Skomplikowane losy polskich rodzin oczami młodzieży polonijnej z Białorusi i uczniów z Dzierżoniowa

środa, 20.6.2018 22:57 1154 0

W dniach 15-22 czerwca w Krzyżowej odbywają się warsztaty w ramach projektu "Polskie rodziny w wirze historii". To już trzecie spotkanie z tego cyklu. Tym razem do Krzyżowej przyjechała młodzież polonijna z Mohylewa (Białoruś) oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. KEN w Dzierżoniowie (dolnośląskie).

„To już trzecie warsztaty i za każdym razem widzę, jakie emocje budzą w młodzieży. Poznawanie historii swoich rodzin to bardzo ważne doświadczenie, a pokazanie losów najbliższych w formie spektaklu to dodatkowe, niezwykłe przeżycie, które pozostaje w tych młodych ludziach na długo” - zaznacza koordynator projektu – Daniel Bodył z Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

"Polskie rodziny w wirze historii" to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach inicjatywy organizowane są 4 spotkania, w których każdorazowo bierze udział młodzież ze szkoły/organizacji polonijnej oraz uczniowie szkoły polskiej. Uczestnicy mają możliwość odkrywania historii w ciekawy, angażujący sposób, budując jednocześnie poczucie tożsamości poprzez świadome zajmowanie się historią swojej społeczności.

Uczestnicy obecnego spotkania w Krzyżowej, jeszcze przed przyjazdem, w rozmowach z bliskimi poznawali losy własnej rodziny, odkrywali jej często zawiłą historię. Podczas trwania warsztatów, przy pomocy technik dramowych, młodzież przygląda się zebranym historiom, eksploruje je i odkrywa zawarte w nich znaczenia. W ten sposób początkowo abstrakcyjna historia zyskuje bardzo osobisty wymiar, a pokazanie je innym staje się bardzo dużym przeżyciem.

Efekty pracy młodych ludzi będzie można zobaczyć już w czwartek, 21 czerwca. W sali wielofunkcyjnej Fundacji "Krzyżowa" o godz. 17.30 zaprezentowany zostanie przygotowany przez uczestników spektakl.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wstęp wolny!

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego: "Rodzina polonjna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczyanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce".

Dodaj komentarz

Komentarze (0)