Poseł Monika Wielichowska: PAKIET DLA POLSKICH RODZIN

środa, 20.4.2022 08:15 625 3

Żywność, paliwo, kredyty, energia... To wszystko drożeje w dramatycznym tempie. W tym czasie premier zajmuje się walką z prezydentem Francji, wicepremier szalonymi teoriami spiskowymi a prezes NBP heroicznie walczy o reelekcję, by móc znowu otrzymać 600 tys. zł premii.

Sobie miliony - Polakom drożyznę.

Trzeba działać natychmiast.

Mamy rozwiązanie.

W ubiegłym roku przyjaciel Kaczyńskiego, dziś prezes NBP Adam Glapiński, który chce reelekcji, opowiadał o cudzie gospodarczym. Taki to cud, że ceny w sklepach zmieniają się każdego dnia. Za tą samą cenę kupujemy coraz mniej. Chyba, że prezes NBP miał na myśli swoje zarobki (w ub. roku zarobił 1,1 mln zł i wypłacił sobie 600 tysięcy nagrody).

To nagroda za katastrofalne błędy rządu i Banku Centralnego, w wyniku których inflacja w Polsce jest największa od przeszło 20 lat. Jej dwucyfrowy już wynik, który nie powiedział ostatniego słowa, jest przyczyną nie tylko nieustannego wzrostu cen, ale i kosztów kredytów czy katastrofalnego spadku opłacalności oszczędzania.

Dziś Polacy płacą rachunki Kaczyńskiego, Morawieckiego i Glapińskiego. Płacą je, choć na własne im już nie starcza.

Niestety rząd w tych trudnych czasach koncentruje się na sianiu nienawiści, absurdalnych teorii, atakach UE i niechęci powrotu na ścieżkę praworządności, przez co Polska traci 700 mld zł na rozwój.

I popieraniu sojuszników Putina w UE: Le Pen i Orbana. Na życie obywateli nie starcza im już czasu.

  • rekordowa inflacja

  • rosnąca drożyzna w sklepach

  • historycznie wysokie raty kredytów

  • wszystko drożeje w wielkim tempie

Z tym zmagają się Polki i Polacy. To nasza codzienna rzeczywistość. W tym samym czasie rząd zajmuje się szalonymi teoriami spiskowymi, walczy z UE, a Prezes NBP Glapiński walczy o reelekcję, która jak się okazuje wcale nie jest taka pewna.

Dlatego musimy działać, by temu przeciwdziałać - natychmiast!

W środę przed świętami w Warszawie podczas Rady Krajowej przewodniczący Donald Tusk zaprezentował Pakiet ratunkowy dla polskich rodzin: trzy konkretne rozwiązania, które pozwolą polskim rodzinom przetrwać ten trudny okres, zachować stabilność domowych budżetów i ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Na #PakietdlaRodzin składają się:

20 % PODWYŻKI DLA SFERY BUDŻETOWEJ

Trzeba powiedzieć wyraźnie: nie będzie sprawnego państwa bez sprawnego sektora usług publicznych. Nie będzie sprawnego sektora usług publicznych tak długo, jak pracujący w nim nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej czy instytucji kultury będą się zastanawiać jak „przetrwać do pierwszego”. Dziś w obliczu galopujących cen trudno dziwić się desperacji wielu grup zawodowych. Dlatego w obliczu najwyższej od ponad 20 lat inflacji oraz utraty realnej wartości dochodów Polaków konieczne jest wsparcie dla pracowników sfery budżetowej. Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP zobowiązała parlamentarzystki i parlamentarzystów PO do złożenia rozwiązań legislacyjnych, których efektem będą nie mniejsze niż 20% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. * Z podwyżek będą wyłączone osoby pobierające wynagrodzenia na podstawie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

ZMNIEJSZENIE RAT KREDYTÓW

Prezes NBP Adam Glapiński wielokrotnie oszukał Polaków. Wtedy gdy mówił, że inflacja nie wzrośnie, jak również gdy twierdził, że stopy procentowe nie będą zmieniane. Niestety, wielu Polaków mu uwierzyło. Dziś, ich raty kredytów są często o 1 tyś. zł wyższe niż jeszcze w sierpniu 2021, gdy Prezes NBP twierdził, że żadnych podwyżek stóp nie będzie. Wraz z rosnącymi cenami energii, gazu, artykułów spożywczych stanowi to ciężar, którego wiele polskich rodzin po prostu nie jest w stanie udźwignąć. Dlatego też Platforma Obywatelska RP przedstawi rozwiązanie legislacyjne, którego efektem będzie efektywne zamrożenie raty kredytu hipotecznego dla polskich rodzin na poziomie z grudnia 2021. Maksymalna wysokość raty nie będzie wyższa niż z grudnia 2021. Łatwiej będzie przejść ten trudny okres wywołany katastrofalną polityką NBP oraz rządu PiS. Koszty operacji poniesie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

OBLIGACJE ANTYDROŻYŹNIANE

Najwyższa od ponad 20 lat inflacja uderza nie tylko w realną wartość dochodów Polaków. Rosnące ceny sprawiają także, że na wartości tracą odkładane przez nich latami oszczędności. Z miesiąca na miesiąc można za nie kupić po prostu coraz mniej. Oprocentowanie lokat w bankach sięga dziś zaledwie 2%, co przy prognozowanej inflacji na kolejne 12-mcy na poziomie kilkunastu % w żaden sposób nie chroni realnej wartości środków odkładanych latami przez Polki i Polaków.

Topnieją oszczędności ciężko pracujących polskich rodzin. Za tym dramatem stoi nieodpowiedzialna polityka rządu oraz NBP, dlatego potrzebne są rozwiązania, które będą z jednej strony dawały poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a z drugiej wspierały proces walki z inflacją. Dlatego Platforma Obywatelska przedstawi własny projekt ustawy chroniący wartość oszczędności Polaków za pomocą emisji 2-letnich obligacji, których:

* oprocentowanie będzie odpowiadało inflacji w okresie od momentu zakupu obligacji do momentu przedstawienia ich do wykupu,

* każdy Polak będzie mógł kupić obligacje w banku,

* wykup będzie możliwy w dowolnym momencie,

* limit dla jednej osoby będzie wynosił 50 tys. złotych.

Obligacje antydrożyźniane, zwiększając skłonność do oszczędzania na uczciwych warunkach, przyczynią się do ustabilizowania procesów inflacyjnych, dając nadzieję milionom polskich rodzin.

To jest czas na antypisowską tarczę – portfele Polaków muszą znów być bezpieczne. Chcemy chronić pensje przed spadkiem wartości, obywateli przed spiralą zadłużenia i oszczędności Polaków. To program kompletny.

Możliwy do zrealizowania.

Monika Wielichowska
  Poseł na Sejm RP

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

wtorek, 10.05.2022 19:43
Tylko idiota da się nabrać tym złodziejom i kłamczuchom.
Emerytka środa, 20.04.2022 11:32
Myślałam że się czegoś dowiem,jakichś pomysł na pomoc dla Polaków.Ale...
wtorek, 26.04.2022 19:22
Mierna POpulistyczna i wazeliniarska osobowość.