komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 12 czerwca 2021

Janiny, Onufrego

Sprzęt AGD, który musisz mieć w domu

czwartek, 6.5.2021 13:21 , odsłony: 901
kategorie artykułu:

Sklepy ze sprzętem AGD oferują różne sprzęty, przydatne w domowym gospodarstwie. W niemal każdym domu stoi lodówka, ekspres do kawy, czy też odkurzacz. Jak działają te urządzenia? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem tych sprzętów?

Aby schłodzić co trzeba...

Działanie lodówek opiera się na fakcie, że ciecz będąca w stanie gazowym pochłania ciepło, które następnie, podczas skraplania gazu jest oddawane. Lodówka to urządzenie, w której ciecz, zwana czynnikiem chłodniczym przechodzi przez tak zwany parownik, który to zwykle składa się z umieszczonej wewnątrz komory chłodniczej rury w kształcie litery S. Ciśnienie nad cieczą wpływając do parownika gwałtownie spada, powodując jej odparowanie. Aby jednak ciecz odparowała, musi wydobyć ciepło parowania z otoczenia, co prowadzi do schłodzenia komory znajdującej się w chłodziarce. Gaz przechodzi następnie do skraplacza - urządzenia umieszczonego w tylnej części, na zewnątrz lodówki, zwykle również ułożonego w kształcie rury, wygiętej w postaci przypominającej literę S, dodatkowo wyposażonego w dużą liczbę poprzeczek, zamontowanych w celu zwiększenia powierzchni. Tutaj właśnie chłodziwo skrapla się i oddaje ciepło pobierane z komory chłodniczej na zewnątrz. Z tego właśnie powodu skraplacz powinien posiadać tak dużą powierzchnię. Większość lodówek domowych to chłodziarki kompresorowe, chociaż produkowane są również lodówki absorpcyjne. Lodówka kompresorowa jest wyposażona w sprężarkę, która napędzana jest elektrycznym silnikiem, wymuszającym cyrkulację czynnika chłodniczego. 

Kupując lodówkę, dobrze jest przyjrzeć się temu, ile pobiera prądu, czy sama będzie się odmrażać, czy posiada ona jakieś dodatkowe funkcje, a także jaki ma agregat.

Aby napić się kawy...

Ekspresy do kawy dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Przelewowe ekspresy do kawy to jedno z rozwiązań najbardziej rozpowszechnionych, które pomimo dynamicznego postępu technologicznego, w ostatnich latach przysłowiowo powróciło do łask. Budowa przelewowego ekspresu charakteryzuje prostota, podobnie jak zasady jego działania. Proces parzenia kawy polega na przelaniu przez pojemnik gorącej wody, wraz z odpowiednią ilością zmielonej uprzednio kawy. Proste zasady działania powodują, że konstrukcja takiego urządzenia nie jest zbyt skomplikowana. Ekspres przelewowy złożony jest z pojemnika na wodę, pojemnika na kawę, jak również z sitka i dzbanka na gotowy już napój.

Półautomatyczny ekspres do kawy jest ju nieco bardziej skomplikowanym urządzeniem. Celem istnienia tak zwanego kolbowego ekspresu jest przede wszystkim parzenie mocnego espresso, chociaż nowsze modele, np. firmy Zelmer, posiadają już funkcję spieniania mleka. To duża zaleta, bo dzięki tej funkcji można dodatkowo zrobić zarówno cappuccino, jak i latte. Jakie elementy pełnią w tym urządzeniu najważniejszą rolę? Pojemniki na wodę i kawę gotową, a także dająca początek nazwie ekspresu kolba, czyli miejsce, w którym umieszczane są ziarna kawy mielonej. Większość z tych maszyn posiada również wbudowane młynki, co rozwiązuje problem przygotowania do parzenia ziaren kawy.

Decydując się na wybór ekspresu do kawy warto wziąć pod uwagę cechy takich urządzeń, jak chociażby: wzornictwo, moc, a także szybkość, jak również pojemność. Nie bez znaczenia jest również wybór kaw, czy też system spieniania mleka. Dla wygodnych będzie się liczyć to, czy ekspres posiada wbudowany młynek oraz opcję automatycznego czyszczenia.

Aby wszystko było czyste...

Odkurzacz to urządzenie, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to urządzenie elektryczne, którego celem jest oczyszczanie powierzchni, przedmiotów, lub też powietrza z kurzu oraz innego rodzaju sypkich zanieczyszczeń znajdujących się na na nich, czyli pyłu, okruchów lub wiórów. Przy pomocy odkurzaczy możliwe jest też zbieranie rozlanych płynów, za pomocą zasysania powietrza wraz z zanieczyszczeniami.

Decydując się na zakup odkurzacza należy zwrócić uwagę na pewne zagadnienia, takie jak jego podstawowe parametry techniczne, uniwersalność zastosowań, czy też rodzaj zastosowanego filtra. To, jaki odkurzacz się zakupi, może mieć bowiem bezpośrednie przełożenie na zdrowie alergików.

 

Artykuł partnera

 
piątek, 11.6.2021 12:35
13
czwartek, 10.6.2021 00:00
środa, 9.6.2021 07:50
4
piątek, 11.6.2021 12:00
15
piątek, 11.6.2021 11:30
4
czwartek, 10.6.2021 14:21
15
czwartek, 10.6.2021 13:00
25
wtorek, 8.6.2021 09:23
wtorek, 8.6.2021 11:00
17
poniedziałek, 7.6.2021 13:45
11
poniedziałek, 7.6.2021 09:00
6
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Mati Autogaz
Mati Autogaz
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS