komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 20 września 2021

Filipiny, Eustachego

Pierwsza w Polsce „Pocovidowa ścieżka zdrowia” otwarta w Polanicy-Zdroju

piątek, 23.7.2021 15:50 , komentarze: 0 , odsłony: 719
kategorie artykułu:

To specjalna trasa dla osób, które wracają do zdrowia po przebytym koronawirusie. Gościem specjalnym otwarcia ścieżki była czterokrotna olimpijka w skoku o tyczce, związana od lat z miastem, Monika Pyrek. „Pocovidowa Ścieżka Zdrowia” składa się z dwóch tras – łatwiejszej i trudniejszej. 

- Nie ma się co obawiać obu, to na pewno nie jest trasa tylko dla olimpijczyków – mówi z uśmiechem Pyrek. - Mam nadzieję, że ta ścieżka będzie taką zachętą, by zadbać o własne zdrowie. Te  trudne czasy pokazały nam, że ta dbałość o zdrowie powoduje, że nasza odporność rośnie. Ćwiczenia na tej specjalnej trasie w Polanicy-Zdroju, dedykowanej chorym po koronawirusie, są tak stworzone, że każdy może z nich skorzystać. Można sobie zrobić nawet taki wewnętrzny sprawdzian, zacząć od łatwiejszej, później przejść na trudniejszą i samemu zobaczyć, jak ta kondycja wzrasta – dodaje światowej sławy tyczkarka. 

Krótszy szlak, ma swój początek za sanatorium Wielka Pieniawa, w Parku Józefa, którego nazwa pochodzi od źródła bijącego w tym miejscu. Ścieżkę tworzą cztery tablice, na których Monika Pyrek prezentuje ćwiczenia, do ich prawidłowego wykonania potrzebne będzie wykorzystanie drzewa lub ławki. 

Dłuższa trasa składająca się z dziesięciu tablic zlokalizowana jest w Parku Leśnym, którego charakterystycznym punktem jest figura niedźwiedzia. Tutaj również ćwiczenia należy wykonać przy pomocy znajdujących się na miejscu ławek i drzew. Połączenie obu tras przebiega urokliwymi ścieżkami zabytkowego Parku Zdrojowego m.in. w pobliżu skupiny różaneczników, będących pomnikiem przyrody.

Autorkami „Pocovidowej Ścieżki Zdrowia” są dr hab. Alicja Rutkowska-Kucharska i dr hab. Małgorzata Sobera z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. - Te ćwiczenia są tak pomyślane, żeby angażowały kolejne grupy mięśni, również niektóre z nich są ćwiczeniami rozciągającymi, zwłaszcza na tej długiej ścieżce. W ten sposób podeszłyśmy do sprawy, rozumiejąc od strony gimnastyki również kwestie wydolności czy sprawności osób, które są rekonwalescentami układu oddechowego – zaznacza Małgorzata Sobera. 

Ze ścieżki, zaraz po otwarciu, skorzystali pierwsi mieszkańcy Dolnego Śląska, a także turyści. Burmistrz Polanicy-Zdroju Matusz Jellin zdradził, że ma za sobą inauguracyjną partię skłonów: - Testowałem, naprawdę jest wspaniała, nie wymagająca aż tak bardzo, dla każdego łatwa i dla każdego dostępna – podkreśla Jellin. 

To pierwsza tego typu trasa w Polsce, która powstała we współpracy Polanicy-Zdroju, AWF we Wrocławiu, Fundacji Moniki Pyrek i Uzdrowisk Kłodzkich PGU.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 44 min temu
piątek, 17.9.2021 17:30
1
piątek, 17.9.2021 17:00
piątek, 17.9.2021 14:27
piątek, 17.9.2021 10:00
piątek, 17.9.2021 09:12
2
czwartek, 16.9.2021 13:40
14
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK