Pieszyce: „Ekopracownia - zielone serce szkoły”

wtorek, 9.1.2024 06:55 151 0

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej w Pieszycach wzbogaciła się o nowoczesną pracownię ekologiczną. „Zielone serce szkoły” zostało utworzone dzięki dofinansowaniu z programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

27 października 2023 r. uroczystego otwarcia ekopracowni dokonały wraz z uczniami burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce – Dorota Konieczna-Enozel i dyrektorka Szkoły – Ewelina Taranek.

Klasopracownię wyposażono w pomoce dydaktyczne związane z ochroną środowiska. Uczniowie stali się młodymi naukowcami i wykonali swoje pierwsze doświadczenia oraz eksperymenty przy użyciu nowoczesnego sprzętu i urządzeń. Zaproszeni goście mogli zobaczyć świat niewidoczny gołym okiem przez mikroskopy, przyjrzeć się skałom i minerałom, które można zobaczyć m.in. w Górach Sowich, przekonać się jak przebiega filtracja wody, poznać profile gleb naszych okolic oraz sprawdzić jakie pH mają gleby pobrane z ogródka jednego z uczniów i zielonego terenu wokół szkoły. Zestaw prezentujący obieg wody w przyrodzie pozwolił zrozumieć schemat krążenia wody. Robot edukacyjny - Photon, dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu segregował odpady, natomiast przy użyciu cyfrowego przenośnego laboratorium - Labdisc Środowisko mogliśmy dokonać pomiarów: temperatury otoczenia, ciśnienia barometrycznego, kolorymetrii, temperatury z użyciem metalowej sondy, współrzędnych GPS, temperatury IR, pH, wilgotności, poziomu głośności oraz UV.

Ciekawy eksperyment zaprezentowali uczniowie klasy piątej przy użyciu kompostownika, który posiadał trzy oddzielne komory. Umieszczono w nich oddzielnie: ogryzek z jabłka i skórkę z banana, kolorową kartkę papieru, plastikowy kubek. Uczniowie odpady zasypali ziemią, którą zwilżyli wodą, włożyli w każdą komorę termometr, by móc mierzyć temperatury rozkładu odpadów.

Czy wiecie Państwo, że odpady bio rozkładają się od kilku tygodni do kilu miesięcy, a plastik od 450 do 1000000 lat? Dlatego tak ważne jest ograniczenie i eliminacja użytkowania tworzywa sztucznego w naszym otoczeniu. O tym przekonywali młodzi ludzie, którzy zachęcali zgromadzonych, by nosić przy sobie butelki wielokrotnego użytku zamiast wody w plastikowych butelkach.

Nowa, w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt pracownia, pozwoli uczniom stać się młodymi ekologami i naukowcami. Eksperymenty i doświadczenia w takim miejscu przekonają wszystkich, ze przyszłość Ziemi jest w naszych rękach.

 

                                                                                                          nauczyciel geografii

                                                                                                             Elżbieta Molenda

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)