komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina

Słoneczny „Humpty Dumpty”

poniedziałek, 9.9.2019 13:57 , odsłony: 297
kategorie artykułu:

Festiwal Polsko-Czeskie Spotkanie Teatrów Lalkowych „Humpty Dumpty”, to dwa weekendy świetnej zabawy, którą Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju kieruje do dzieci i ich rodziców. Spektakle teatrów lalkowych (w tym jeden ze spektakli skierowany był do osób dorosłych), animacje dla dzieci i parada – to główne atrakcje tegorocznej, piątej edycji festiwalu. Jak było w tym roku?

„Humpty Dumpty” to festiwal kameralny, który odbywa się w niecce Parku Zdrojowego im. Jana Pawła II i na lądeckim Rynku. Wydarzenie niewielkie – w festiwalowe dni przez przestrzeń festiwalową przewijało się do kilkuset osób – za to świetnie oceniane przez widzów: jako jedna z niewielu imprez ściąga całe lądeckie rodziny, rodziny przebywające na wypoczynku w Lądku-Zdroju i jego okolicach. W tym roku artystom i uczestnikom dopisała pogoda, co ma olbrzymie znaczenie w przypadku przedstawień plenerowych, a „Humpty Dumpty” jest w całości realizowany na wolnym powietrzu. Co zaś do teatrów występujących w Lądku-Zdroju pewne pozostaje, że to najważniejsi obecnie przedstawiciele niezależnego teatru lalkowego w Polsce i w Czechach, twórca festiwalu, Paweł Pawlik, jak twierdzi zdołał zaprosić do naszego miasta „wierchuszkę” polskich lalkarzy i ciekawe postaci zza naszej południowej granicy.

Weekend pierwszy – sobota/niedziela, 24-25 sierpnia

Po raz pierwszy na lądeckim festiwalu zaprezentował się gdański teatr „Znak”, znanego w Dolinie Białej Lądeckiej reżysera Janusza Gawrysiaka. „Parada Morska” to znany projekt teatru, który jednak za każdym razem zaskakuje nowymi elementami a trzeba przyznać, że Gawrysiak należy do najlepszych w Polsce twórców teatru ulicznego. Tego samego dnia zobaczyliśmy jeszcze „Czerwonego Kapturka” naszej Akademii Wyobraźni i „Trzy świnki” w znakomitej adaptacji i wykonaniu Henryka Hryniewieckiego z rzeszowskiego teatru „Nemno”. Hryniewiecki należy dzisiaj do czołówki polskich lalkarzy a jego objazdowy teatr cieszy się niesłabnącym rozgłosem na terenie kraju i zagranicą. Nazajutrz na lądeckim rynku bawiliśmy się podczas spektakli „Kasparek a princezna” teatru „Bodi” z Jaromerza w Czechach i „Wędrówkach Stasia” lądeckiej Akademii Wyobraźni. Kasparek to tradycyjna postać czeskich teatrów lalkowych, która bawi dzieci od ponad stu lat, jej odpowiednikiem w Polsce jest Staś i jego przeróżne perypetie, które w zabawny sposób pokazać potrafi teatr Pawła Pawlika.

Weekend drugi – sobota/niedziela, 31 sierpnia i 1września

Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się „Bajkami z Kaszparkiem”, które zaprezentował czeski „Ahoj” z Chrudima z gościnnym występem Piotra Kochanowskiego z „Akademii Wyobraźni”. Po nich uwagę młodych widzów skupił interaktywnym przedstawieniem „Przygoda kropli wody” Adam Walny z teatru „Walny Teatr”. Trzecim spektaklem był „Ciosek i Judytka” Teatru Lalek Marka Żyły, byłego kabareciarza z Rybnika, po którym budkową scenę otworzyła „Akademia Wyobraźni” spektaklem „O Stachu i strachu”. Finałowym wydarzeniem tego dnia był teatr lalkowy dla dorosłych „Gould – wariacje” „Walnego Teatru”, o którym czytamy w jednej z recenzji:

„Spektakl Gould-Wariacje w autorskiej technice nadmarionety klawiszowej w oparciu o naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy to opis relacji genialnego pianisty Glenna Goulda z kompozytorem Janem Sebastianem Bachem. Gould rezygnuje z koncertowania u szczytu sławy, nienawidzi teatru, który towarzyszy sytuacji koncertowej. Organizując ostatni koncert postanawia zagrać Bacha środkami teatralnymi”.

Bez wątpienia „Gould – wariacje” wzbudził w tym roku największe zainteresowanie, trzeba jednak zaznaczyć, że spektakl ten odbiegał znacznie od konwencji festiwalu, co wskazuje na konieczność poszerzenia jego formuły o spektakle dla dorosłych.

W dniu ostatnim „Humpty Dumpty” spotkaliśmy się na lądeckim Rynku, gdzie popis czeskiego lalkarstwa dał Jiri Polehna z Hradca Kralove w świetnym spektaklu „Neposlusna Kuzlatka”. Festiwal zamknął natomiast spektakl Akademii Wyobraźni „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”.

Brałem udział w festiwalu podczas drugiego weekendu i muszę przyznać, że to świetne wydarzenie – jego kameralna atmosfera, sielankowy klimat i przedstawienie na najwyższym poziomie objazdowych teatrów lalek idealnie odpowiadają aurze Lądka-Zdroju i oby festiwal ten był kontynuowany w podobny sposób, bez miejskiego rozbuchania i dążenia imprezy masowej.

Tomasz Pawlęga

 

 
piątek, 23.10.2020 11:00
czwartek, 22.10.2020 15:30
czwartek, 22.10.2020 14:45
2
czwartek, 22.10.2020 15:10
czwartek, 22.10.2020 15:05
6
czwartek, 22.10.2020 10:30
czwartek, 22.10.2020 10:13
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna