Pastelowa łąka w lutym – nowa wystawa w Oknie Artystycznym

czwartek, 8.2.2024 07:30 221 0

Żadne wyzwanie artystyczne nie jest jej straszne. Stanisława Widawska plecie z wikliny papierowej, robi ozdoby świąteczne, haftuje i wyszywa, tworzy biżuterię i decoupage. Mimo miłości do rękodzieła nie rezygnuje jednak z malowania i rysowania, które legły u podstaw jej artystycznych zamiłowań. Tym razem w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy podziwiać jej pastele.

Dzierżoniowianka zaczęła malować na emeryturze. Tworzy farbami olejnymi, akwarelami, kredkami – także na mokro, tuszem, na szkle, wykonuje miniatury na drewnianych deseczkach. Ale - jak widać - nie stroni też od pasteli. Co mają w sobie szczególnego?

Pastele  nie mają zapachu, nie są kłopotliwe przy pracy, brudzą się tylko ręce – wyznaje artystka. Wykorzystuje je w swoich ulubionych tematach – rysuje kwiaty, zwłaszcza ukochane maki, i portrety. - Pejzaże czy martwą naturę także, ale mniej, bo pastelami trudniej wykonać drobne elementy – przyznaje. Swoje pastelowe dzieła reprezentowała kilka lat temu na wystawie w Pieszycach.

Stanisława Widawska należy do Koła Plastyków Amatorów przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury oraz do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Inspiruje się przyrodą, fascynuje pięknem. I chce je w swoich pracach jak najwierniej przedstawiać. Jej dzieła można oglądać na wystawach zbiorowych i indywidualnych, przeglądach artystycznych, a także kupić na kiermaszach. Są radosne i delikatne, zupełnie jak ich twórczyni.

UM Dzierżoniów

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)