Program „Bezpieczna+” w ZG nr 3

czwartek, 1.12.2016 23:10 871 0

W roku szkolnym 2016/17 w Zespole Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie realizowany jest rządowy program „Bezpieczna+”. W ramach tego programu uczniowie, rodzice oraz nauczyciele biorą udział w zajęciach wychowawczo-edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy, ucząc się konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz rozwijania talentów i zainteresowań.
W październiku cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę zniczy dla naszych rodaków za wschodnią granicą. W ramach akcji zebrano 312 zniczy, które zostały przekazane do Gimnazjum nr 1, a następnie przewiezione do Wrocławia. Akcja miała na celu zachęcenie uczniów do większej aktywności obywatelskiej oraz kształtowanie prospołecznej postawy.

W ramach integracji z lokalnym środowiskiem 4 października w szkole odbył się Międzyszkolny Dwubój Sportowy, który zachęcał do aktywnego spędzania czasu wolnego. Do rozgrywek została zaproszona młodzież z Gimnazjum nr 1. W atmosferze dobrej zabawy wdrażano młodzież do współpracy, współzawodnictwa zespołowego, opartego na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i życzliwości. Drużyny rywalizowały o Puchar Dyrektora Zespołu Gimnazjów nr 3 w dwóch dyscyplinach: piłce nożnej chłopców oraz piłce koszykowej dziewcząt. Turniej odbył się na Orliku przy ZG3. W obu dyscyplinach zwyciężyli gospodarze.

Uczniowie z klas 1a, 2c i 3m uczestniczyli także 21 października w zajęciach psychoedukacyjnych „Rozwiązywanie konfliktów drogą mediacji i negocjacji”. Poprowadził je terapeuta profesor Tomasz Bilicki - twórca programu „Motivation Punch”, będącego nowoczesną formą profilaktyki zachowań ryzykownych typu liderskiego oraz motywacyjnego. 

A już kilka dni później, w dniach 25-27 października, pierwszoklasiści spotkali się z Małgorzatą Jarzynką-Oleksy ze Straży Miejskiej Dzierżoniowa, by omówić sprawy dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły i do domu. Zapoznali się z zasadami postępowania w sytuacjach niebezpiecznych, zagrażających życiu lub zdrowiu i bezpiecznych zachowań w szkole, w domu, na ulicy oraz w nagłych przypadkach.

17 listopada w ramach Akademii Rodzica odbyło się zaś szkolenie dla rodziców „Depresja jest bolesna. Jak pomóc dziecku w depresji?”. Szkolenie przeprowadziła doktor nauk humanistycznych i psycholog Renata Bibik. Rodzice dowiedzieli się, jakie są przyczyny depresji oraz jak rozpoznać jej objawy. Otrzymali wskazówki, jak wspierać dziecko w depresji oraz gdzie szukać specjalistycznej pomocy. 

Wszyscy uczniowie i nauczyciele ZG 3 spotkali się 22 listopada z szefem dzierżoniowskiego sztabu wolontariatu Jarosławem Rudnickim. Lider dzierżoniowskiego wolontariatu zachęcał młodych ludzi do aktywnego włączenia się w działalność charytatywną, która stanowi alternatywę dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień.

Niezwykle ciekawe okazały się wykłady i warsztaty pt. „Fotografia otworkowa” zorganizowane na Uniwersytecie Wrocławskim 26 listopada. Podczas zajęć młodzież rozwijała podstawowe umiejętności z zakresu fotografii oraz poznała różne jej oblicza. Zajęcia przyczyniły się do zwiększenia motywacji uczniów do działania i wiary we własne możliwości, a także wskazały aktywne sposoby spędzania wolnego czasu.

25 listopada odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacko-Profilaktyczny dotyczący savoir – vivre`u, w którym w ramach integracji ze środowiskiem lokalnym udział wzięli również uczniowie z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Zadaniem uczestników było napisanie krótkiego utworu poetyckiego promującego znajomość oraz stosowanie w życiu zwyczajów i reguł grzecznościowych. Na konkurs wpłynęło 51 prac. I miejsce zajęła Natalia Kusiak z kl. 2 e ZG 3,
II miejsce jurorzy przyznali Kacprowi Mazurowi z kl. 1 c G 1, a III - Miłoszowi Waszkiewiczowi z kl. 1 f ZG 3.

UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)