komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 8 sierpnia 2020

Cypriana, Emiliana

Porządkowali miejsc pamięci celem uczczenia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

sobota, 1.8.2020 20:00 , komentarze: 1 , odsłony: 234
kategorie artykułu:

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno są aktualne i dziś.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze.

Dlatego już od tygodnia Terytorialsi z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej  aktywnie włączyli się w przygotowania do 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego porządkując groby i pomniki na wrocławskich cmentarzach. Ponadto Dowódca Brygady płk Artur Barański wraz z  żołnierzami porządkującymi mogiły spotkali się z  kpt. Stanisławem Wołczaskim, żyjącym powstańcem warszawskim, który ze wzruszeniem opowiadał o Powstaniu Warszawski.

Pan Stanisław był dzieckiem, które bardzo szybko musiało dorosnąć i spełnić się jako mężczyzna, walczył roznosząc prasę, tak jak dorośli mężczyźni jak  starsi koledzy.  Zostawiło to ślad w Jego  sercu. Tych wspomnień zostało mu wiele co dla nas żołnierzy  jest bardzo  ważne. Tego się nie zapomni, nie wymaże z pamięci. Przeciwnie, trzeba o tym pamiętać i mówić o tym młodemu pokoleniu. – mówi płk. Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej  wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich. Już od kilku lat akcja  jest organizowana przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen”.

W akcję zaangażowali się również Dolnośląscy Terytorialsi. Żołnierze 16 DBOT przez kilka dni poprzedzających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zajmowali się  uprzątnięciem mogił na wrocławskich cmentarzach. Łącznie uporządkowano blisko 100 grobów Powstańców oraz ponad 100 grobów żołnierzy Armii Krajowej. 

W porządkowaniu grobów i oddaniu hołdu zmarłym zaangażowani również byli członkowie Stowarzyszenia Odra - Niemen, IPN Oddział Wrocław oraz przedstawiciele z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„Oddanie hołdu i opieka nad Powstańcami jest naszym obowiązkiem. Są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Swoim heroizmem udowodnili, że nie można tracić nadziei. Dzięki nim żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce”.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi od 8 maja 2017 r. Tego dnia Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”).

CHWAŁA BOHATEROM! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

 

Wasze komentarze

wczoraj, 5 godz temu
wczoraj, 11 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
czwartek, 6.8.2020 21:25
czwartek, 6.8.2020 14:00
piątek, 7.8.2020 01:00
3
czwartek, 6.8.2020 15:18
2
czwartek, 6.8.2020 15:16
czwartek, 6.8.2020 15:04
czwartek, 6.8.2020 15:21
1
środa, 5.8.2020 13:43
1
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie