komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Piotra, Małgorzaty

Sentymentalne wędrówki po gminie Łagiewniki

niedziela, 10.1.2021 14:00 , odsłony: 1833
kategorie artykułu:

Książka "Gmina Łagiewniki. Przewodnik po miejscowościach obecnych i nieobecnych" cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Autorami publikacji są: Izabela Beno, Tadeusz Szot, Iwona Wochnik.

Książka jest bardzo bogato ilustrowana, dwujęzyczna, polsko-niemiecka. To nie tylko publikacja, którą każda rodzina w gminie Łagiewniki powinna mieć w domu, ale to doskonały materiał promujący gminę. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią, która jest dostępna już w internecie.

                                                     KLIKNIJ W OBRAZEK

                                                  INFORMACJE O PUBLIKACJI
Otwierając przygotowany album o Gminie Łagiewniki, jako autorzy, a może właściwiej byłoby napisać kronikarze, czujemy się każdorazowo jak w podróży po „sentymentalnych ogrodach”. Wzrusza nas bogactwo tego miejsca oraz nieodkryty jego potencjał, który zaklęty jest w budynkach i wspomnieniach mieszkańców. To stanowi również o osobistym naszym wrażeniu, że publikacja ta jest wyjątkowa – nie historyczna, nie naukowa, ale właśnie sentymentalna – oparta na dostępnych źródłach, a przede wszystkim wartościująca wspomnienia, opowieści i legendy związane z tym miejscem.

Po II wojnie światowej do Gminy Łagiewniki przyjechali nowi mieszkańcy, zajmując gospodarstwa i domostwa rodzin niemieckich, które opuściły ziemię dzierżoniowską w 1947 r. Wspólne życie nowej społeczności, choć niełatwe, ukształtowało wyjątkową kulturę, w której każdy odnalazł siebie. Taką Gminę znamy – różnorodną, otwartą, nowoczesną, ale jednocześnie szanującą przeszłość, dorobek kulturowy i obyczajowy.

Kilka lat współpracy z mieszkańcami i mieszkankami Gminy Łagiewniki wywołało u mnie potrzebę opowiedzenia historii tego regionu (obejmującą okres do 1950 r.). Pierwszy pomysł powstał, kiedy ówczesna dyrektorka, GOKBiS w Łagiewnikach, Izabela Beno podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2017 r. wylicytowała widokówkę z kolekcji Ryszarda Gacka, przedstawiającą panoramę obecnej ulicy Słowiańskiej w Łagiewnikach. Pomysł Pani Izabeli był taki, że przygotowany w oparciu o takie materiały spacer po Gminie byłby niesamowity i, niewątpliwie, wyjątkowy. Kiedy nadarzyła się sposobność zrealizowania tego pomysłu, bez zastanowienia podjęła się wyzwania, zapalając do niego jednego z najbardziej zaangażowanych dokumentalistów życia społecznego Gminy, Tadeusza Szota oraz społeczniczkę i germanistkę, Iwonę Wochnik. Jej udział w projekcie okazał się nieoceniony, również z uwagi na fakt nawiązania i odświeżenia kontaktów z dawnymi mieszkańcami z Niemiec, którzy w znaczący sposób zasilili merytorycznie karty publikacji. Ukłonem w stronę tego kulturowo-historycznego doświadczenia jest przygotowanie publikacji w języku polskim i niemieckim, co mamy nadzieje wpłynie również na rozwój promocji regionu i turystyki.

Wiosną 2018 roku, kiedy Stowarzyszenie „Ślężanie - Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Sobótce ogłosiło nabór na granty. W jego zakres wpisał się pomysł wydania „Mapy i przewodnika turystycznego po swojej gminie”. Ówczesna dyrektorka, GOKBiS w Łagiewnikach, Izabela Beno wiedząc, że jako instytucja nie może się ubiegać o taki grant zaproponowała mi udział w projekcie. We wrześniu 2018 dowiedzieliśmy się, że grant na wydanie przewodnika został nam przyznany. Dość dużo upłynęło czasu do podpisania umowy z LGD. W tym okresie wiele się zmieniło w gminie i naszym prywatnym życiu. Największym zagrożeniem na powodzenie realizacji pomysłu mógł mieć fakt, że Pani Izabela Beno i Iwona Wochnik zmieniły miejsce swojej pracy i przeniosły się do Wrocławia. Późną wiosną zdecydowaliśmy się, pomimo przewidywanych wielkich trudności w realizacji projektu, na podpisanie umowy. Czasu było mało, a nasz materiał do książki powiększał się z każdym dniem. Szkoda było każdej informacji, każdej nowej widokówki, rysunku czy zdjęcia. Kolejne spotkania z mieszkańcami inspirowały i zagrzewały do poszukiwań. Czasami otrzymywane informacje były tak różne i wykluczające się, że ich weryfikacja była niezwykle trudna, czasami wręcz niemożliwa.

Karolina Klimek, kustoszka Muzeum Piernikarni Śląskiej w Niemczy, w swojej recenzji podsumowuje, że: „prezentowana publikacja to propozycja idealna dla każdego, kto chciałby zacząć swą przygodę z poznawaniem naszej lokalnej historii. Uzupełnia poważna lukę w rodzimej literaturze regionu o Łagiewnikach i okolicy, będąc pierwszą tego rodzaju książką. Dzięki temu m.in. album ma szansę pozyskać szeroki krąg odbiorców, ale i stanowić otwarcie do dalszych poszukiwań i odkryć”.

Zwiększenie zakresu prac nad książką stanowiło duże wyzwanie wydawnicze. Cieszy nas fakt, że pomimo finansowania projektu tylko przez LGD, publikacja została wydana w tak obszernym kształcie. Podziękowania należą się Prezesowi Stowarzyszenia LGD Ślężanie, p. Elżbiecie Pasławskiej, która wspierała nas na każdym etapie realizacji zadania, specjalistom, którzy w dużej części wolontaryjnie pracowali nad wydaniem publikacji oraz przyjaciołom – bez nich niewiele udałoby się osiągnąć.

Książka dostępna jest w szkołach, bibliotekach, stowarzyszeniach i u wielu osób, którzy pomogli, aby wydanie książki mogło być zrealizowane.

Izabela Beno, Tadeusz Szot, Iwona Wochnik

Wersja polsko-niemiecka dostępna jest na:
http://www.it.slezanie.eu/…/GMINA%20LAGIEWNIKI

 
piątek, 15.1.2021 17:07
piątek, 15.1.2021 14:00
piątek, 15.1.2021 09:45
czwartek, 14.1.2021 09:00
środa, 13.1.2021 11:27
środa, 13.1.2021 11:00
wtorek, 12.1.2021 09:00
wtorek, 12.1.2021 08:55
11
piątek, 8.1.2021 14:30
piątek, 8.1.2021 09:00
czwartek, 7.1.2021 13:25
5
niedziela, 3.1.2021 13:00
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele