komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina

Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza Wzgórza Kiełczyńskie

poniedziałek, 3.8.2020 12:30 , komentarze: 5 , odsłony: 2343
kategorie artykułu:

Rozpoczynamy drugi miesiąc tegorocznych wakacji i z tej okazji mamy kolejną propozycję dla wszystkich miłośników pieszej turystyki.

Tym razem jest to jednak propozycja dla osób, które lubią bardziej wymagające trasy. Mowa o ścieżce edukacyjno-przyrodniczej Wzgórza Kiełczyńskie, o długości 7,8 km, mającej kamieniste podłoże i kilka stromych podejść.

Atrakcją ścieżki są przede wszystkim wspaniałe widoki. Ze szlaku zobaczymy między innymi panoramę Gór Sowich i Ślęży i Świdnicy. Na trasie napotkamy również złoża serpentynitu, duże kopce mrówek rudnic oraz chronione gatunki roślin.

Nie zabraknie również zabytków, między innymi w postaci Kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełczynie, pomnika poległych w I Wojnie Światowej oraz głazu dr Karla Winklera z Dzierżoniowa, który był propagatorem turystyki Wzgórz Kiełczyńskich.

MAPA ŚCIEŻKI EDUKACYJNO-PRZYRODNICZEJ WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE

Szczegółowy opis trasy:
Początek i koniec trasy znajduje się w Kiełczynie. Przy głównej drodze znajduje się sklep ogólnospożywczy oraz parking, na którym możemy zaparkować samochód. Ścieżka w swoim przebiegu zapętla się co umożliwia powrót do zaparkowanego samochodu.

Spacer ścieżką rozpoczynamy przy pierwszej tablicy, która znajduje się po prawej stronie 200 m od parkingu w stronę Świdnicy tuż przy wyjeździe z Kiełczyna. Na trasie znajduje się szesnaście tablic opisujących szczególne miejsca, roślinność, zwierzęta czy architekturę występującą na ścieżce. Idąc dalej, dochodzimy do Kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełczynie. Tu znajduje się druga tablica edukacyjna, opisująca historię kościoła. Dalej trasa biegnie w górę do lasu. Po krótkim spacerze dochodzimy do pomnika poległych w I Wojnie Światowej oraz głazu dr. Karla Winklera z Dzierżoniowa, który był propagatorem turystyki Wzgórz Kiełczyńskich.

Dalej trasa wiedzie wąskimi leśnymi ścieżkami, z których możemy podziwiać piękne widoki. Z uwagi na kamieniste, strome podejście jest to trasa typowo piesza, która pnie się na najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich – Szczytna, które znajduje się 466 m n.p.m. Następnie ścieżka prowadzi dalej w dół gdzie znajdują się dawne kopalnie magnezytu, który występuje w obrębie ciemnozielonych serpentynitów, które budują Wzgórza Kiełczyńskie oraz masyw Ślęży. Idąc dalej przy Przełęczy Książnickiej można odpocząć, ponieważ jest tu wiata turystyczna.

Za przełęczą ze ścieżki widać panoramę Gór Sowich. Następnie schodząc dalej w dół można podziwiać rzadkie gatunki roślin objęte ochroną, np. zanokcicę serpentynową – bardzo rzadki w skali kraju gatunek paproci, bluszcz i konwalię. Wraz z ostatnimi tablicami ścieżka zbliża się do Kiełczyna. Ostatni punkt znajduje się na leśnym parkingu, który znajduje się powyżej Kościoła pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę.

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

 

Wasze komentarze

Bo to Wzgórza Kleszczyńskie.
wtorek, 04.08.2020 00:17 autor:
a gdzie ich nie ma ?
poniedziałek, 03.08.2020 13:45 autor:
Mam inicjatywę na wzgórze do kogo można pisać ?
poniedziałek, 03.08.2020 15:38 autor:
wczoraj, 19 godz temu
czwartek, 22.10.2020 15:30
czwartek, 22.10.2020 14:45
2
czwartek, 22.10.2020 15:10
czwartek, 22.10.2020 15:05
6
czwartek, 22.10.2020 10:30
czwartek, 22.10.2020 10:13
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz