komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 5 marca 2021

Adriana, Fryderyka

Rusza konkurs "Samorząd Pro Familia 2021"

czwartek, 21.1.2021 09:25 , komentarze: 0 , odsłony: 232
kategorie artykułu:

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg podczas konferencji prasowej 19 stycznia ogłosiła start konkursu „Samorząd Pro Familia”, który ma na celu docenienie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i inspirowanie do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny. 

– Papież Franciszek ogłosił 2021 rok rokiem rodziny – mówiła minister Maląg. – My też staramy się, aby polityka prorodzinna była sprawą szerokiej koalicji, nie tylko rządu, ale też samorządów, organizacji pozarządowych, think tank’ów i wielu ludzi dobrej woli, działających na rzecz rodzin.

Minister Marlena Maląg przypomniała, że rodzina znajduje się w centrum uwagi wielu różnych grup, natomiast to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od 5 lat realizuje w sposób konsekwentny
i kompleksowy politykę rodzinną oraz angażuje się w budowanie wspólnej koalicji na rzecz rodzin. – Rodzina 500+ to program, który zmienił postrzeganie polityki społecznej i udowodnił, że środki przeznaczane na rodzinę to najlepsza inwestycja w przyszłość naszych rodzin, naszych dzieci i naszego kraju. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem obejmujemy ok. 6,5 mln dzieci – podkreśliła Minister Maląg.

Przypomniała, że zadanie to realizują także programy takie, jak „Dobry start”, „Maluch+”, którego tegoroczna edycja już ruszyła, rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+” czy Karta Dużej Rodziny, wspierające rodzinę na różnych polach.

– Dzięki działaniom rządu wydatki na politykę rodzinną wzrosły do 4 proc. PKB – mówiła minister Maląg. – Inwestycja w rodzinę jest koniecznością i obowiązkiem każdego państwa, które chce uniknąć „pułapki demograficznej” i dążyć do odbudowania zastępowalności pokoleń.

– Prowadzenie skutecznej polityki prorodzinnej należy do bardzo ważnych zadań własnych samorządów – przypomniała Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. – To one na swoim terenie organizują ład przestrzenny, który ma tak wielki wpływ na jakość życia. Są bardzo istotnym partnerem w koalicji na rzecz rodzin. Konkursem „Samorząd Pro Familia” będziemy promować te gminy, które już teraz realizują skuteczne działania z myślą o rodzinach. Dla tych, które tego jeszcze nie robią opracowujemy program pilotażowy, dzięki któremu zainteresowane samorządy otrzymają konkretną pomoc w tworzeniu lokalnej strategii prorodzinnej, odpowiadającej potrzebom mieszkańców danej społeczności.

Wiceminister Socha przypomniała też o konkursie „Po Pierwsze Rodzina!”, skierowanym do organizacji pozarządowych. Jego pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się ponad 200 organizacji. Konkurs będzie kontynuowany również w tym roku.

– To od rodziny zależy funkcjonowanie szerszych wspólnot, a w konsekwencji całej Polski – stwierdziła Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny, działającej od ponad roku przy ministrze rodziny. – Rada postawiła sobie za cel, by w gronie przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców i naukowców udało się ulokować rodzinę w centrum uwagi. Chcemy stworzyć optymalny model „marki rodzina”, służący jej afirmacji, pokazujący zyski i pozytywy. Przypomniała też o przeprowadzonym
w 16 województwach konsultacyjnym programie „Polska szczęśliwych rodzin”, wzmacniającym współpracę pomiędzy liderami środowisk prorodzinnych w Polsce.

Zgłoszenia do konkursu „Samorząd Pro Familia 2021” można nadsyłać do 31 marca 2021 roku przesyłając na adres pro_familia@mrips.gov.pl lub poprzez stronę internetową  https://www.gov.pl/rodzina/samorzad-pro-familia-2021. Tam również znajduje się regulamin oraz dokumenty konkursowe: formularz do opisu długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, formularz zgłoszeniowy oraz ankieta, w której samorządy odpowiadają m.in. na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów. Pierwszy etap polega na ocenie wypełnionej ankiety.

Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii (pod względem wielkości gminy). W drugim etapie będą dodatkowo analizowane osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej. Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu rekomenduje po 3 samorządy w każdej kategorii. Lista samorządów rekomendowanych do finałowego etapu zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 7 maja 2021 r.

W trzecim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej - w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Polityki Demograficznej - wybierze po 1 samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd Pro Familia 2021.

Ogłoszenie wyników nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 11 godz temu
czwartek, 4.3.2021 12:42
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status