komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

wtorek, 15 czerwca 2021

Wita, Jolanty

Rodzinna Willa pod Dębem

czwartek, 19.11.2020 11:19 , odsłony: 4514
kategorie artykułu:

Rodzinna Willa pod Dębem

Co jest jednym z największych problemów rodziców dzieci z niepełnosprawnościami? Niepokój o ich przyszłość. Co z nimi będzie, kto się zaopiekuje, kiedy rodzice odejdą z tego świata? Gdzie ich dzieci znajdą dom?

Zwykle osoby z niepełnosprawnościami, które nie mogą żyć samodzielnie, po śmierci swoich opiekunów trafiają do domów pomocy społecznej. Ale przykład z Dzierżoniowa pokazuje, że można znaleźć lepsze rozwiązanie.

Bezpieczna przystań

Sześć lat temu dzięki dzierżoniowskiemu oddziałowi Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), do budynku przy ulicy Parkowej wprowadziło się trzydziestu trzech nowych mieszkańców. Willa pod Dębem to mieszkania wspomagane, które utrzymują lokatorzy – dorosłe osoby z niepełnosprawnościami. To miejsce, w którym żyją samodzielnie, ale mają wsparcie – pielęgniarki, asystenta, a przede wszystkim siebie. Tworzą zintegrowaną społeczność. – Zostałam sama – mówi Wioletta Kaczmarek, mieszkanka Willi po Dębem – ale mam tutaj dużo koleżanek i kolegów, którzy mnie wspierają i pomagają. Naprawdę jest super!

Fot. Kamil Choragwicki

Lokatorzy z Parkowej, choć mieszkają osobno, każdy w swoim mieszkaniu, to wspólnie dbają o Willę pod Dębem, bo to ich dom. Mogą mieszkać razem ze swoimi rodzicami lub opiekunami, ale najważniejsze jest to, że są u siebie i czują się bezpiecznie.

Samodzielność i wspólnota

Wioletta Kaczmarek do Dzierżoniowa trafiła z Bielawy. Mieszka sama i jak większość mieszkańców Willi pod Dębem pracuje w pobliskim Zakładzie Aktywności Zawodowej PSONI. – Pracuję w Ciastkarni – mówi pani Wioletta. – Lubię swoją pracę i nie chcę jej zmieniać. Płakałabym, gdybym musiała. Przyzwyczaiłam się i bałabym się pracy z innymi ludźmi.

Kiedy powstał ZAZ mieszkańcy Willi pod Dębem ucieszyli się, że mogą pójść do pracy. Dla nas to było zaskoczenie, – opowiada pani Wioletta – że możemy zarobić dla siebie pieniążki. Bo wiadomo trzeba z czegoś żyć, poopłacać rachunki. Wszyscy byliśmy zdziwieni, że możemy normalnie legalnie pracować – dodaje.

Po powrocie z pracy w Willi pod Dębem jest czas na odpoczynek, naukę i rozmowę. – Każdy ma swoje mieszkanie, ale dużo czasu spędzamy wspólnie. Mamy salon, gdzie gramy w gry, pijemy kawę, rozmawiamy, a także salę ze sprzętem, gdzie ćwiczymy – tłumaczy pani Wioletta.

Mieszkania wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami zapewniają różne formy wsparcia. Do Willi pod Dębem przychodzi animator czasu wolnego, swój gabinet ma także pielęgniarka, by w razie potrzeby udzielić szybko pomocy medycznej. Tych, którzy nie mają bliskiej rodziny odwiedzają asystenci, uczący samodzielności. Razem z podopiecznym robią zakupy, pokazują, jak załatwić sprawy w urzędach czy bankach, a także dbają o zdrowie, pilnując wizyt lekarskich.

Willa pod Dębem w Dzierżoniowie powstała dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz środkom zebranym przez PSONI. Jest „rodziną zastępczą” dla jej mieszkańców – dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

Maria Dembowska, Aleksandra Sztobryn-Kwiecińska

     

     

  

www.wpelnisprawni.pl

 

 
poniedziałek, 14.6.2021 00:00
wczoraj, 15 godz temu
6
wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
65
niedziela, 13.6.2021 18:00
4
niedziela, 13.6.2021 14:00
sobota, 12.6.2021 16:25
31
piątek, 11.6.2021 12:35
16
czwartek, 10.6.2021 00:00
środa, 9.6.2021 07:50
8
piątek, 11.6.2021 12:00
19
piątek, 11.6.2021 11:30
12
czwartek, 10.6.2021 14:21
17
czwartek, 10.6.2021 13:00
27
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK