komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Piotra, Małgorzaty

Rok po Noblu: Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza do pisania herstorii w Wikipedii, ogłasza nowy konkurs literacki

czwartek, 10.12.2020 21:25 , komentarze: 1 , odsłony: 779
kategorie artykułu:

W czwartek, 10 grudnia, podczas obchodów „czułej rocznicy” we Wrocławiu odbyło się jedyne w tym roku spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół jej najnowszej książki. Fundacja Noblistki ogłosiła również wyniki konkursów literackich i zapowiedziała kolejne działania. Wikipedia zostanie wzbogacona m.in. o herstorie pisarek, artystek oraz laureatek Nagrody Nobla, a 13 grudnia odbędzie się kolejna debata z cyklu #Zezwierzęcej, poświęcona tzw. „Piątce dla zwierząt”. Ruszył także konkurs na mowę noblowską dla szkół ponadpodstawowych.

Pisarki, poetki, artystki – noblistki! Herstorie w Wikipedii

W dniu rocznicy przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla (10 grudnia) Fundacja Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasada Szwecji ogłosiły konkurs pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!”, którego celem jest wzbogacenie zasobów Wikipedii o herstorie pisarek, artystek, laureatek Nagrody Nobla, a także rozwijanie tematów związanych bezpośrednio z twórczością Olgi Tokarczuk. Konkurs potrwa do 31 grudnia. W tym czasie uczestniczki i uczestnicy są zaproszeni do tworzenia i rozbudowywania w Wikipedii treści dotyczących biografii pisarek, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla, haseł powiązanych z pisarkami, ich życiem i twórczością oraz artykułów powiązanych z twórczością i życiem kobiet nagrodzonych Nagrodą Nobla. Na najaktywniejsze edytorki i edytorów czekają nagrody książkowe od Wydawnictwa Literackiego, ułożone w kolekcje-niespodzianki. Laureatki i laureaci będą mogli wybrać kolekcję „bizarną”, „ekscentryczną”, „dysocjacyjną”, „dzienną/nocną” i „czułą”; otrzymają także unikatowe zakładki ze ścinków taśmy światłoczułej, na której utrwalono twórczość Tokarczuk zdeponowaną niedawno w Światowym Archiwum Arktycznym. Jury konkursu przyzna nagrodę specjalną w postaci książki z osobistą dedykacją od Olgi Tokarczuk. Wśród wszystkich osób, które dodadzą treści dotyczące szwedzkich pisarek dodatkowo rozlosowane zostaną nagrody od Ambasady Szwecji w Polsce. Szczegóły konkursu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pisarki,_poetki,_artystki_–_noblistki!

Konkursy literackie – wyniki i kolejne wyzwanie dla uczniów

Pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury oraz Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO, zrealizowany został pierwszy konkurs literacki mający na celu promocję czytelnictwa, a przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich i czerpania przyjemności z literatury. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Na konkurs wpłynęło aż 307 prac. W grupie wiekowej 4–5 klasa najlepsza okazała się Michalina Hrynkiewicz, II miejsce przypadło ZoiMalkogiorgos, III miejsce – Filipowi Kuderewiczowi, została również wyróżniona Alicja Focik. W starszej grupie wiekowej, 6–8 klasa,  I miejsce zajęła Alicja Grudzień, II miejsce – Julia Krzyżanowska oraz przyznane zostały dwa trzecie miejsca: Amelii Króliczewskiej oraz Ewelinie Kwaterczak. Równolegle odbywał się konkurs organizowany z Wydawnictwem Muchomor na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?“. Nagrodę główną zdobył siedemnastoletni Jakub Kloza z Białegostoku, a wyróżniony został Wiktor Litwin z V LO we Wrocławiu.

To nie koniec wyzwań. Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury ogłosiły kolejny konkurs, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki. Przyświecają mu słowa Olgi Tokarczuk: „To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie siebie jako laureatek lub laureatów Nobla i przygotowanie mowy noblowskiej o objętości do 6 tysięcy znaków (ze spacjami). „Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – czytamy w opisie konkursu. Krótkie formy literackie można przesyłać do 26 lutego 2021 r. na adres: konkurs@domliteratury.wroc.pl, wpisując w tytule: „Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół ponadpodstawowych”. Konkurs na mowę noblowską ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac. Wyniki zostaną ogłoszone 31 marca 2021 roku na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl, gdzie znajdują się także regulamin konkursu oraz specjalnie przygotowane, bezpłatne scenariusze lekcji do wykorzystania i przeprowadzenia podczas zajęć w szkołach ponadpodstawowych, jak również materiały wideo, które mogą być pomocne w przygotowaniu się uczniów do konkursu. Nagrodami w konkursie są książki z autografem Noblistki i zaproszenie do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które odbędą się w pierwszej połowie 2021 roku.

#Zezwierzęcej: z perspektywy zwierząt

Już 13 grudnia o godz. 17:00 Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza na kolejną debatę z cyklu #Zezwierzęcej, podczas której goście spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął na perspektywę poprawy losu zwierząt w Polsce. „Piątka dla zwierząt” wywołała mnóstwo kontrowersji: z jednej strony protesty wielu rolników i producentów futer, z drugiej entuzjazm, ale i krytykę organizacji prozwierzęcych. Rozmawiać będą Katarzyna Topczewska, adwokatka specjalizująca się w sprawach dotyczących praw zwierząt i Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!. Dyskusję poprowadzi Ludwika Włodek. Spotkanie odbędzie się gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie i będzie transmitowane na Facebooku Fundacji Olgi Tokarczuk.

Więcej informacji:

www.facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk,
www.literatura.wroclaw.pl ,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pisarki,_poetki,_artystki_–_noblistki

 

Wasze komentarze

Ja wohl! Frau Olga!
czwartek, 10.12.2020 21:38 autor:
poniedziałek, 11.1.2021 10:08
poniedziałek, 4.1.2021 13:36
sobota, 5.12.2020 00:00
poniedziałek, 30.11.2020 09:24
poniedziałek, 23.11.2020 14:09
piątek, 13.11.2020 12:05
wtorek, 10.11.2020 11:59
czwartek, 5.11.2020 10:00
czwartek, 29.10.2020 11:24
piątek, 23.10.2020 14:16
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna