Porażka bielawskich siatkarzy [WIDEO]

sobota, 18.2.2017 18:30 5730 1

Astra Nowa Sól jak na lidera przystało walczyła w Bielawie o każdą piłkę i się opłaciło, bo dzięki zwycięstwu 3:1, nie dość że w fazie play-off ominie na pewno rywalizacji z OFM Bielawianka Bester Bielawa, to w dodatku zwycięstwem tym zapewniła sobie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej. Powtórzyła tym samym rezultat z sezonu 2014/2015, kiedy to także była najlepsza w lidze, ale już w w fazie play-off musiała uznać wyższość czwartej wówczas ekipy Bielawianki. Astra dodatkowo zrewanżowała się gospodarzom z lekką nawiązką za przegraną 2:3 u siebie

W sobotę w Bielawie naprzeciwko siebie stanęły dwa równorzędne zespoły. Wyniki dwóch pierwszych setów potwierdzają to w stu procentach. Wygrane w tych partiach rozstrzygały się w samych końcówkach. W pierwszej partii szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę. Były i przewagi trzypunktowe,ale już od 21 punktu było remisowo. Seta tego wygrali gospodarze do 23, w pierwszej piłce setowej skutecznie blokując atak Michała Przybylskiego.

Całkiem inaczej mógłby może wyglądać wynik finalny tego spotkania, gdyby gospodarze dowieźli do końca wysokie ośmiopunktowe prowadzenie wypracowane w początkowej części drugiego seta. Było już bowiem 12:4 dla siatkarzy z Bielawy i wówczas trener przyjezdnych Przemysław Jeton zaczął coś zmieniać w grze swojego zespołu, dokonując trzech zmian. Przyniosło to efekt w postaci doprowadzenia przez jego zespół najpierw do remisu po 21 a następnie wyrównanie stanu spotkania na 1:1 (zwycięstwo na przewagi 24:26)

Wygranie drugiej partii, wychodząc z tzw. dołka, dodała skrzydeł liderowi a nam zupełnie odwrotnie, je podcięła. W kolejnych dwóch setach warunki na parkiecie dyktowali już tylko nowosolanie (może poza kilkoma zrywami gospodarzy) i goście zasłużenie zwyciężyli w tych setach, jak i w całym spotkaniu. Nie rozproszyła ich nawet informacja, którą otrzymali na początku czwartej partii od spikera z Bielawy, który pogratulował im pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej podając jednocześnie komunikat, że wicelider Chrobry przegrał w Oławie 2:3 (tym samym Głoogów nie mógł już zagrozić Astrze). Ale jak na profesjonalistów przystało goście zagrali do końca na 100%, za co należą się im słowa uznania. Siatkarze z Bielawy co prawda też już wówczas wiedzieli, że Żagań przegrywał 0:2 we Wrocławiu i nie będzie w stanie ich przegonić (wskoczyć na zajmowaną przez nas trzecią pozycję), ale to słabszej dyspozycji w trzeciej i czwartej odsłonie nie powinno usprawiedliwiać.

Na meczu z liederm na trybunach SP 10 w Bielawie mieliśmy zaszczyt gościć Ambasadora Polskiej Siatkówki, trzykrotnego Wicemistrza Europy i Olimpijczyka z Moskwy a prywatnie ojca naszego trenera – Pana Macieja Jarosza, który ostatnimi czasy jest komentatorem i ekspertem ds. siatkówki w telewizji Polsat Sport.

OFM Bielawianka Bester Bielawa – MKST Astra Nowa Sól 1:3 (23,-24,-19,-20)

Bielawa: Andrzejewski, Strubbe, Jutrzenka, Tomiałowicz, Glinka, Skwarcan, Byczek (libero - obrona), Kukla (libero-przyjęcie) oraz Szopiak, Grabowski, Gajek, Domański. Całe spotkanie w kwadracie spędził Oskar Iwanow.

Nowa Sól: Gajowczyk, Zimoń, Bitner, Ruciński, Przybylski, Jasnos, Odwarzny (libero) oraz Witkiewicz, Janusz, Grześkowiak. Całe spotkanie w kwadracie dla rezerwowych spędzili: Arkadiusz Zakrzewski (libero), Adrian Zakrzewski , Filip Ratajczak.

MVP spotkania został wybrany libero Astry Nowa Sól Bartosz Odwarzny.

Spotkaniem z liderem MKST Astra Nowa Sól zakończyliśmy rundę zasadniczą i od poniedziałku rozpoczynamy przygotowania do I rundy play-off. A w niej naszym przeciwnikiem będzie szósty zespół MKS Olavia Oława, który dzisiejszą wygraną 3:2 z wiceliderem SPS Chrobry Głogów utrzymał zajmowane przed tą kolejką miejsce. Mało brakowało byśmy na pierwszy mecz play-off musieli jechać aż do Poznania. Mogłoby tak być, gdyby WKS Sobieski Arena Żagań wygrał za 3 punkty we Wrocławiu (ostatecznie przegrał 1:3) lub gdyby AZS UAM Poznań nie zdobył punktu w Zielonej Górze (3:2 wygrał KU AZS Uniwersytet Zielonogórski).

Pary I rundy play-off przedstawiają się następująco:
Astra Nowa Sól - Gwardia Wrocław
Chrobry Głogów - AZS Zielona Góra

Bielawa - Oława
Sobieski Żagań - AZS Poznań

W I rundzie play-off gra się dwumecz - mecz i rewanż (obowiązuje tam także zasada tzw. "złotego seta"). Gospodarzami pierwszego spotkania będą zespoły, które zajęły w rundzie zasadniczej miejsca 5-8. Pierwszy mecz odbędzie się 4 marca, natomiast rewanż tydzień później 11 marca. Wygrani awansują do II rundy play-off, natomiast przegrane zespoły zagrają o miejsca 5-8.

Pary II rundy play-off będą tworzyć wygrane zespoły z I rundy według następującego klucza:
Nowa Sól / Wrocław - Żagań / Poznań
Głogów / Zielona Góra - Bielawa / Oława

Na tym etapie rywalizacja będzie się toczyć do 2 zwycięstw. Pierwsze spotkanie zagrają u siebie wygrane zespoły z par 4-5 i 6-7 (25 marca), natomiast drugi (1 kwietnia) i ew. trzeci mecz (2 kwietnia) odbędzie się u wygranego z par 1-8 lub 2-7.

Zwycięskie zespoły z II rundy play-off uzyskają awans do Turnieju Półfinałowego o I ligę (21-23 kwietnia), natomiast przegrani zagrają dwumecz o 3 miejsce (8 i 22 kwietnia)

Artykuł: Łukasz Gryś, rzecznik prasowy OFM Bielawianka Bester Bielawa