Skarb z gminy Łagiewnik trafił do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego

piątek, 27.5.2022 12:00 9907 6

25 maja 2022 r. w obecności Wójta Gminy Łagiewniki Jarosława Tyńca oraz jego zastępcy Jacka Mikusa, konserwator zabytków przekazał ,,Skarb Łagiewnicki" do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przypomnijmy że skarb znaleziony na początku kwietnia 2022 r. na terenie gminy Łagiewniki, to średniowieczne monety ,,brakteary". Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Instytutu Archeologii to największe od 100 lat znalezisko tego typu w Europie. Wartość skarbu oszacowana na ówczesne czasy, to wartość dużego majątku ziemskiego wraz z zabudowaniami. Oprócz dużej wartości materialnej, skarb to przede wszystkim cenne odkrycie historyczne, naukowe i artystyczne. Brakteary kryją w sobie wiele tajemnic, jak choćby fakt do kogo należały, według naukowców takim majątkiem mógł dysponować któryś z książąt śląskich. W trakcie badań stwierdzono również, że gliniane naczynie w którym monety były przechowywane zostało przykryte pokrywą, której wiek oszacowano na starszy od pozostałych przedmiotów o blisko 1000 lat. Wyjaśnieniem wszystkich niewiadomych zajmuje się teraz Instytut Archeologii we Wrocławiu, mamy nadzieje na szybkie przedstawienie wyników badań przeprowadzonych przez naukowców.

Wiemy również, że w imieniu znalazców Wójt Gminy wystąpi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie tzw. ,,znaleźnego" to ustawowa kwota 10% wartości skarbu, choć sama postawa właścicieli słynnego już na całą Polskę psa Kajtusia zasługuje na uznanie. Dzięki takim ludziom zabytki naszej kultury mogą być podziwiane przez nas wszystkich i nie zostały jak wiele innych cennych przedmiotów wywiezione za granicę, sprzedane lub co gorsza, przetopione na złom srebra czy złota. Gmina Łagiewniki kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawe co jeszcze uda się odkryć, bowiem wiodło przez nią wiele szlaków handlowych. Można powiedzieć i niech stanie się to mottem Gminy ,,ŁAGIEWNIKI ZAWSZE PO DRODZE".

Moja Gmina Łagiewniki

 

                                                                          Komunikat Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

25.05.2022 roku słynny już skarb brakteatów, odkryty w gminie Łagiewniki, został protokolarnie przekazany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w depozyt czasowy do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Monety wraz z ołowianym krzyżykiem i fragmentami ceramiki zostaną przebadane przez naukowców z Instytutu, pod kierunkiem prof. Borysa Paszkiewicza oraz prof. Krzysztofa Jaworskiego. Brakteaty pochodzące z I połowy XIII wieku, o zaskakującej ilości 2862 sztuk i wadze niemal pół kilograma, zostały pozyskane jako przypadkowe znalezisko, o którym pisaliśmy już w poprzednich postach.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że pochodzą głównie z terenu Saksonii, Brandenburgii i Śląska; wstępna ocena specjalistów Instytutu potwierdza wyjątkową wartość znaleziska i wskazuje na niezwykle interesujące, wysokiej klasy artystycznej, przedstawienia wybite na monetach – prezentujemy niektóre z nich.

 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Ares niedziela, 29.05.2022 00:49
Jednostronnie bita moneta z cienkiej blaszki to jest BRAKTEAT, a...
Kolekcjoner niedziela, 29.05.2022 12:06
Mógł być "Bentley " pod domem a tak bedzie dyplom...
Bmx niedziela, 29.05.2022 02:29
Panie Wójcie, prosimy o zrobienie toru BMX lub pump...
niedziela, 29.05.2022 09:25
Wójt zapewne wie o jednym talencie. Nie ma co robić...
Marek niedziela, 29.05.2022 10:16
To jakiego króla przedstawiaja te monety może tych co niby...
piątek, 27.05.2022 14:37
Łoj a w ogólnopolskich portalach piszą że to z...