komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

Powrót Szkół Niepublicznych w Bielawie na Powiatowe Prezentacje Szkół

czwartek, 1.1.1970 01:00 , odsłony: 3895
kategorie artykułu:

Rozmawiamy z Darią Michalską o powrocie Szkół Niepublicznych w Bielawie na Prezentacje Szkół Ponadgimnazjalnych i Ponadpodstawowych Powiatu Dzierżoniowskiego. 


- Przez 6 lat zarządzane przez Panią placówki były nieobecne na tym ważnym dla lokalnej oświaty wydarzeniu, teraz wracają w dobrym stylu, proszę odnieść się do tej sytuacji. 

- Nasza nieobecność wynikała z polityki oświatowej prowadzonej przez poprzednią władzę powiatu, tutaj mój komentarz jest zbyteczny. Ważne, że powiał teraz sprzyjający wiatr. Zawsze uważałam, że szkolnictwo niepubliczne jest alternatywne, a w sieci szkół Powiatu Dzierżoniowskiego prowadzone przeze mnie szkoły w Bielawie uzupełniają wyjątkową niszę, odpowiadającą na potrzeby uczniów. Myślę tutaj szczególnie o młodzieży gimnazjalnej, która jeszcze przed dziejącą się reformą trafiała  na skutek różnych zdarzeń losowych do Hufca Pracy. Kilkanaście lat temu w porozumieniu z bielawskim hufem utworzyłam Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy z misją edukacji młodzieży, która będzie miała szanse na zdobycie zawodu, a nade wszystko zagospodarowanie swojego niewątpliwego potencjału w obronie przed wykluczeniem społecznym. Nie ukrywam, że w przypadkach jednostkowych mieliśmy do czynienia z historiami trudnymi, wręcz dramatycznymi. Dzisiaj, kiedy rocznikowo byli gimnazjaliści równolegle są uczniami klasy 7 i 8 podstawówki zmieniła się tylko nomenklatura szkoły sama zaś jej istota pozostała podobna. Dziejące się zmiany w centralnie zarządzanym systemie edukacji przeniosłam na swoje podwórko i dostosowałam ofertę do potrzeb.

- Ta oferta jest rzeczywiście bardzo bogata i zróżnicowana, nie ukrywam, że styl jej prezentacji odkąd pamiętam zawsze był imponujący. Proszę o uchylenie rąbka tajemnicy jak to się robi, że udaje się Pani od prawie 20 lat realizować obrany kurs na zmianę  stereotypów o myśleniu o szkole.

- Nic się nie udaje, cudów nie ma. Będę pewnie trywialna jak powiem, że to ciężka praca doprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem dzisiaj. Mam w głowie takie słowa Dana Browna z „Cyfrowej Twierdzy”: „Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu”. Obecnie Szkoły Niepubliczne to Europejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy; Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące; Szkoła Wielobranżowa; Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych; Szkoła Policealna; Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Wszechnica Nauczycielska”; Instytut Studiów Podyplomowych warszawskiej uczelni wyższej, Studia licencjackie i magisterskie w Wyższej  Szkole Nauk Pedagogicznych w Warszawie/filia w Bielawie. Dzieci, młodzież i dorośli znajdą tu czego potrzebują. Wystarczy sięgnąć. Mając na względzie procesy rozwoju dzieci i młodzieży, narastającą problematykę różnego typu dysfunkcji, zwłaszcza emocjonalnych utworzyłam dodatkowo placówkę wsparcia jaką jest Prywatna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna MENTOR w Bielawie, zatrudniłam też socjoterapeutę, by w ten sposób stworzyć bezpieczną szkołę, w której uczeń w sytuacjach stresowych, trudnych znajdzie bezpieczny port. Z usług poradni mogą korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu i nie tylko. Z myślą o pedagogach Ośrodek Doskonalenia „Wszechnica Nauczycielska” proponuje bogatą ofertę metodyczną, merytoryczną, szkolenie kadry, czy flagowy, cykliczny program pod nazwą „Forum Pedagogiczne”. Niebawem już jego 15 edycja z dr Marzeną Żylińską. Moja nieukrywana duma to absolwenci Kursów Kwalifikacyjnych, blisko setka nauczycieli poszerzyła swoje kwalifikacje o dodatkowe przedmioty. Korzyść naturalnie jest tu niekwestionowana, w topniejącym rynku pracy dokument uprawniający do nauki kilku przedmiotów jest bezapelacyjnie kartą przetargową. Natomiast od początku otwarcia Instytutu Studiów Podyplomowych w tym roku nowe kwalifikacje uzyska blisko trzysetny nauczyciel. Uzupełnię jeszcze listę placówek o Blue Academy Szkołę Językową, w której indywidualnie lub w zorganizowanych grupach realizujemy kursy najpopularniejszych dzisiaj języków komunikacji globalnej.

