Przyjdź na spotkanie z Niemczańskim Zamkiem Książęcym

wtorek, 17.10.2023 14:30 1494 2

Stowarzyszenie MUZEUM ZIEMI NIEMCZAŃSKIEJ serdecznie zaprasza w najbliższą sobotę 21.10.2023 r., o godzinie 17.00 do Niemczy, na spotkanie z Niemczańskim Zamkiem Książęcym.

W ramach swoich działań popularyzujących regionalne dziedzictwo kulturowe Stowarzyszenie chciałoby tym razem przybliżyć szczególne miejsce dla historii nie tylko Niemczy, ale i całego Śląska - Zamek Piastów Śląskich w Niemczy. Jego początki istnienia mogą sięgać 1000 lat wstecz, a wielosetletnia historia obfituje zarówno w momenty doniosłe, jak i dramatyczne. Strategiczne położenie daje zamkowi bardzo wysoką pozycję w regionie, ale i przyciąga ataki. Przykładem są choćby czasy najazdów tatarskich, podczas których wedle Jana Długosza przebywa tu bezpiecznie księżna Jadwiga Śląska, czy też okres wojen husyckich, kiedy to Husyci tworzą tu swą główną bazę wypadową grabieży na Dolnym Śląsku. Dla samego Stowarzyszenia to skądinąd także bardzo wyjątkowy obiekt, gdyż dokładnie w 1926 r. powstało tu Muzeum w Niemczy (zlikwidowane po 1950 r.). 

Na spotkaniu będzie można m.in. zobaczyć makietę Zamku Niemczańskiego w formie sprzed pożaru w 1735 r., autorstwa Ryszarda Szerera oraz posłuchać wykładu "Historia i możliwości rekonstrukcji zamku w Niemczy" dwójki wrocławski historyków sztuki Mai Kwiecińskiej i Radosława Glińskiego (także archeologa). Będzie to wyjątkowa okazja także by przywołać historię ludzi związanych z zamkiem oraz pomarzyć nieco o jaśniejszych horyzontach jego przyszłości.

 

Zapraszamy 21.10.2023 r., godz. 17.00, Niemcza ul. Piastowska 7.

 

Biogramy autorów:

Ryszard Szerer – ur. w 1941 r. w Stryju pod Lwowem, pół wieku spędził we Wrocławiu, a od 30. lat mieszka w Niemczech.

Człowiek ciekawy życia, oddany wielu pasjom. Za młodu sportowiec (boks, lekkoatletyka, zapasy), muzyk amator i wędkarz. Ale największą pasją było i jest modelarstwo, któremu poświęca się od blisko 70 lat. Przez 20 lat prowadził pracownię modelarską we wrocławskim MDK Światowid, gdzie dzielił się wiedzą i pasją z kilkoma pokoleniami młodych ludzi. Od połowy lat 60. XX w. jest aktywnym sędzią modelarskim na konkursach krajowych i międzynarodowych, na których wystawia także własne modele – najczęściej lotnictwo polskie, zwłaszcza przedwojenne. W latach 80. XX w. organizował we Wrocławiu międzynarodowe zawody modeli redukcyjnych. W Niemczech, po przejściu na emeryturę, pracował wiele lat w muzeum historycznym w Korbach jako konserwator dzieł sztuki, a także tworzył liczne makiety, które do dzisiaj są elementami tamtejszej ekspozycji stałej.

Maja Kwiecińska – historyczka sztuki i architektury, edukatorka muzealna. Popularyzatorka wiedzy o sztuce, architekturze i urbanistyce, zwłaszcza tej regionalnej. Prowadzi wykłady popularnonaukowe dla dorosłych oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Absolwentka II edycji studiów podyplomowych Archi:kultura – edukator architektoniczny.

Radosław Gliński – historyk sztuki i archeolog, złożył pracę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują architekturę i urbanistykę średniowieczną oraz nowożytną (zwłaszcza dolnośląską), a także ochronę zabytków architektury. Autor artykułów naukowych z tego zakresu, współautor Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce i śląskich tomów Atlasu Historycznego Miast Polskich. Prowadzi badania architektoniczne i archeologiczne.



 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Kietlinianka czwartek, 19.10.2023 14:00
A nie rozumiesz, że to Renatka robi już kampanię temu...
wtorek, 17.10.2023 19:14
Szkoda czasu na bazgroły