Pieszyce: procedura zobowiązania do leczenia odwykowego

czwartek, 11.2.2016 13:14 4116 1

Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Jednak, zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez sąd, gdy w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy.

Z wnioskiem do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pieszycach o skierowanie na leczenie odwykowe może zwrócić się m.in.:

• rodzina,
• Komisariat Policji,
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
• placówki oświatowe,
• kuratorzy,
• pracodawca.

Obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia. O ustaniu obowiązku poddania się leczeniu przed upływem wskazanego okresu decyduje sąd na wniosek osoby zobowiązanej, zakładu leczącego, kuratora, prokuratora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii zakładu, w którym osoba leczona przebywa. W wypadku ustania obowiązku poddania się leczeniu, ponowne zastosowanie tego obowiązku wobec tej samej osoby nie może nastąpić przed upływem 3 miesięcy od jego ustania.

Zadania GKRPA w Pieszycach

Zgodnie do zapisów ustawy z dnia 26 października 1984 r. (Dz. U. z 2007 r., nr 70, poz. 473) członkowie komisji zajmuja się:

1) Podejmowaniem czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, w tym:
• przyjmowaniem wniosków dotyczących leczenia odwykowego,
• kierowaniem na badania biegłych sądowych w celu uzyskania opinii
w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,
• prowadzenia interwencji w stosunku do osób nadużywających alkoholu;
• udzielaniem wsparcia i pomocy współuzależnionym członkom rodzin;
• kierowaniem wniosków do sądu o zobowiązanie poddania się leczeniu przeciwalkoholowemu.

2) Kierowaniem zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z użyciem przemocy wobec członków rodziny;

3) Opiniowaniem wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz interwencją w przypadku naruszenia przepisów w tym zakresie;

4) Kontrolą punktów sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie zgodności
z wydanym zezwoleniem na sprzedaż napojów alkoholowych;

5) Opiniowaniem kształtu gminnego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz gminnego programu przeciwdziałania narkomanii oraz inicjowaniem działań w nich zawartych.

PUNKT KONSULTACYJNO-INFORMACYJNY przy GKRPA w Pieszycach ul. Królowej Jadwigi 1, Pieszyce (budynek nowej Przychodni Miejskiej, gabinet nr 15) czynny w każdą środę w godz. 16.00 - 18.00.

- motywowanie osób uzależnionych i współuzależnionych do zmiany dotychczasowego stylu życia;

- motywowanie i informowanie zarówno o możliwości podjęcia leczenia osób uzależnionych, jak i terapii osób współuzależnionych;

- motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie ale nie uzależnionych do zmiany szkodliwego wzorca picia;

- udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym.

 

Źródło: UMiG Pieszyce

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

alkus czwartek, 11.02.2016 20:06
mnie żona chciała zgłosić hehe ale jak dostała w mordę...