- Pracy jak słyszę ma Pani ogrom, aż trudno nie zapytać o kondycję. Nie za dużo jak na jedną osobę? 

- Nie narzekam, daję radę, panuję nad sytuacją….to znane szlagworty. Zupełnie poważnie odpowiem wprost, jak każdy człowiek bywam zmęczona, albo jak to mówi młodzież padnięta i mam słabsze momenty. Nauczyłam się jednak delegować zadania, chociaż podskórnie ciągle mam włączony system „sprawdzam’”. Kto prowadzi własną firmę to wie o czym mówię. Prawda jest taka, że chcąc być na bieżąco w sprawach nowoczesnej oświaty trzeba się samemu ciągle uczyć, żeby być wiarygodnym trzeba rzeczywiście wyprzedzać konkurencję już nie o przysłowiową pierś, ale kilka kroków. Dzisiaj jest moda na trenerów personalnych, wg mnie najlepszym lekarstwem na odreagowanie „bólu istnienia” jest zwykła, ale jakże piękna proza życia, ale trener też mi pomaga. Sen, spacer, kino, kawałek dobrej literatury, jakaś eskapada w szeroki świat, ot takie tam, nic nadzwyczajnego i święty spokój.

- Pani dorobek zawodowy wydaje się właściwie kompletny. W Szkołach Niepublicznych widać jak na dłoni dyplomy; podziękowania, listy gratulacyjne, medale, odznaczenia, etc. Tylko usiąść na laurach. Czy tak?

- To nie moje DNA, postawienie opoki to nie koniec. Szkoły Niepubliczne to nie tylko nieruchomość przy ul. Wolności 105 w Bielawie. To żywy organizm. Filar to bezwzględnie uczniowie, ale też przecież nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Proszę nie zapominać, że jako dyrektor szkoły odpowiadam za realizację elementarnego celu jakim jest program edukacyjny i wychowawczy. W mojej placówce wciąż wiele się dzieje. Uczniowie korzystają z najnowocześniejszych metod edukacji, od kilku lat realizujemy program, SZKOŁA NA TABLETACH; korzystamy z tablic multimedialnych, wizualizujemy wiedzę w ciekawych formach prezentacji. Wielką wagę przywiązuję do sfery wychowania. Kadra pedagogiczna to sprawdzeni nauczyciele, pracujący z pasją, oddani swoim podopiecznym. W szkole działa Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Ananas”. Uczniowie otrzymują więc materialną pomoc dorażną, ale sami mogą też zafundować sobie stypendium dzięki frekwencji  na lekcjach i wysokiej średniej na świadectwie. Uczniowie szkół bezpłatnych: Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Wielobranżowej (26 zawodów) oraz Europejskiej Szkoły Podstawowej na początku każdego roku otrzymują w prezencie pakiet szkolny w postaci kurtki, koszulki i odwróconego wpisowego. Corocznie znacznie dofinansowany jest również wyjazd w formie wycieczki w atrakcyjne regiony Polski. Kultywujemy tradycje narodowe, patriotyczne, państwowe, lokalne. Dbamy o obyczaje świąt katolickich i świeckich. Ideą naszej placówki jest przygotowanie absolwenta intelektualnie sprawnego i świadomego społecznie obywatela. Każdy dzień w Szkołach Niepublicznych jest kolorowy. Zapraszam uczniów, żeby przekonali się sami. Faktografia obecna na www.michalska.pl 

Chciałam jeszcze dodać, że edukacja zaczyna się już na poziomie żłobka i przedszkola. Jesteśmy w trakcie rekrutacji do Przedszkola Językowego Europejska Akademia Dziecka oraz Niepublicznego Żłobka Akademia Maluszka w Dzierżoniowie. W planach również mam otwarcie bezpłatnej Szkoły Podstawowej Business Primary School w Dzierżoniowie. 

- Dziękuję za rozmowę.

 
poniedziałek, 14.9.2020 09:42
wtorek, 14.7.2020 11:56
piątek, 3.4.2020 15:49
piątek, 27.3.2020 10:00
wtorek, 8.10.2019 10:10
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny