Praca w Niemczech - jak stworzyć skuteczne CV?

poniedziałek, 19.9.2022 08:51 802

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych nikogo już nie dziwi, tym bardziej w obecnych czasach. Znalezienie godnej zaufania pracy jest jednak trudne, m.in. z uwagi na ogromną konkurencję. Praca w Niemczech to w tej chwili marzenie wielu naszych rodaków, ale nie każdy wie, jak we właściwy sposób podejść do tego tematu. Gdzie szukać najlepszych ofert, jak aplikować i przede wszystkim, co powinno zawierać CV w języku niemieckim? Poniżej wyjaśniamy te i wiele innych istotnych kwestii!

Żyjemy w czasach, w których emigracja zarobkowa jest już normą, a jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez naszych rodaków są właśnie Niemcy. Zachodni rynek pracy zachęca do siebie przede wszystkim wysokimi zarobkami, ale na uwagę zasługują też ogólnie korzystne warunki zatrudnienia. W tym miejscu warto zadać sobie jednak pytanie o to, jak znaleźć dobrą pracę w Niemczech? Sprawdźmy to!

Rynek pracy w Niemczech - wszystko, co warto wiedzieć?

Niemiecki rynek pracy jest bardzo chłonny i otwarty na Polaków. Nasi zachodni sąsiedzi zatrudniają ponad 40 mln osób, w tym wielu obcokrajowców, a liczba ta będzie stale rosnąć. Wszystko to sprawia, że Niemcy pod względem poziomu zatrudnienia plasują się w europejskiej, ale i światowej czołówce, notując bardzo niską stopę bezrobocia. Większość z ofert dotyczy oczywiście pracy fizycznej, ale znajdą się też propozycje dla pracowników umysłowych, w tym nawet wyższe stanowiska kierownicze. Niemcy przede wszystkim poszukują wykwalifikowanych specjalistów w wąskich dziedzinach. Mowa tutaj o wielu branżach, w tym motoryzacyjnej, energetycznej, budowlanej, IT, transporcie kolejowym, a także opieki zdrowotnej.

Praca w Niemczech - gdzie szukać?

Poszukiwanie pracy za naszą zachodnią granicą odbywa się na dwa sposoby: poprzez agencje lub indywidualnie. Pierwsze rozwiązanie jest atrakcyjne dla osób, które stawiają w tej materii pierwsze kroki i nie mają nikogo, kto poprowadziłby ich przez wszelkie formalności. Jeśli jednak nie chcemy dzielić się z nikim prowizją z naszego wynagrodzenia, świetnym rozwiązaniem jest samodzielne poszukiwanie atrakcyjnych ofert. Na szczęście, w tej chwili jest to prostsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dzięki specjalnym portalom ogłoszeniowym, zarówno tym polsko, jak i niemieckojęzycznym. Alternatywą, choć o wiele bardziej skomplikowaną, jest szukanie pracy za pośrednictwem stron internetowych konkretnych firm i kontaktowanie się z nimi bezpośrednio. Można również wybrać się na targi pracy lub skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej, która jednak wiąże się zazwyczaj z wydatkiem. Częstym sposobem na zdobycie pracy w Niemczech są też tzw. polecenia znajomych lub członków rodziny, którzy już pracują poza Polską.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem poszukiwań pracy w Niemczech warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości, potrzeby i oczekiwania. Zastanówmy się także nad tym, jakie kompetencje oraz umiejętności posiadamy i w jaki sposób możemy je wykorzystać na zachodnim rynku pracy. W większości przypadków koniecznością jest oczywiście znajomość języka niemieckiego na poziomie biegłym lub chociaż komunikatywnym, w zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujemy i czy będziemy posługiwać się tym językiem na co dzień. W takich sytuacjach musimy liczyć się z tym, że już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter sprawdzi nasze umiejętności językowe.  

Zatrudnienie w Niemczech a formalności

Jednym z najczęściej padających pytań dotyczących pracy w Niemczech jest to, czy Polacy muszą uzyskać jakiekolwiek pozwolenie? Jak się okazuje, większość osób, które decydują się na podjęcie zatrudnienia za zachodnią granicą, nie potrzebuje żadnej zgody. Jako członkowie Unii Europejskiej mamy pełną swobodę jeśli chodzi o przemieszczanie się, jak i pracę w innych krajach należących do Wspólnoty. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że czym innym jest brak konieczności uzyskania pozwolenia, a czym innym inne warunki formalne, jakie trzeba spełnić, aby zostać zatrudnionym na konkretnych stanowiskach. Zdarza się bowiem tak, że w niektórych profesjach nie obejdzie się np. bez posiadania stosownych kwalifikacji czy stopnia naukowego.

Rekrutacja do pracy w Niemczech

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak wygląda rekrutacja do pracy w Niemczech. Wiele zależy od charakteru danego stanowiska oraz zasad, jakimi kieruje się pracodawca. W większości przypadków jednak, pierwszym krokiem jest zawsze przesłanie CV, a często także listu motywacyjnego, w którym wyjaśniamy, dlaczego zależy nam na tej konkretnej pracy. Jak się okazuje, CV po niemiecku a niemieckie CV to dwie różne kwestie! Tymczasem, niektórzy wciąż popełniają błąd polegający na tym, że aplikując do pracy w niemieckiej firmie wysyłają polskie CV przetłumaczone na język niemiecki. W praktyce aplikacja taka może być odrzucona przez rekrutera ze względu za niezgodną z obowiązującymi zasadami formę.

CV po niemiecku - jak przygotować?

Niemieckie CV posiada ściśle określoną strukturę, poczynając od nagłówka “Lebenslauf” (tj. życiorys), kończąc na podaniu miejsca i daty przygotowania CV oraz własnoręcznym podpisie. Sekcje warto ułożyć w następującej kolejności: dane osobowe, edukacja, doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz kompetencje, inne aktywności, które mogą dać wartość przyszłemu pracodawcy. Podobnie jak w Polsce, jedną z cech, jakie powinno posiadać niemieckie CV, jest prosta forma, przejrzystość oraz zwięzłość. Wszystkie informacje najlepiej umieścić na jednej stronie, aby były czytelne i łatwo przyswajalne dla rekrutera. Najistotniejszy jest pierwszy rzut oka na CV, dlatego należy wyszczególnić tylko te informacje, które są wartościowe i przydatne dla potencjalnego pracodawcy. Nie trzeba oczywiście wspomnieć o tak oczywistej sprawie, jak poprawność językowa. Wszelkie błędy mogą bowiem przekreślić nasze szanse. Zanim przystąpi się do przygotowywania niemieckiego CV, trzeba dokładnie zgłębić temat. Zdobądź więc szczegółową wiedzę i stwórz cv po niemiecku. W tym celu można też skorzystać z gotowych wzorów, dostosowując je oczywiście do indywidualnych potrzeb.