
sobota, 25.09.2021 19:34
Zapytaj pana Darka
Aga piątek, 24.09.2021 23:21
Beata to rewelacyjna i mądra kobieta, szkoda, że tak mało...