komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 2 sierpnia 2021

Kariny, Gustawa

Przedstawicielstwo Dolnego Śląska w Dreźnie już otwarte

wtorek, 15.6.2021 14:25 , komentarze: 0 , odsłony: 169
kategorie artykułu:

W obecności marszałka Cezarego Przybylskiego otwarto dziś w Dreźnie Regionalne Biuro Dolnego Śląska w Dreźnie. To drugie przedstawicielstwo samorządu województwa za granicą po regionalnym biurze w Brukseli. W uroczystości uczestniczyli także m.in. Michael Kretschmer – Premier Wolnego Państwa Saksonia, Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Krzysztof Bramorski – Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

- Zależy nam, aby nasze biuro regionalne w Dreźnie było miejscem, gdzie firmy, szkoły, organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy obu regionów znajdą informacje o możliwościach współpracy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. – Czas pandemii nieco opóźnił naszą inicjatywę, ale jednocześnie pokazał jak ważna jest współpraca międzyregionalna. Dzięki doskonałym relacjom z władzami Saksonii cały czas monitorowaliśmy sytuację i staraliśmy się podejmować najlepsze decyzje dla naszych mieszkańców. Przy tej okazji raz jeszcze dziękuję premierowi Michaelowi Kretschmerowi za osobiste zaangażowanie, wsparcie i liczę na to, że otwarte dziś biuro regionalne Dolnego Śląska w Dreźnie pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć nasze wspólne relacje – mówi marszałek Przybylski.

17 czerwca minie trzydzieści lat od momentu podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Tamten przełomowy dzień i postanowienia traktatowe stanowiły solidny fundament pod budowę relacji polsko-niemieckich. Przez lata Dolny Śląsk nawiązał bliską współpracę z trzema regionami Republiki Federalnej Niemiec: Wolnym Państwem Saksonia, Dolną Saksonią oraz Brandenburgią.

Współpraca regionalna Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia sięga lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Rozpoczęło ją podpisanie Wspólnego Oświadczenia 17 września 1999 roku. Od tego czasu współpraca rozwija się na różnych polach: między samorządami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, szkołami, uczelniami i ośrodkami badawczymi oraz instytucjami otoczenia biznesu.

- To miejsce w centrum naszego miasta symbolizuje jak szczególnym partnerem jest dla nas Dolny Śląsk, a  czas pandemii udowodnił jak wartościowa i ważna jest nasza wzajemna współpraca. Życzę aby nowe biuro Dolnego Śląska stało się miejscem, z którego wychodzić będą kolejne inicjatywy budujące naszą przyszłą kooperację – mówił premier Michael Kretschmer.

Siedziba otwartego dziś oficjalnie biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna w bezpośrednim towarzystwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu, miejsca gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii. To właśnie dzięki Premierowi Michaelowi Kretschmerowi, który osobiście zaangażował się w znalezienie odpowiedniego miejsca, Dolny Śląsk będzie mógł pochwalić się atrakcyjną lokalizacją w sercu miasta.

Celem utworzenia nowego Biura jest pielęgnacja dobrych relacji mieszkańców Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia, a także dalszy rozwój cennej współpracy. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego będzie pierwszym kontaktem dla każdego, kto szuka informacji o Dolnym Śląsku lub ma zamiar nawiązać współpracę z podmiotami z naszego regionu.

Biuro będzie promować potencjał społeczny prężnie działających na Dolnym Śląsku organizacji pozarządowych, organizować spotkania mieszkańców Saksonii z dolnośląskimi instytucjami kultury, prezentować dorobek artystyczny, a także angażować się w wydarzenia przybliżające kulturę polską, poprzez koncerty, pokazy filmów oraz inne spotkania artystyczne.

Dolnośląscy i saksońscy przedsiębiorcy zainteresowani współpracą w regionie sąsiada lub poszukujący partnerów biznesowych znajdą tu wskazówki gdzie i jak najskuteczniej takie kontakty nawiązać. Nie zabraknie również ofert odpoczynku i propozycji na spędzanie wolnego czasu Dolnym Śląsku. Promowane będą tu najciekawsze atrakcje turystyczne i regionalne produkty. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie będzie drugim przedstawicielstwem samorządu województwa za granicą po Regionalnym Biurze w Brukseli.

- Saksonia to nasz główny region partnerski, z którym łączą nas bliskie stosunki. Do utworzenia tego biura przygotowywaliśmy się kilka lat. Dziś oficjalnie je otwieramy. Wierzę, że jego działalność pomoże w rozwoju i pielęgnacji naszej współpracy międzyregionalnej. Chcemy, by było to miejsce, gdzie zwrócić się może każdy kto szuka informacji o Dolnym Śląsku lub ma zamiar nawiązać współpracę z podmiotami z naszego regionu - podsumowuje Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Marszałek Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonia, podpisali dziś również Wspólne Oświadczenie o Współpracy między Województwem Dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonia, wyrażające wolę dalszego pogłębiania współpracy. Podpisane Oświadczenia swą treścią nawiązuje do Oświadczenia o Współpracy podpisanego 17 września 1999 roku.

Obie strony doceniają fakt, że współpraca transgraniczna w ciągu ostatnich 20 lat partnerstwa regionalnego pomiędzy Województwem Dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonią stała się naturalnym elementem codziennej działalności obu administracji. Wiele wspólnych projektów przyczyniło się do rozwiązania problemów i wniosło wartość dodaną dla społeczności po obu stronach granicy, w szczególności w dziedzinie transportu drogowego, środowiska i rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego i sądownictwa, a także edukacji i nauki. Od momentu powstania partnerstwa regionalnego powstały nowe obszary współpracy. Celem podpisanego dokumentu jest jeszcze większe zbliżenie obywateli obu regionów, a tym samym wspieranie procesu integracji europejskiej na szczeblu regionalnym.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 13 godz temu
sobota, 31.7.2021 18:00
1
sobota, 31.7.2021 22:50
1
piątek, 30.7.2021 19:00
1
piątek, 30.7.2021 16:42
3
piątek, 30.7.2021 10:00
czwartek, 29.7.2021 15:00
3
czwartek, 29.7.2021 13:30
czwartek, 29.7.2021 12:26
1
czwartek, 29.7.2021 12:22
1
czwartek, 29.7.2021 11:23
37
środa, 28.7.2021 11:00
2
środa, 28.7.2021 13:34
1
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK